Home / Bez kategorii / Kapliczka na szczycie Cisowego Działu
Traktor 4x4 CUP 2018

Kapliczka na szczycie Cisowego Działu

Jadąc w kierunku Modyni z centrum Młyńczysk, na szczycie Cisowego Działu, stoi tuż przy drodze, mała, żółta kapliczka, a obok dwa potężne kasztany. Ściany w środku budowli są białe. W centralnej części ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Całość ozdobiona jest kwiatami i świecami. Każdego roku w maju odbywają się w niej nabożeństwa ku czci Maryi .

Kiedy i dlaczego powstała?

Podczas II wojny światowej na terenie Młyńczysk działali partyzanci Armii Krajowej. W tamtych trudnych latach oddziały AK wykonywały akcje dywersyjne, likwidowały konfidentów i szpicli, zdobywały broń, atakowały obiekty wroga, prowadziły walki obronne, odzyskiwały zabrane przez Niemców mienie chłopów. Pod koniec II wojny światowej część partyzantów AK złożyła broń i oddała się w służbę do UB w Limanowej. Agenci UB dobrze wiedzieli, którzy partyzanci nie zrezygnowali z uczestnictwa w AK i właśnie na nich przeprowadzili napad. Zorganizowali obławę w gospodarstwie w Kiczni, w którym przebywali partyzanci. Spalili dwa gospodarstwa, zagrabili zwierzęta. W ich ręce „prawie” wpadł partyzant Ambroży Pietrzak pseudonim „słowik”, dowódca Batalionów Chłopskich we wsi Kicznia w powiecie nowosądeckim. Wstąpił on do oddziału mając 24 lata. Razem z Antonim Mrukiem byli odpowiedzialni za przebieg akcji, która odbyła się początkiem października 1944 roku. Grupa dziewięciu partyzantów udała się do miejscowości Jazowsko – celem akcji było zdobycie broni i amunicji znajdującej się w tamtejszych magazynach niemieckich. Akcja zakończyła się powodzeniem. Udało się rozbroić czternastu Niemców, zdobywając sporą ilość amunicji i broni. Zraniony podczas napadu schronił się w lesie. Modląc się do Matki Bożej Częstochowskiej uniknął egzekucji. Po zakończeniu wojny poprosił mieszkańców tej okolicy, w której został ocalony o wybudowanie kapliczki. Na jednej ze ścian budowli do dziś wisi tabliczka, na której jest napisane dlaczego i kto ją ufundował:

„W dowód wielkiej wdzięczności Matce Chrystusowej, za kilkukrotne ocalenie od niechybnej śmierci w czasie II wojny światowej z rąk hitlerowskiego gestapo – oraz przy wykonywaniu wyroku śmierci na mnie w tej oto Miejscowości – rannego ocaliłaś mnie Matko Niepokalana, spod serii kul ukraińskich. W każdej potrzebie udawałem się do Ciebie Matko Boska Częstochowska a Ty nigdy mnie nie opuściłaś.” Kapliczka została wybudowana w 1957 roku. Fundatorem jej był Ambroży Pietrzak, zmarł on w 1968 roku w Myślenicach.

fot. Marek Hajduk

Marek Hajduk

Niemi świadkowie historii

Komentarze

komentarzy

Jadąc w kierunku Modyni z centrum Młyńczysk, na szczycie Cisowego Działu, stoi tuż przy drodze, mała, żółta kapliczka, a obok dwa potężne kasztany. Ściany w środku budowli są białe. W centralnej części ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Całość ozdobiona jest kwiatami i świecami. Każdego roku w maju odbywają się w niej nabożeństwa ku czci Maryi . Kiedy i dlaczego powstała? Podczas II wojny światowej na terenie Młyńczysk działali partyzanci Armii Krajowej. W tamtych trudnych latach oddziały AK wykonywały akcje dywersyjne, likwidowały konfidentów i szpicli, zdobywały broń, atakowały obiekty wroga, prowadziły walki obronne, odzyskiwały zabrane przez Niemców mienie chłopów.…

Review Overview

User Rating: 4.86 ( 8 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Marek Hajduk

Marek Hajduk
W roku 2014 zakończyłem naukę w Elitarnej Szkole Służb Ochrony i Biznesu. Zawsze interesowałem się sportem. Aktywność fizyczna odgrywa w moim życiu ważną rolę – regularnie biegam, ćwiczę ... więcej...

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress