Home / Archiwum / Św. Walenty

Św. Walenty No rating results yet

Powstanie Walentynek często przypisuje się trzem postaciom: Walentemu – kapłanowi i męczennikowi rzymskiemu, straconemu 14 lutego 269r., Walentemu z Terni (dzisiejszej włoskiej Umbrii), biskupowi prezbiterowi rzymskiemu, straconemu w roku 306, choć istnieją przypuszczenia, że oba wymienione przykłady to tak naprawdę jedna postać – Walenty żyjący w V wieku, biskup Pasawy.

Odnieśmy się co nieco do legend…

Głoszą one, że Walenty z wykształcenia był lekarzem, lecz powołanie zaprowadziło go na ścieżkę duchową. Żył w pierwszych wiekach naszej ery w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego w czasie wielkich prześladowań chrześcijan. Cesarz za namową doradców zabronił młodym mężczyznom, w wieku od 18 do 37 lat, wchodzić w związki małżeńskie. Uważał bowiem, że najlepszymi żołnierzami są legioniści, którzy nie posiadają rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów, przez co został wtrącony do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika i , jak głosi legenda, pod wpływem tej miłości dziewczyna odzyskała wzrok. Na wieść o tym, wzburzony cesarz Klaudiusz nakazał stracić Walentego. W przeddzień egzekucji biskup zdołał jeszcze napisać list do swojej ukochanej, podpisując go: „Od Twojego Walentego”. Wspomnianej egzekucji dokonano 14 lutego 269r. (i jak możemy się domyślić, to właśnie od tej daty Walentynki obchodzone są 14 lutego).

Inne legendy głoszą, że św. Walenty często asystował męczennikom podczas ich procesów i egzekucji, uzdrowił z epilepsji małego chłopca, co przyczyniło się do nawrócenia i ochrzczenia całej jego rodziny oraz pomagał innym pisać listy miłosne i jako pierwszy pobłogosławił małżeństwo poganina i chrześcijanki.


Ciekawostki:

– Walentego pochowano w dzisiejszej Umbrii, gdzie szybko rozpowszechnił się jego kult. Z czasem na miejscu pochówku postawiono bazylikę.
– Św. Walenty, został ogłoszony patronem zakochanych przez papieża Aleksandra VI w 1496r.
– Umbria jest jedynym miejscem na świecie, gdzie 14sty lutego jest dniem wolnym od pracy, a do miasteczka przyjeżdżają młode pary, które w katedrze przy grobie św. Walentego, przyrzekają zawarcie małżeństwa do końca danego roku
– Św. Walenty jest patronem nie tylko zakochanych, ale także opętanych I epileptyków

Marzena Wnękowicz

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Powstanie Walentynek często przypisuje się trzem postaciom: Walentemu - kapłanowi i męczennikowi rzymskiemu, straconemu 14 lutego 269r., Walentemu z Terni (dzisiejszej włoskiej Umbrii), biskupowi prezbiterowi rzymskiemu, straconemu w roku 306, choć istnieją przypuszczenia, że oba wymienione przykłady to tak naprawdę jedna postać - Walenty żyjący w V wieku, biskup Pasawy. Odnieśmy się co nieco do legend... Głoszą one, że Walenty z wykształcenia był lekarzem, lecz powołanie zaprowadziło go na ścieżkę duchową. Żył w pierwszych wiekach naszej ery w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego w czasie wielkich prześladowań chrześcijan. Cesarz za namową doradców zabronił młodym mężczyznom, w wieku od…

Review Overview

User Rating: 4.8 ( 11 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress