Kościół św. Andrzeja Apostoła, znajdujący się w Łukowicy, to zabytkowa drewniana świątynia rzymskokatolicka. Jego historia sięga II połowy XVII wieku, kiedy to został wzniesiony z myślą o parafii w tej malowniczej miejscowości, mieszczącej się w powiecie limanowskim.
Obiekt ten jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, co czyni go miejscem szczególnie ciekawym dla miłośników historii oraz architektury.
Historia
W latach 1673–1697 powstał w centralnej części wsi Łukowica drewniany barokowy kościół, zastępując wcześniejszą gotycką świątynię. Uroczystość poświęcenia miała miejsce 23 czerwca 1720 i została dokonana przez biskupa kijowskiego Jana Tarłę.
Na przestrzeni swojej ponad 300-letniej historii kościół przeszedł wiele renowacji. W trakcie jednej z takich prac, w pierwszej połowie XIX wieku, do prezbiterium zostały dobudowane przybudówki, co wpłynęło na jego ostateczny wygląd.
Architektura
W Łukowicy znajduje się kościół św. Andrzeja Apostoła, który zachwyca swoimi barokowymi akcentami architektonicznymi. Zbudowany według tradycyjnej techniki konstrukcji zrębowej, jest obity deskami i pokryty blachą. Świątynia składa się z jednej nawy, która kończy się węższym prezbiterium, zamkniętym w formie trójkąta. Dodatkowo, w bocznych częściach znajdują się zakrystia oraz kaplica boczna.
Nad całością budowli wznosi się wysoka wieża, mająca czworoboczny kształt, która ku górze zwęża się, a jej szczyt zdobi barokowy hełm. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium można dostrzec rzeźbę Grupy Ukrzyżowania, która stanowi przykład sztuki ludowej z XVIII i XIX wieku.
Interesującym elementem dekoracyjnym są przedmioty związane z Męką Pańską, które nawiązują do przesłania Memento mori. W skład tych eksponatów wchodzą m.in.:
- chusta św. Weroniki,
- gwoździe,
- młotek,
- bicze,
- cierniowa korona,
- obcęgi,
- rękawica,
- dzbanek,
- pochodnia,
- kostki do gry,
- maczuga,
- kogut,
- suknia całodziana,
- powróz,
- czaszka trupia z piszczelami,
- kielich,
- kajdany,
- miecz,
- sakiewka Judasza ze srebrnikami,
- rózgi,
- włócznia,
- drabina.
Otoczenie kościoła wzbogaca kamienny mur z XVIII wieku, który okala budowlę, a w jego obrębie umieszczono kapliczki z stacjami Drogi Krzyżowej.
Wnętrze
Wnętrze tego kościoła charakteryzuje się pozornymi sklepieniami kolebkowymi, które są zdobione polichromią pochodzącą z XIX wieku. Szczególnie wyróżnia się tu przedstawienie Trójcy Świętej, która ukazuje Najświętszą Marię Pannę w akcie koronacji. Na sklepieniu oraz ścianach można również zauważyć fragmenty starszych malowideł, datowanych według źródeł na XVIII wiek.
Ołtarze
Główny ołtarz, który pochodzi z końca XVII wieku, zawiera figurę Matki Bożej. Obraz ten jest przesłonięty przez dwa inne cuda: przedstawienia Matki Bożej oraz św. Andrzeja. Interesujący jest zwłaszcza wizerunek patrona kościoła; Apostoł został tam ukazany z krzyżem w kształcie litery X, symbolizującym jego męczeńską śmierć. U szczytu ołtarza znajduje się malowidło Trójcy Przenajświętszej otoczone chmurami i promieniami.
Boczne ołtarze są w stylu późnobarokowym, a wśród nich można wyróżnić:
- ołtarz Matki Bożej z dwoma obrazami: Matka Boża Nieustającej Pomocy oraz Przemienienie Pańskie,
- ołtarz z wizerunkiem św. Teresy od Dzieciątka Jezus,
- ołtarz z obrazem Archanioła Michała ulokowany w bocznej kaplicy.
Wyposażenie
Większość przedmiotów w kościele wykonano z drewna i zrealizowano w stylu barokowym. Wśród nich można wymienić:
- klasycystyczną ambonę z przełomu XVII i XVIII wieku, ozdobioną wizerunkami Ewangelistów oraz Chrystusa Pana,
- kamienną chrzcielnicę z 1693 roku,
- obraz św. Mikołaja, który znajduje się w zakrystii i pochodzi z początku XVII wieku; pomimo wyblakłości, ukazuje rzadko spotykany sposób przedstawienia świętego z trzema atrybutami: szatą biskupią, trzema złotymi kulami oraz trzema pannami, którym te kule podarował (według innych przekazów są to trzej młodzieńcy),
- trzy barokowe krucyfiksy,
- feretrony datowane na XVII wiek,
- obraz przedstawiający Rodzinę św. Anny z XVI wieku, stanowiący pozostałość tryptyku,
- obraz św. Kingi z XVIII wieku,
- chór muzyczny, który wzbogaca ażurowa balustrada z wysunięciem prostokątnym do przodu,
- organy z 1905 roku, zbudowane przez Tomasza Fall, pochodzące ze Szczyrzyca; pierwotnie przeznaczone miały być do miejscowości Miastkówka, co zostało zapisane zieloną kredą i odnalezione podczas ostatniej konserwacji w 2021 roku. Instrument jest w oryginalnym stanie, a jego dwie bliźniacze szafy organowe przyozdabiają faliste belkowanie i liście akantu.
Przypisy
- a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r., s. 94
- a b c d e f g P. Skoczek, "Parafie...", s. 198
- a b c d e f P. Skoczek, "Parafie...", s. 197
- a b M. Michniewska, "Kościoły...", s. 145
- a b A. Matuszczyk, "Beskid...", s. 125
- a b Obrazy. Parafia Łukowica. [dostęp 14.05.2011 r.]
- a b Chór muzyczny i prospekt organowy. Parafia Łukowica. [dostęp 14.05.2011 r.]
Pozostałe obiekty:
Parafia św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy | Kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Łukowicy | Kaplica Świętego Krzyża w ŁukowicyOceń: Kościół św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy