Home / Archiwum / Kamerzysta

Kamerzysta No rating results yet

Zmora czy pamiątka?”

Zanim zdecydujesz się zatrudnić potencjalnego Pana Kamerzystę na rodzinną uroczystość, powinieneś zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, które pomogą ci w podjęciu tej ważnej decyzji.

Najpierw przeanalizuj dostępne oferty reklamowe i informacje zebrane pocztą pantoflową od przyjaciół, a następnie udaj się na spotkanie z kamerzystą widniejącym na pierwszym miejscu na przygotowanej przez ciebie liście godnych zainteresowania profesjonalistów.

 

Podstawowe informacje, które mogą ci pomóc w podjęciu decyzji to:

  1. 1. Poznaj kamerzystę, jakim jest człowiekiem

  2. 2. Zapytaj o jego sprzęt

  3. 3. Sprawdź jego umiejętności

  4. 4. Obejrzyj jego gotowe materiały

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym punktom:

1. Poznaj kamerzystę, jakim jest człowiekiem

Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje w związku z zatrudnieniem wymarzonego kamerzysty,
spotkaj się z nim osobiście i zobacz jakim jest człowiekiem prywatnie. Od tego jaki ma charakter będzie bowiem zależał cały nagrany materiał i podejście do tematu jaki mu zadacie. Pamiętaj, że każdy kamerzysta to pewnego rodzaju artysta, wodzirej i grafik w jednym. Zwróć więc uwagę na jego wiek, który jest bardzo ważny biorąc pod uwagę doświadczenie i nabyte umiejętności. Operator kamery półprofesjonalnej na imprezach rodzinnych wbrew pozorom musi posiadać dobrą kondycję fizyczną, być osobą komunikatywną, powinien umieć współpracować z fotografem, wybrnąć z każdej niespodziewanej sytuacji, umieć radzić sobie w każdą pogodę, na mrozie i w upale, być tam gdzie akurat powinien się znajdować oraz bezsprzecznie powinien zawsze się uśmiechać, a przynajmniej nie wprowadzać stresującej atmosfery wśród zainteresowanych. Na koniec dodam, że kamerzysta półprofesjonalny musi posiadać o wiele większe umiejętności obsługi sprzętem niż niejeden operator kamery telewizyjnej (tzw.profesjonalista), ponieważ w tym co robi jest całkowicie zdany na siebie i nie pomaga mu żaden sztab ludzi.

Aby mieć pewność, że materiał filmowy będzie dobrze nagrany i złożony nietuzinkowo, kamerzysta sam nakręca i składa film, włącznie z wyrenderowaniem pliku obrazu, co oznacza, że osoba taka powinna zarazem posiadać dużą wiedzę na temat narzędzi i umiejętności graficzne. Niejednokrotnie zdarza się, że umawiając się z konkretnym kamerzystą, nie pojawia się on osobiście na uroczystości, lecz przychodzi jego zmiennik lub kolega po fachu. Oznacza to, że zostaliście wprowadzeni w błąd i wasz materiał będzie niestety odbiegał od tego, co ustaliliście przy zawarciu umowy.

Dlaczego nie będziecie zadowoleni z filmu nakręconego przez zmiennika? Postaram się wyjaśnić to Wam w kilku słowach.
Tak jak pisałem wcześniej, do nakręcenia filmu potrzeba umiejętności artystycznych, nie usługowych.
Wyobraźmy więc sobie kamerzystę na usługach firmy, gdzie jeden nagrywa, drugi składa materiał, nie mając pojęcia, co nagrał ten pierwszy. Nie wiadomo zatem do kogo mieć potem pretensje, bo każdy z nich wykonał swoją pracę właściwie – ale z osobna. Zaczynają się zażalenia typu: kamerzysta nie nagrał tego, nie nagrał tamtego, nogi, głowy obcięte, za ciemno, za jasno, nic nie widać bo trzęsie, itp. itd.

2. Zapytaj o sprzęt

Każdy z nas wie, że nagranie imprezy to nie wszystko, należy poruszać się z duchem czasu. Powinniśmy pamiętać, że o ile kiedyś popularne były nagrania na kasetach VHS i płytach DVD, tak dzisiaj standardem powinno być nagranie w wysokiej rozdzielczości HD + ewentualna kopia na płytach DVD dla podglądu dla osób, które nie posiadają jeszcze nowego typu odtwarzaczy HD. Samo nagranie powinno być wykonane w jakości HD lub ewentualnie HDV, gdyż tak nagrany materiał można bardzo łatwo renderować do formatu DVD.
Ważnym jest również jakimi programami ,,obrabiany” jest nasz materiał, aby uniknąć zacięć w obrazie, utraty głosu oraz innych niespodzianek podczas odtwarzania filmu.
Zwróćmy uwagę w jaki sposób potencjalny kamerzysta prezentuje nam swój sprzęt. Nie musimy wcale posiadać niezwykle specjalistycznej wiedzy, wystarczą nam oczy, uszy i odrobina intuicji.

3. Sprawdź umiejętności

W tym punkcie muszę się zdać na wasz zdrowy rozsądek, abyście spojrzeli krytycznie i bez zbędnego entuzjazmu podczas wychwalania przez kamerzystę swych umiejętności i prezentowania różnych form animacji. Należy pamiętać, że dobrze nagrany film wcale nie musi iść w parze z kamerą za 50 tys. zł, kamizelą stabilizującą obraz, czy fruwającą kamerą nad bawiącym się tłumem. Wszystko zależy od podejmowania mądrych decyzji przez kamerzystę, wybierania odpowiednich scen i prezentowania ich w odpowiedni sposób. Umiejętności człowieka w stosunku do całego sprzętu są nieporównywalne, bo kamera niestety może odmówić posłuszeństwa i wtedy mamy prawo do wymagania posiadania sprzętu zastępczego przez kamerzystę.
Następne zagadnienie to tempo składania takiego kilkugodzinnego materiału. Aby sprawa stała się jaśniejsza, możemy to porównać z reklamą, która trwa zaledwie 20 sekund, a jej składanie do momentu prezentacji, czasem kilkadziesiąt dni lub nawet kilka miesięcy. Firma, która masowo nagrywa filmy, stara się wykonać swoją usługę jak najszybciej, a nie jak najlepiej, bo przecież w kolejce czekają już kolejne zlecenia. Można zatem zapomnieć o nietuzinkowej produkcji i przygotować się na seryjne masło maślane i rozczarowanie podczas prezentacji w rodzinnym gronie.

4. Obejrzyj materiał

Poproś o zaprezentowanie gotowego, sfinalizowanego materiału filmowego.
Podczas oglądania zwróć ogólnie uwagę na jakość prezentowanego filmu – czy jest zadowalająca? Nie skupiajcie się na ciągnące się minutami animacje graficzne, które zajmują znaczną ilość czasu na płycie, a które można by zastąpić bardziej treściwym nagraniem. Nie zatrzymujcie się także tylko na pierwszej części filmu, gdzie znajdują się zazwyczaj przekoloryzowane nagrania lub teledyski, czyli swoiste skróty, trwające zaledwie 3-4 minuty. Swoją uwagę skupcie raczej na materiale ogólnym, gdzie widać prawdziwą pracę kamerzysty. Nigdy nie należy sugerować się filmem wykonanym na potrzeby reklamy lub promocji, gdyż mają one znaczenie tylko podczas sprzedaży produktu lub usługi, a nie ujawnienie form artystycznych. Tego rodzaju filmy promocyjne są przygotowywane dużym nakładem czasu i zaangażowania całego sztabu ludzi, dlatego tutaj należy zdać się na własną intuicję i zadecydować samemu, czy ten oto kamerzysta naprawdę jest w stanie wyczarować nam takie „dzieło sztuki” .

———————————————

Nie można też pominąć spraw związanych z ceną usługi, gdyż w dzisiejszych czasach kierujemy się głównie tym gdzie najtaniej, Z drugiej jednak strony jeżeli waszą myślą przewodnią będzie „szukajmy najtaniej i najlepiej” – to dwie sprzeczności i w tym wypadku wszystkie moje rady przedstawione w tekście powyżej należy zignorować.

Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wam trafnych wyborów kamerzysty na wasze uroczystości rodzinne.

Adam Matusiak

Komentarze

komentarzy

Please rate this

„Zmora czy pamiątka?” Zanim zdecydujesz się zatrudnić potencjalnego Pana Kamerzystę na rodzinną uroczystość, powinieneś zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, które pomogą ci w podjęciu tej ważnej decyzji. Najpierw przeanalizuj dostępne oferty reklamowe i informacje zebrane pocztą pantoflową od przyjaciół, a następnie udaj się na spotkanie z kamerzystą widniejącym na pierwszym miejscu na przygotowanej przez ciebie liście godnych zainteresowania profesjonalistów.   Podstawowe informacje, które mogą ci pomóc w podjęciu decyzji to: Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym punktom: 1.…

Review Overview

User Rating: 4.87 ( 8 votes)
0

About

Avatar

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress