Home / Sport / Aktywność fizyczna / Zimą góry czekają również na Ciebie!

Zimą góry czekają również na Ciebie! No rating results yet

Ruch turystyczny na terenach górskich staje się w ostatnim czasie coraz bardziej powszechny, także w okresie zimowym. Znacznie częściej można obserwować na śnieżnych szlakach podróżnych z plecakami, którzy dążą do kolejnego celu swojej wspinaczki, odpoczywając przy tym od codziennej rutyny. Jak wiadomo, zimą największą grupę turystów spotkamy
w okolicach wyciągów narciarskich, w kurortach. Spora część mieszkańców aglomeracji woli jednak zimowy wypoczynek w spokojniejszych miejscach, z dala od zgiełku. W takich miejscach góry urzekają przede wszystkim swoim pięknem oraz ciszą.

Co oferują nam góry zimą?

Zimowa pogoda jest mniej zmienna niż letnia – pełna nieoczekiwanych „zdarzeń” atmosferycznych. (Warto dodać obok tej informacji wskazówkę turystyczną – przed wyjściem
w góry konieczne jest sprawdzenie prognozy pogody – można to zrobić na naszej stronie internetowej). Warto również w dniu zamierzonego wyjścia na szlak zapoznać się z komunikatami GOPR oraz PTTK).
Kolejnym argumentem przemawiającym za wyprawą w góry zimą są baśniowe widoki, którymi możemy się rozkoszować przy korzystnej aurze, np. w czasie inwersji temperatury (na górze jest cieplej), której towarzyszy przejrzystość powietrza. Dzięki temu dane nam będzie podziwiać krajobrazy odległe nawet o kilkaset kilometrów. Nasze oczy zimą ucieszy również urokliwa szadź na gałęziach, pnie pokryte różnokształtnym lodem utkanym z delikatnych białych igiełek czy zamarznięte potoki górskie, przy których las wygląda tak, jakby zatrzymał się w nim czas.
Gdy biało za oknem warto wyjść w góry, aby pooddychać zimnym, czystym powietrzem, które bardzo poprawia samopoczucie.

foto: Magdalena Łapczyńska
Dlaczego nasze góry?

Pasmo górskie, w których znajduje się gmina Łukowica, należy do mniej wymagających
i bardziej przyjaznych turystom. Tutaj szlaki można przejść spokojnie, bez łańcuchów, lin czy raków, bez których nie można się obejść w wyższych górach o dużo większym spadku (np. w Tatrach czy w niektórych partiach Babiej Góry, Bieszczad albo Sudetów). Jednak również na łukowickich dróżkach mogą czyhać na nas różne niebezpieczeństwa, o których wspomnę w następnym artykule.
Najbezpieczniej na wycieczkę wybrać się z towarzyszem, który w razie wypadku będzie mógł udzielić nam natychmiast pierwszej pomocy. W górach chwila nieuwagi może doprowadzić do nieszczęścia. Najważniejszy w czasie wędrówki jest przede wszystkim zdrowy, ludzki rozsądek.

Zapewne wielu spośród naszych dorosłych Czytelników nie miało okazji chodzić zimową porą po górach. Zachęcamy – teraz może być ku temu znakomita okazja. Łatwiejsze szlaki na terenie gminy Łukowica czekają na kolejnych gości, którzy chcą się poczuć jak w śnieżnej, baśniowej krainie.

Bogdan Łuczkowski

Zalety zdrowotne pobytu w górach

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Ruch turystyczny na terenach górskich staje się w ostatnim czasie coraz bardziej powszechny, także w okresie zimowym. Znacznie częściej można obserwować na śnieżnych szlakach podróżnych z plecakami, którzy dążą do kolejnego celu swojej wspinaczki, odpoczywając przy tym od codziennej rutyny. Jak wiadomo, zimą największą grupę turystów spotkamy w okolicach wyciągów narciarskich, w kurortach. Spora część mieszkańców aglomeracji woli jednak zimowy wypoczynek w spokojniejszych miejscach, z dala od zgiełku. W takich miejscach góry urzekają przede wszystkim swoim pięknem oraz ciszą. Co oferują nam góry zimą? Zimowa pogoda jest mniej zmienna niż letnia – pełna nieoczekiwanych „zdarzeń” atmosferycznych. (Warto dodać obok tej…

Review Overview

User Rating: 4.9 ( 10 votes)
0

About

Avatar

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress