Nie przegap !
Home / Archiwum / Zasady gry w szachy

Zasady gry w szachy No rating results yet

W kilku artykułach opiszę podstawowe zasady gry w szachy. Między innymi poruszanie się bierek jak również pozostałe informacje pozwalające rozegrać partię gry królewskiej. Szachy to sport umysłowy. Gra towarzyska, która pozwala nam spędzić mile czas, a jednocześnie rozwijać nasze „szare komórki’. Szachy to znakomite ćwiczenia umysłu, pamięci jak i rozwój wiedzy – osoby grające w szachy mają mniej problemów z nauką matematyki.

Głównym celem gry, jak w każdej innej grze, jest pokonanie przeciwnika. Partia szachowa kończy się zwycięstwem w momencie dania mata rywalowi – gdy przeciwnik się podda lub skończy mu się czas przeznaczony na partię. Jednak do „mata” jest daleka droga. Mat występuje wtedy gdy król nie ma możliwości uciec z pola szachowanego lub zasłonić się inną bierką.

Partia szachowa rozgrywana jest przez dwóch graczy, na szachownicy składającej się z 64 pól (32 białych i 32 czarnych). Każde pole ma swoje współrzędne (od a1 do h8). Takie same kolory mają bierki (8 figur i 8 pionków). W skład figur wchodzi 1 król, 1 hetman, 2 gońce, 2 skoczki oraz 2 wieże. Pierwsze posunięcie w partii wykonuje zawodnik grający białymi bierkami. Grający wykonują ruchy na przemian. Ruch jest to przemieszczenie się bierki na inne wolne pole. Natomiast ruch na zajęte pole przez figurę przeciwnika nazywamy biciem (jedyną figurą, której nie można zbić to król). Zbitą figurę usuwamy z szachownicy. Bierki nie mogą przeskakiwać przez pozostałe, z wyjątkiem skoczka oraz wieży podczas wykonywania roszady. Żaden z zawodników nie może zrezygnować z ruchu!
Zazwyczaj partia szachowa rozgrywana jest na czas. Do mierzenia czasu służy specjalny zegar szachowy. Po każdym ruchu zawodnik naciska zegar po swojej stronie, po czym automatycznie czas biegnie przeciwnikowi. Upłynięcie czasu przeznaczonego zawodnikowi na rozegranie partii jest równoznaczne z przegraną.

Rozgrywka szachowa nie musi koniecznie zakończyć się zwycięstwem. W tej grze planszowej może również może paść remis, wtedy, gdy powstała pozycja patowa (jeden z zawodników nie ma możliwości wykonania żadnego ruchu), jeden z zawodników zaproponuje remis, a przeciwnik to zaakceptuje, na szachownicy wystąpiła 3 razy taka sama pozycja, król jest w wiecznym szachu (jest szachowany cały czas przez przeciwnika i nie ma możliwości ukrycia się – znajduje się w zasięgu działania figury przeciwnika, jest zagrożony zbiciem) oraz gdy żaden z zawodników nie ma już siły matującej czyli obaj zawodnicy mają tylko króla lub gdy jeden z graczy posiada króla a jego przeciwnik króla i gońca lub skoczka lub króla i 2 skoczki.

Zasady gry w szachy można poznać bardzo szybko. Umiejętności jednak zdobywa się cały czas, podczas rozgrywania kolejnych naszych partii czy przyglądania się rozgrywce innych szachistów.
Już w następnych numerach kolejne lekcje szachowe, które pozwolą nam niebawem rozegrać swoją pierwszą partię szachową.

Jeżeli macie jakieś pytania, wątpliwości na temat szachów piszcie na adres bogdan.luczkowski@lukowicatomy.pl

Bogdan Łuczkowski

Czytaj więcej artykułów:

Zasady gry królewskiejHistoria szachów

Komentarze

komentarzy

Please rate this

W kilku artykułach opiszę podstawowe zasady gry w szachy. Między innymi poruszanie się bierek jak również pozostałe informacje pozwalające rozegrać partię gry królewskiej. Szachy to sport umysłowy. Gra towarzyska, która pozwala nam spędzić mile czas, a jednocześnie rozwijać nasze „szare komórki’. Szachy to znakomite ćwiczenia umysłu, pamięci jak i rozwój wiedzy – osoby grające w szachy mają mniej problemów z nauką matematyki. Głównym celem gry, jak w każdej innej grze, jest pokonanie przeciwnika. Partia szachowa kończy się zwycięstwem w momencie dania mata rywalowi - gdy przeciwnik się podda lub skończy mu się czas przeznaczony na partię. Jednak do „mata” jest…

Review Overview

User Rating: 4.88 ( 4 votes)
0

About

Avatar

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress