Home / Sport / Aktywność fizyczna / Zalety zdrowotne pobytu w górach
Zalety zdrowotne pobytu w górach

Zalety zdrowotne pobytu w górach No rating results yet

Ukształtowanie terenu naszej gminy zachęca do wypoczynku, pieszych wędrówek czy błogiego lenistwa, ale nie tylko! Jeśli jesteś miłośnikiem gór i sportów zimowych, jak najszybciej pakuj walizki i ruszaj do Łukowicy. Chociaż pogoda co rusz płata nam figla, pobyt w górach nawet tych bez śniegu, bardzo dobrze wpływa na nasz organizm, zaś piesze wędrówki, przebywanie na łonie natury, a zimą (ze śniegiem)jazda na sankach i nartach po łagodnych stokach, czy wariacje na lodowisku działają pozytywnie na psychikę. Poprawa nastroju i kondycji, zdolności koncentracji oraz ogólne pobudzenie energii, to tylko część tego, co może zaoferować pobyt w naszej gminie.

Foto: Marcin Widlak
Pytasz o konkrety, proszę bardzo. Teren Łukowicy wchodzi w skład prowincji-Karpaty Zachodnie, podprowincji – Zewnętrznych Karpat Zachodnich, makroregionu-Beskidów Zachodnich oraz mezoregionu-Beskidu Wyspowego. Rzeźba ma charakter gór średnich, mocno pofałdowanych.

Na terenie gminy wyznaczono kilka pieszych górskich szlaków turystycznych –na Ostrą, Pępówkę, Łyżkę i na Modyń. Dostarczają one piechurowi wiele niezapomnianych doznań, umożliwiają oglądanie wspaniałych panoram, a niezbyt strome podejścia i łagodne stoki pozwalają zimową porą na zjazd na nartach lub sankach nawet dla niezbyt wprawnego sportowca. Przebywanie na łonie natury, w ciszy i w towarzystwie tylko i wyłącznie dźwięków płynących z otaczającego lasu, uspokaja nas i wpływa niezwykle relaksująco. Górskie wycieczki polecane są również osobom, które skarżą się na brak apetytu. Spacery po górach dają wrażenie tężyzny, lepszej kondycji i znacząco działają na łaknienie. Ponadto wzmocnione krążenie pomaga w trawieniu, co ma związek z kolejną ważną zaletą: szybszym oczyszczaniem organizmu z toksyn.

A gdy ktoś woli zabawę w towarzystwie młodzieży i dzieci, to zapraszamy na lodowisko, tak chętnie odwiedzane przez mieszkańców Łukowicy. Projekt jego budowy dofinansowany został z budżetu państwa – Ministerstwo Sportu i Turystyki. Obiekt, wybudowany w ramach pilotażowego programu składanych lodowisk sezonowych oraz lodowisk stałych “Biały Orlik”, był jednym z pierwszych w powiecie limanowskim, a jego otwarcie miało miejsce w grudniu 2011r. Obecnie można już korzystać z wypożyczalni łyżew i po wesołych ślizgawkach odpocząć i zagrzać się w kawiarni Gminnego Ośrodka Kultury znajdującego się tuż obok lodowiska.

Wojciech Nalepa

Czytaj również:

Zimą góry czekają również na Ciebie

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Ukształtowanie terenu naszej gminy zachęca do wypoczynku, pieszych wędrówek czy błogiego lenistwa, ale nie tylko! Jeśli jesteś miłośnikiem gór i sportów zimowych, jak najszybciej pakuj walizki i ruszaj do Łukowicy. Chociaż pogoda co rusz płata nam figla, pobyt w górach nawet tych bez śniegu, bardzo dobrze wpływa na nasz organizm, zaś piesze wędrówki, przebywanie na łonie natury, a zimą (ze śniegiem)jazda na sankach i nartach po łagodnych stokach, czy wariacje na lodowisku działają pozytywnie na psychikę. Poprawa nastroju i kondycji, zdolności koncentracji oraz ogólne pobudzenie energii, to tylko część tego, co może zaoferować pobyt w naszej gminie. [gallery columns="9"…

Review Overview

User Rating: 4.79 ( 11 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress