Home / Archiwum / Wśród jabłoni

Wśród jabłoniNo rating results yet

  Bogdan Łuczkowski:

   Jakie są główne zagrożenia dla tutejszych sadów i jak im przeciwdziałać?

  Sadownik:

   Moim zdaniem największym zagrożeniem dla tutejszych sadowników jest nieprzewidywalność pogody (częste burze z gradami). Drugim takim czynnikiem jest niestabilność cen. Koszty związane z produkcją owoców są ogromne, a nie zawsze cena uzyskiwana ze sprzedaży pokrywa w całości nakłady poniesione w danym sezonie.
   Jeśli chodzi o drugą część pytania, w ostatnich latach da się zauważyć wśród naszych sadowników większy nacisk na ekologię. Związane jest to z większą świadomością sadowników na ten temat, zwłaszcza, jeśli chodzi o pszczoły i inne owady pożyteczne np. skorki, murarki, biedronki, bo to są nasi sprzymierzeńcy. Sadownik jest również zobowiązany do przestrzegania zasad zintegrowanej produkcji. Powinien mieć ukończone szkolenie z zakresu stosowania środków ochrony roślin, ważny przegląd techniczny opryskiwacza oraz prowadzić ewidencję zabiegów wykonywanych środkami ochrony roślin.

  Bogdan Łuczkowski:

   Może ma Pan jakieś ciekawostki odnośnie sadownictwa i łukowickich sadów…

  Sadownik:

   Myślę, że sadownictwo jest dziedziną samą w sobie ciekawą i wymagającą ciągłego pogłębiania wiedzy.

Z sadownikiem z Łukowicy rozmawiał:
Bogdan Łuczkowski

fot.ŁtM

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Gmina Łukowica jest przez wielu nazywana stolicą limanowskich sadów. Gatunkami dominującymi są: wiśnie, czereśnie, grusze, śliwy i przede wszystkim jabłonie. To one, wznoszące się na tutejszych terenach, podkreślają również urok naszej Gminy, głównie gdy przypada okres kwitnienia. Jakie odmiany skrywają w sobie łukowickie sady i czy już teraz możemy powiedzieć, jakie jabłko wyrośnie z poszczególnych kwiatów? Te i inne wątpliwości pomoże nam rozwikłać rodowity sadownik z Łukowicy. Bogdan Łuczkowski:Jak wyglądały początki sadownictwa w Pańskiej rodzinie? Ile lat, ilu pokoleń sięgają tradycje rodzinne? Sadownik: Jestem trzecim pokoleniem. Mój dziadek z babcią w latach 40-tych XX wieku zaczynali zakładać sady. Dawne sady…

Review Overview

User Rating: 3.99 ( 7 votes)
0

About

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress