Home / Archiwum / Wśród jabłoni

Wśród jabłoni No rating results yet

Gmina Łukowica jest przez wielu nazywana stolicą limanowskich sadów. Gatunkami dominującymi są: wiśnie, czereśnie, grusze, śliwy i przede wszystkim jabłonie. To one, wznoszące się na tutejszych terenach, podkreślają również urok naszej Gminy, głównie gdy przypada okres kwitnienia. Jakie odmiany skrywają w sobie łukowickie sady i czy już teraz możemy powiedzieć, jakie jabłko wyrośnie z poszczególnych kwiatów? Te i inne wątpliwości pomoże nam rozwikłać rodowity sadownik z Łukowicy.
  Bogdan Łuczkowski:

   Jak wyglądały początki sadownictwa w Pańskiej rodzinie? Ile lat, ilu pokoleń sięgają tradycje rodzinne?

  Sadownik:

   Jestem trzecim pokoleniem. Mój dziadek z babcią w latach 40-tych XX wieku zaczynali zakładać sady. Dawne sady różniły się od tych, które znajdują się teraz w moim gospodarstwie sadowniczym. Były to duże i wysokie drzewa, sadzone w szerokim rozstawie i wydające owoce przez kilkadziesiąt lat. Ich minusem było to, że był to sad wymagający dużego nakładu pracy fizycznej, np. przy zbiorze owoców trzeba było korzystać z wysokich drabin.

  Bogdan Łuczkowski:

   W jakim wieku Pan zaczął się interesować sadownictwem i brać czynny udział w pracach?

  Sadownik:

   Mogę powiedzieć, że wywodzę się z rodziny sadowniczej i ta tematyka nigdy nie była mi obca. Od dzieciństwa uczestniczyłem w pracach związanych z produkcją owoców. W tamtych czasach produkcja jabłek nie była jedynym źródłem dochodów naszego gospodarstwa, gdyż oprócz sadów moi rodzice posiadali również krowy i uprawiali ziemię. W momencie, kiedy przejąłem gospodarstwo zmieniłem jego charakter na produkcję wyłącznie owoców tj. jabłek, gruszek, wiśni oraz śliw..

  Bogdan Łuczkowski:

   Czy w Pańskich sadach jest spore zróżnicowanie odmian jabłek? Jak to się zmieniało na przestrzeni lat?

  Sadownik:

   W momencie, kiedy przejmowałem gospodarstwo zróżnicowanie odmian było ogromne (ok. 15). Wynikało to z potrzeby rynku, gdyż sprzedaż owoców przebiegała na targach, rynkach i zróżnicowanie odmian było ekonomicznie uzasadnione. Teraz produkcję opieram na 3-4 odmianach, które są sprzedawane za pośrednictwem Grupy Producentckiej OLSAD, której jestem udziałowcem od początku jej istnienia. 80% moich upraw stanowią jabłonie, w których dominuje odmiana ”jonagored” i jego sporty, następnie “szampion”, “elisa” i “idared”.

Przejdź do kolejnej strony wywiadu

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Gmina Łukowica jest przez wielu nazywana stolicą limanowskich sadów. Gatunkami dominującymi są: wiśnie, czereśnie, grusze, śliwy i przede wszystkim jabłonie. To one, wznoszące się na tutejszych terenach, podkreślają również urok naszej Gminy, głównie gdy przypada okres kwitnienia. Jakie odmiany skrywają w sobie łukowickie sady i czy już teraz możemy powiedzieć, jakie jabłko wyrośnie z poszczególnych kwiatów? Te i inne wątpliwości pomoże nam rozwikłać rodowity sadownik z Łukowicy. Bogdan Łuczkowski:Jak wyglądały początki sadownictwa w Pańskiej rodzinie? Ile lat, ilu pokoleń sięgają tradycje rodzinne? Sadownik: Jestem trzecim pokoleniem. Mój dziadek z babcią w latach 40-tych XX wieku zaczynali zakładać sady. Dawne sady…

Review Overview

User Rating: 3.99 ( 7 votes)
0

About

Avatar

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress