Home / Archiwum / „Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty…”

„Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty…” No rating results yet

Upragniona wiosna nadeszła! Wszyscy się cieszymy, że okres niepogody już za nami. Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, jakie są tak naprawdę oznaki wiosny?
Co tak naprawdę zwiastuje jej nadejście?
wiosna-wiosna fot: Łukowica to My

Każdy z czytelników odpowie na to pytanie inaczej. Jedni powiedzą, że jest to nadejście ciepłych dni, gdy zrzucamy grube zimowe ubrania i chowamy je głęboko do szafy, inni, że zwiastuje ją zakwitnięcie kwiatów lub przylot ptaków.
Czy aby na pewno wszystkie te oznaki naprawdę zwiastują wiosnę? Okazuje się, że w przyrodzie wygląda to troszkę inaczej. Aby dostrzec pierwsze oznaki wiosny, musimy cofnąć się aż do stycznia…

Właśnie w ten najmroźniejszy miesiąc roku niedźwiedzie (Ursus arctos) wydają na świat potomstwo. Kolejną z oznak jest rozpoczęcie budowy gniazd przez wszystkim dobrze znane ptaki, mianowicie – sroki (Pica pica). Samiec buduje dla swej wybranki kilka, misternie uplecionych z kolców i cierni gniazd, po to, aby samica mogła wybrać sobie to najlepsze. Dlatego też zaczyna je uwijać tak wcześnie, by zdążył przed nadejściem wiosny. Następną
z oznak jest nocne, donośne huczenie sów. W skład naszej sowiej awifauny wchodzi wiele gatunków: płomykówka (Tyto alba), zamieszkująca strychy oraz wieże kościołów oraz sowy leśne, do których zaliczamy puszczyka uralskiego (Strix uralensis), włochatkę (Aeogolius funereus), puchacza (Bubo bubo) oraz pójdźkę (Athene noctua). Samce wykonują godowe okrzyki oznaczając rywalom o zajęciu terytorium oraz wabią tym samice.
W lutym można już nie raz zauważyć kwitnącą leszczynę (Corylus avellana). Kwiaty męskie barwy żółtej są zebrane w kotki, natomiast kwiaty żeńskie są czerwonego koloru i rozwijają się w pąkach. O tej porze czas umila nam piękny śpiew skowronków, a przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć zrzucone przez jelenie (Cervus elaphus) poroża. Dni stają się coraz dłuższe, odczuwalna temperatura wzrasta i rośliny budzą się do życia. Nasze tereny upiększają pojawiające się radosne okazy runa leśnego takie jak: pierwiosnek (Primula sp.), lepiężnik biały (Petasites albus), przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis) oraz pachnący, fioletowo-błękitny wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum). Na łąkach i w pobliżu dróg można spotkać kwitnące wierzby a w ogrodach jaskrawo żółte forsycje (Forsythia sp.). Rozpoczynają się wiosenne migracje ptaków. Początkiem marca wracają bociany (Ciconia ciconia) oraz spora ilość pożytecznych ptaków, jakimi są szpaki (Sturnus vulgaris) i pliszki (Motacilla sp.). Z zimowego snu promienie słoneczne budzą do życia również entomofaunę. Jednym z pierwszych wylatujących motyli jest ćma bęsica brzezinówka. (Archiearis parthenias) Najbardziej natomiast znanym i rzucającym się w oczy jest pospolity listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni).

Forsycja

Forsycja

Wędrując, często nie zwracamy większej uwagi na to, co nas otacza. Warto zatem wygospodarować trochę wolnego czasu i wyruszyć na spotkanie z budzącą się do życia po zimowym uśpieniu przyrodą.

A co Wam oznajmiło w tym roku prawdziwe nadejście długo oczekiwanej wiosny? Mam nadzieję, iż któraś z powyższych oznak została przez Was dostrzeżona, co będzie świadectwem, że wiosna jest wśród nas.


Bogdan Łuczkowski

redakcja@lukowicatomy.pl

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Upragniona wiosna nadeszła! Wszyscy się cieszymy, że okres niepogody już za nami. Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, jakie są tak naprawdę oznaki wiosny? Co tak naprawdę zwiastuje jej nadejście? fot: Łukowica to My Każdy z czytelników odpowie na to pytanie inaczej. Jedni powiedzą, że jest to nadejście ciepłych dni, gdy zrzucamy grube zimowe ubrania i chowamy je głęboko do szafy, inni, że zwiastuje ją zakwitnięcie kwiatów lub przylot ptaków. Czy aby na pewno wszystkie te oznaki naprawdę zwiastują wiosnę? Okazuje się, że w przyrodzie wygląda to troszkę inaczej. Aby dostrzec…

Review Overview

User Rating: 4.84 ( 4 votes)
0

About

Avatar

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress