Nie przegap !
Home / Archiwum / W centrum Łukowicy

W centrum Łukowicy No rating results yet

W miesiącu lutym Sejmik Województwa Małopolskiego z Krakowa, przyznał Parafii Rzymskokatolickiej pw. Andrzeja Apostoła w Łukowicy dotację w wysokości 70 tysięcy złotych na konserwację nawarstwień malarskich na ścianach i stropie nawy starego kościoła. Jest to kontynuacja wcześniejszych prac dofinansowywanych w latach poprzednich przez Urząd Marszałkowski w Krakowie w ramach konkursu : “Na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa Małopolskiego.” – informuje Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Foto: Adam Matusiak

W centrum Łukowicy u podnóża Skiełku i Pępówki, w otoczeniu starych lip, stoi najstarszy zabytek gminy, drewniany kościół pw.św.Andrzeja.
Święty Andrzej Apostoł patronuje parafii od 1565r.
Świątynia była kilkakrotnie przebudowywana i tak prawdopodobnie pod koniec XVIIw. dobudowano kruchtę i Chór, prosty deskowany sufit zastąpiono pozornym kolebkowym sklepieniem, w XVIIIw. dobudowano wieżę, zaś w XIXw. kaplicę i zakrystię.
Zbudowana jest solidnie.
Fundamenty stoją na podmurówce z kamienia polnego i rzecznego, ściany są z belek modrzewiowych.
Jest to budynek jednonawowy ze zwężonym prezbiterium.
Pierwotnie przykryty gontem, który z upływem lat został zabezpieczony blachą ocynkową.
Do niedawna wnętrze kościoła zdobiła kolorowa polichromia z przełomu XIX XXw.
Na skutek prowadzonych od 2008r. prac konserwatorskich diametralnie zmienił się wystrój kościoła.
Została odkryta oryginalna pierwotna polichromia, której powstanie datowane jest na XVI – XVIIw.
Do tej pory literatura podawała błędne informacje na temat powstania kościoła jako obiektu z XVIIw.
Datowanie kościoła na przełom XV/XVIw. potwierdzać mogą dwa dębowe, gotyckie portale zdobione pięknymi okuciami.
Warta uwagi jest kamienna chrzcielnica z 1693r., której podstawę stanowi fragment gotyckiej chrzcielnicy. Dodatkową atrakcją wzbudzającą duże zainteresowanie zwiedzających, są ludzkie zęby wetknięte między belki jako wotum, to samo potwierdza informacja zawarta w słowniku Geograficznym Księstwa Polskiego z 1884r., że obiekt mógł być wzniesiony za czasów Długosza czyli XV i XVIw.
Kościółek w 2008r. dołączył do Szlaku Architektury Drewnianej, jest naszym skarbem i zachęca do odwiedzania naszego regionu i przelania wrażeń na karty tejże kroniki.

Przygotowała: Ewa Król
Foto: Adam Matusiak

Komentarze

komentarzy

Please rate this

W miesiącu lutym Sejmik Województwa Małopolskiego z Krakowa, przyznał Parafii Rzymskokatolickiej pw. Andrzeja Apostoła w Łukowicy dotację w wysokości 70 tysięcy złotych na konserwację nawarstwień malarskich na ścianach i stropie nawy starego kościoła. Jest to kontynuacja wcześniejszych prac dofinansowywanych w latach poprzednich przez Urząd Marszałkowski w Krakowie w ramach konkursu : "Na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa Małopolskiego." - informuje Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego. Foto: Adam Matusiak W centrum Łukowicy u podnóża Skiełku i Pępówki, w otoczeniu starych lip, stoi…

Review Overview

User Rating: 4.88 ( 5 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress