Home / Archiwum / Uwaga oszust, czyli zakupy w Internecie

Uwaga oszust, czyli zakupy w Internecie No rating results yet

W dobie Internetu zakupy za jego pośrednictwem są coraz częstsze i bardziej popularne. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Jak ustrzec się przed oszustami i co powinniśmy wiedzieć robiąc zakupy w Internecie? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Z początkiem XXI. wieku rozpoczął się intensywny rozwój tzw. społeczeństwa informacyjnego, dla którego dostęp do informacji jest ważniejszy lub równoważny z dobrami materialnymi.
W szczególności przekłada się to na użytkowanie urządzeń telekomunikacyjnych z dostępem do Internetu, tj. komputerów, tabletów, a w szczególności smartfonów (badanie AdReaction 2014). Wg GUS w 2013 r. dostęp do Internetu w domu posiadało w Polsce 72% gospodarstw domowych, przy czym 69% gospodarstw korzystało z łączy szerokopasmowych. Zaobserwowano wówczas wzrost wykorzystania Internetu w gospodarstwach domowych o 1,4 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego roku. Faktem jest, że procent gospodarstw domowych wykorzystujących Internet sukcesywnie wzrasta od 2004 r., jak podaje GUS. Aktualnie 62,8% osób korzysta z Internetu w Polsce. W głównej mierze serfowanie w sieci wykorzystywane jest do wysyłania i odbierania poczty elektronicznej (51,5%), do wyszukiwaniu informacji o towarach lub usługach (45,5%), w tym do zakupów w Internecie. Najczęściej zamawianym towarem przez Internet w 2013 r. była odzież i sprzęt sportowy (31,6%). Z chęcią zamawiano także towary z grupy „pozostałe wyposażenie”, tj. meble, pojazdy, artykuły: AGD, ogrodowe, hobbistyczne, a także narzędzia, zabawki, biżuteria, dzieła sztuki i bibeloty. Najmniejszym zainteresowaniem cieszył się sprzęt komputerowy.

Znaczny wzrost zainteresowania kupnem rzeczy w Internecie spowodował powstanie niszy dla naciągaczy i oszustów. Czym więc powinniśmy kierować się robiąc zakupy w Internecie?
Po pierwsze najlepiej kupować na stronach dużych sieci handlowych oraz na portalach handlowych. Należy pamiętać, że o ile zakup w dużym sklepie internetowym za pośrednictwem jego strony jest
w miarę bezpieczny, tak zakup na portalach internetowych zajmujących się wystawianiem i sprzedażą rzeczy wystawionych przez ich użytkowników, do bezpiecznych już nie należy. Wynika to z faktu, że oferty wystawiane przez nieuczciwych użytkowników często nie są weryfikowalne i musimy opierać się na opisie przedmiotu, który nie musi być zgodny z rzeczywistością. Co zrobić w przypadku, gdy jednak chcemy kupić rzecz za pomocą wspomnianego poratlu? Należy pamiętać, że zgodnie z polskim przepisami podczas zakupów on-line konsument ma prawo do:

  • jasnej i pełnej informacji na temat kupowanego towaru,

  • pisemnego potwierdzenia zawarcia umowy kupna-sprzedaży, tj. np. faktura czy paragon,

  • odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni kalendarzowych bez ponoszenia dodatkowych kosztów (z wyjątkiem kosztów zwrotu towaru do sprzedawcy; Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny).

W przypadku aukcji pamiętajmy, że nie możemy odstąpić od umowy kupna sprzedaży i musimy kupić wylicytowany przedmiot. Przed zakupem warto upewnić się, czy dany oferent jest godny zaufania. Mogą świadczyć o tym opinie na jego temat oraz punktacja za sprzedane/kupione towary. Istotna jest również ilość posiadanych opinii. Nie należy ufać tym sprzedawcą, którzy żadnych jeszcze nie posiadają.

Oczywiście w pierwszej kolejności należy wybierać sklepy internetowe wystawiające swoje oferty na aukcjach. Mamy wtedy duże prawdopodobieństwo udanej transakcji. Jednakże nie zawsze jest to regułą. Należy zwrócić uwagę np. na sposób dodania (powstania) komentarzy, które mogły powsta

w sztuczny sposób w celu zmylenia kupującego. Jest to możliwe np. poprzez dodawanie pozytywnych komentarzy przez użytkownika, który został stworzony specjalnie przez właściciela konta, na którym chcemy dokonać zakupów. Dlatego warto zwracać uwagę na loginy dodających komentarze.

Przed zakupem warto również sprawdzić, jakie formy wysyłki towarów oferuje nam sprzedający. Często w ofercie podawana jest propozycja darmowego dostarczenia przesyłki. Taka przesyłka nie będzie z pewnością rejestrowana np. na poczcie. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ w chwili, gdy wybierzemy taką formę przesyłki, kupujący nie odpowiada za to, czy dotrze ona do nas. Oczywiście w skrajnym przypadku może dojść do tego, że taka przesyłka nie zostanie wysłana, a my nie możemy nic z tym zrobić, ponieważ brak nam jakiegokolwiek potwierdzenia na dokonanie zakupu od konkretnego sprzedającego.

A co w chwili, kiedy staniemy się szczęśliwymi posiadaczami naszego towaru. Po dokonaniu zakupu warto wydrukować potwierdzenie tegoż zakupu w danym sklepie oraz zrobić zrzut ekranu strony kupionego towaru. Nie zapomnijmy również zapisać lub schować potwierdzenia przelewu środków pieniężnych za kupioną rzecz. Należy pamiętać, że strony internetowe, na których dokonaliśmy zakupów mogą być niedostępne w krótkim okresie po zakupie. Dlatego warto zrobić zrzut ekranu oferowanego produktu. Może to być pomocne przy dochodzeniu praw w prokuraturze lub na policji. Zrzut ekranowy będzie stanowił dowód, który ułatwi organom ścigania pracę. Przypominam, że
w przypadku, gdy kupujemy w sklepie, mamy prawo do pisemnego potwierdzenia zawarcia umowy kupna-sprzedaży.

Internetowe zakupy mogą prowadzić do sytuacji, w których okazuje się, że wystawiony przedmiot nie istnieje i po wpłaceniu pieniędzy na konto sprzedającego urywa się z nim kontakt. W takim przypadku powinniśmy powiadomić o tym administratora strony internetowej, na której dokonaliśmy zakupu. Administrator powinien poinformować nas, jak należy postąpić, by odzyskać nasze pieniądze.
W nielicznych przypadkach, w szczególności na dużych portalach internetowych, istnieją programy chroniące kupujących i informujące, gdzie możemy ubiegać się o zwrot pieniędzy. W tych przypadkach sprawę i tak należy zgłosić na policję, która jako organ ścigania ma obowiązek przyjęcia od nas zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa. Gdyby jednak funkcjonariusz policji odmówi nam przyjęcia zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa, żądajmy tej decyzji na piśmie. Wtedy mamy podstawę do odwołania się od tej decyzji. Pamiętajmy, że w Polsce procedura karna nakłada obowiązek zawiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu przez każdego obywatela. W tym celu w Kodeksie Postępowania Karnego (k.p.k.) został wprowadzony zapis dotyczący społecznego obowiązku zawiadomienia o przestępstwie (art. 304 § 1 k.p.k.). Zgodnie z tym artykułem każdy, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie prokuratora lub policję. W naszym przypadku, gdy zostaniemy oszukani podczas zakupów w Internecie, powinniśmy również powołać się na art.286 § 1k.p.k, który brzmi: „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Mam nadzieję, że przedstawione tutaj wskazówki pomogą Państwu w udanych zakupach
w Internecie oraz sprawią, że nie będą musieli Państwo poświęcać dodatkowego czas na odzyskanie swojej własności.

Bartłomiej Jan Janus
redakcja@lukowicatomy.pl

Komentarze

komentarzy

Please rate this

W dobie Internetu zakupy za jego pośrednictwem są coraz częstsze i bardziej popularne. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Jak ustrzec się przed oszustami i co powinniśmy wiedzieć robiąc zakupy w Internecie? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć poniżej. Z początkiem XXI. wieku rozpoczął się intensywny rozwój tzw. społeczeństwa informacyjnego, dla którego dostęp do informacji jest ważniejszy lub równoważny z dobrami materialnymi. W szczególności przekłada się to na użytkowanie urządzeń telekomunikacyjnych z dostępem do Internetu, tj. komputerów, tabletów, a w szczególności smartfonów (badanie AdReaction 2014). Wg GUS w 2013 r. dostęp do Internetu w domu posiadało w Polsce…

Review Overview

User Rating: 4.83 ( 6 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress