Home / Archiwum / Uganda z zapałem w nowy rok 2016

Uganda z zapałem w nowy rok 2016 No rating results yet

Przełom 2015/16 roku to we franciszkiańskiej misji w Ugandzie czas podsumowań.
To również czas odnowy duchowej i planów na przyszłość.

W trzecią niedzielę adwentu arcybiskup Kampali Cyprian Kizito Lwanga,wraz z wiernymi, przeszedł przez bramę katedry na wzgórzu Lubaga. Tym samym w stolicy Ugandy został zainaugurowany nadzwyczajny Rok Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka. Słowa bardzo nam bliskie takie jak Polska, św. Faustyna, Kraków często pojawiały się w wypowiedziach biskupa i wiernych biorących udział w uroczystości. Po Msz św. przedstawiciele parafii otrzymali figurkę Jezusa Miłosiernego. Figurki te zostały wykonane w Polsce i pobłogosławione w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. W liczbie 100 sztuk zostały przesłane do Ugandy i rozprowadzone po parafiach, szkołach i innych instytucjach katolickich służącym społeczeństwu.

Figurki Jezusa Miłosiernego w katedrze w Kampali

Grudzień i styczeń to w Ugandzie czas wakacji szkolnych. Jest to więc dobra pora na organizowanie różnych inicjatyw duszpasterskich angażujących dzieci i młodzież. W okresie pomiędzy Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem, w Matugga, o. Marian Gołąb zorganizował rekolekcje powołaniowe „come & see” dla dwudziestu młodzieńców rozeznających swoje powołanie, którzy chcą w przyszłości wstąpić do zakonu franciszkańskiego.

o.Wojtek z młodzieżą

W pierwszym tygodniu Nowego Roku odbył się w Kakooge już 4. Franciszkański Obóz Młodzieżowy. Rekolekcje pod hasłem „The best I can be” zgromadziły młodzież z trzech miejsc naszej obecności: Kakooge, Matugga i Munyonyo. Odpowiedzialnym za przebieg spotkania był o. Wojciech Ulman i o. Marek Warzecha.

W tym samym czasie w Arusha w Tanzanii, w pobliżu największej góry w Afryce, Kilimandżaro, odbyły się rekolekcje zakonne. Brali w nich udział Franciszkanie posługujący w Ugandzie, Kenii i Tanzanii. Wejście na górę Kilimandżaro jest zbyt drogie dla fraciszkanina, ale za to wysiłek wejścia na duchowe wyżyny jest dostępny dla każdego i to za darmo. Początek kolejnego roku zakończył się bardzo pozytywnym akcentem.

19 stycznia przyleciał z Polski do Ugandy nowy misjonarz o. Marcin Załuski. Został skierowany do klasztoru w Matugga. Dwa dni później odwiedził sanktuarium w Munyonyo, gdzie odbywała się pielgrzymka kapłanów archidiecezji Kampala na czele z arcybiskupem Cyprianem Kizito. Pasterz diecezji nadał nowemu misjonarzowi imię plemienia Buganda. Od tego momentu pełne imię ojca Marcina to Father Ssali Martin Zaluski. Imię to jest przypisane do klanu Małp. Życzymy więc o. Ssali dużo potrzebnych łask w głoszeniu Ewangelii wszelkiemu stworzeniu na kontynencie afrykańskim.

o. Adam Mutebi Klag OFMConv.
Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo

facebook.com/munyonyo
www.munyonyo-shrine.ug, stefanmutebi@gmail.com
Ofiary na rozwój sanktuarium w Munyonyo można wpłacać na konto:
Pekao S.A. 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970 PLN, Z dopiskiem: UGANDA MUNYONYO
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA, 31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Przełom 2015/16 roku to we franciszkiańskiej misji w Ugandzie czas podsumowań. To również czas odnowy duchowej i planów na przyszłość. W trzecią niedzielę adwentu arcybiskup Kampali Cyprian Kizito Lwanga,wraz z wiernymi, przeszedł przez bramę katedry na wzgórzu Lubaga. Tym samym w stolicy Ugandy został zainaugurowany nadzwyczajny Rok Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka. Słowa bardzo nam bliskie takie jak Polska, św. Faustyna, Kraków często pojawiały się w wypowiedziach biskupa i wiernych biorących udział w uroczystości. Po Msz św. przedstawiciele parafii otrzymali figurkę Jezusa Miłosiernego. Figurki te zostały wykonane w Polsce i pobłogosławione w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. W liczbie 100…

Review Overview

User Rating: 4.9 ( 2 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress