Nie przegap !
Home / Archiwum / Skarb na Skiełku

Skarb na Skiełku No rating results yet

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie skarby kryją góry naszej gminy?
Co jest w nich wyjątkowego, co odróżnia je od innych terenów górskich?
Co znajduje się u nas a inni nie mogą się tym pochwalić?

brzoza Foto: Bogdan Łuczkowski

Brzoza ojcowska (łac. Betula oycoviensis) w Karpatach polskich narażona jest na wyginięcie, w Polsce objęta została ścisłą ochroną gatunkową. Pod koniec XX wieku było znanych zaledwie 5 jej stanowisk. Jedno z nich znajduje się w Beskidzie Wyspowym, a dokładnie na jednej z gór wznoszących się nad Łukowicą, na Skiełku (749 m n.p.m). Stanowisko to zostało odkryte w 1966 roku przez J. Nowaka.

Brzoza ojcowska powstała przez skrzyżowanie dwóch innych gatunków: pospolitej brzozy brodawkowatej (łac. Betula pendula) oraz brzozy Szafera (łac. Betula szaferi). Jest to krzew lub niskie drzewo o białej, niekiedy ciemnobrunatnej, niełuszczącej się korze, osiągające maksymalnie 22 m wysokości. Najczęściej przybiera jednak formę krzewu i osiąga wysokość nieprzekraczającą 4 m. Od brzozy brodawkowatej odróżniają ją mniejsze liście (o długości 1,5-4 cm i szerokości 1-3 cm), na brzegu ostro ząbkowane oraz mniejsza liczba nerwów (5, wyjątkowo 3 lub 6). Na Skiełku rośnie na ubogich glebach wytworzonych na skale z dużą ilością kamieni.

Populacja na Skiełku zlokalizowana jest w dwóch miejscach. Jedno z nich znajduje się w pobliżu szczytu w ekspozycji południowo-zachodniej, natomiast drugie oddalone jest od niego o około 1200 metrów na północny-zachód. Obejmuje ono grzbiet oraz północno-wschodni i południowo-zachodni stok.

Liczba  drzew waha się od 80 do 100.  Z roku na rok jest ich niestety coraz mniej. Stanowiska znajdują się na terenach prywatnych i zazwyczaj właściciele traktują brzozy ojcowskie jako materiał opałowy. W jednym z miejsc kilka drzew zostało wykarczowanych pod powstałą na tym terenie plantację czarnej porzeczki.

Brzoza ojcowska zasługuje na większą uwagę, ponieważ jako relikt dawnych epok jest niejako „mamutem naszych czasów”, który pozostał przy życiu właśnie na terenie naszej gminy. Dlatego, aby brzoza ojcowska nie podzieliła losu tego zwierzęcia, należy zadbać zawczasu o jej ratunek. Przede wszystkim musimy propagować wiedzę na temat tej rośliny w naszej gminie. Gmina Łukowica bowiem jest ostatnim miejscem w polskich Karpatach, w którym rośnie brzoza ojcowska. Powinniśmy się szczycić, że to w naszej małej ojczyźnie przyszło jej ocaleć. Mam nadzieję, że będzie cieszyła oczy nie tylko nas, ale i naszych wnuków.


Bogdan Łuczkowski

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie skarby kryją góry naszej gminy? Co jest w nich wyjątkowego, co odróżnia je od innych terenów górskich? Co znajduje się u nas a inni nie mogą się tym pochwalić? Foto: Bogdan Łuczkowski Brzoza ojcowska (łac. Betula oycoviensis) w Karpatach polskich narażona jest na wyginięcie, w Polsce objęta została ścisłą ochroną gatunkową. Pod koniec XX wieku było znanych zaledwie 5 jej stanowisk. Jedno z nich znajduje się w Beskidzie Wyspowym, a dokładnie na jednej z gór wznoszących się nad Łukowicą, na Skiełku (749 m n.p.m). Stanowisko to zostało odkryte w 1966…

Review Overview

User Rating: 4.64 ( 8 votes)
0

About

Avatar

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress