Home / Archiwum / Pszczoły zimą

Pszczoły zimąNo rating results yet

Zima trwająca od końca listopada do marca, a nawet początkowych dni kwietnia to ważna, jak nie najważniejsza część roku dla pszczół. Dla pszczelarza jest to spokojniejszy okres, w którym ma możliwość nadrobienia wszystkich zaległych prac, jakich nie udało mu się zorganizować wiosną i latem. Oprócz czynności koncentrujących się na robotach naprawczych oraz czyszczeniu sprzętu , pszczelarz powinien wykazać się dużą czujnością i odpowiedzialnością za własną pasiekę.

Pszczoły nie zapadają w sen zimowy – przez cały czas trwania zimy prowadzą aktywne życie, jednak ich czynności są osłabione i zachodzą wolniej. Rodzina pszczela swoją trwałość zawdzięcza ścisłej więzi społecznej jaka istnieje między nimi w ulu. Pojedyncza pszczoła nie jest w stanie przeciwstawić się zimnu (gdy temperatura pszczoły spadnie poniżej 10°C następują pierwsze objawy zdrętwienia-wtedy traci ona zdolność latania), natomiast rój pszczeli jako całość wychodzi w walce z chłodem prawie zawsze zwycięsko. W czasie zimowli pszczoły łączą się w charakterystyczny kłąb, co umożliwia im funkcjonowanie w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. W miarę spożywania zapasów pokarmu przez owady, wytworzony kłąb zimowy przemieszcza się ku górze. Przystosowanie stałocieplnych pszczół do niskich temperatur sprawia, że przeżywają one nawet w najcięższych sytuacjach.

Okres chłodów w naszym regionie trwa 6-7 miesięcy. Troszczący się o swoją pasiekę pszczelarz powinien zadbać o ograniczenie dostępu do ula tym zwierzętom, które mogłyby zakłócić spokój pszczół. Zlekceważenie prac zabezpieczających ule przed gryzoniami może bowiem nadwerężyć ich stan techniczny, a także zaniepokoić owady. Myszy, szczury czy ryjówki to gryzonie, mogące wyrządzić spore szkody w pasiece. Dodatkowo pszczelarz powinien zatroszczyć się o konserwację oraz szczelność daszków, tak aby woda nie przeciekała do środka i nie stawiać uli w miejscach narażonych na porywisty wiatr. W przypadku zalegającego śniegu, prace wykonuje się z największą starannością i zachowaniem ciszy, by nie burzyć spokoju panującego w ulu. Na wszystkie wyżej wymienione czynniki należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ każdy gwałtowny ruch może mieć wpływ na pobudzenie pszczół, a co za tym idzie, rozwiązanie zimowego kłębu. Oprócz wspomnianych warunków odpowiedniego przebiegu okresu zimowli, pszczelarz musi zadbać o odpowiednie karmienie pszczół, zwracając przy tym szczególną uwagę na ilość pokarmu (od 1,6-2kg pokarmu na jeden plaster) i jego jakość.

Zimujące pszczoły zaniepokojone tym, co dzieje się na zewnątrz, zwiększają ruch wewnątrz gniazda, podnosząc panującą temperaturę. Tym samym, tracą więcej energii, czego skutkiem jest spożywanie i zużycie zwiększonej ilości pokarmu. To z kolei wpływa na przepełnianie przewodu pokarmowego owadów, a w konsekwencji do oddawania kału w ulu (w przypadku braku występowania oblotu). W takich sytuacjach dochodzi do zaperzenia rodziny pszczelej. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na to zjawisko jest nieodpowiednia wentylacja ula. Jeśli pszczelarz odpowiednio wcześniej o nią nie zadba, w ulu może występować nadmierne stężenie wilgotności, co odbije się negatywnie na owadach.

Gdy średnia temperatura wzrośnie i przekroczy 10°C, należy bardzo uważnie obserwować wylotki uli, ponieważ pszczoły wyczuwając koniec okresu zimowli, zaczną szykować się do pierwszego oblotu wiosennego. Wczesna wiosna jest dla tych owadów również trudnym okresem, a zmienne warunki atmosferyczne (spore wahania temperatury) to dla nich spory sprawdzian wytrzymałości, gdyż w tym właśnie czasie muszą one zadbać o utrzymanie w gnieździe wyższej temperatury, koniecznej do wychowania czerwiu – młodocianych, niedoskonałych postaci pszczół i trutni.

Marek Hajduk

Korektor tekstu: Agnieszka Gamoń

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Zima trwająca od końca listopada do marca, a nawet początkowych dni kwietnia to ważna, jak nie najważniejsza część roku dla pszczół. Dla pszczelarza jest to spokojniejszy okres, w którym ma możliwość nadrobienia wszystkich zaległych prac, jakich nie udało mu się zorganizować wiosną i latem. Oprócz czynności koncentrujących się na robotach naprawczych oraz czyszczeniu sprzętu , pszczelarz powinien wykazać się dużą czujnością i odpowiedzialnością za własną pasiekę. Pszczoły nie zapadają w sen zimowy - przez cały czas trwania zimy prowadzą aktywne życie, jednak ich czynności są osłabione i zachodzą wolniej. Rodzina pszczela swoją trwałość zawdzięcza ścisłej więzi społecznej jaka istnieje między…

Review Overview

User Rating: 4.9 ( 4 votes)
0

About

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress