Nie przegap !
Home / Archiwum / Od Jastrzębia na Jasieńczyk

Od Jastrzębia na JasieńczykNo rating results yet

Tym razem podzielimy się emocjami, wrażeniami i spostrzeżeniami jakie towarzyszyły nam w wyprawie z centrum Jastrzębia na Jasieńczyk, który wznosi się 866 m n.p.m. Szybkie zakupy w sklepie, zapoznanie się z mapą znajdującą się tuż obok przystanku, rzut okiem na góry i wyruszyliśmy w drogę.
Pierwszy nadrzędny cel na naszej trasie to Spleźnia i po stromym podejściu drogą asfaltową docieramy do szczytu, oddalonego kilkadziesiąt metrów od trasy. Właśnie tutaj zaczyna się trudny do opisania kontrast. Z jednej strony hektary poprzewracanych drzew, niemalże ogromne powierzchnie zrębowe, nawet kilkukubikowe jodły poległy pod naporem natury i nieodpowiedniej gospodarki leśnej. Obraz niczym po przejściu potężnego huraganu, a w naszych głowach pytanie – jak temu zapobiec, jak powstrzymać dalszy kataklizm i przywrócić Spleźnię do ładu? Po przeciwnej stronie już zupełnie inny widok, piękne krajobrazy w kierunku Kiczni, a w oddali urokliwe Pieniny i panorama Tatr. Jest to jedna z bardziej widowiskowych tras, po której bez przeszkód mogą spacerować nawet mało wymagający turyści, bo grzbietem przebiega droga leśna, biegnąca niemalże po granicy gminy.
W jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się polany leśne, na których w spokoju można odpocząć, wsłuchując się w śpiew ptaków i podziwiając kolorową florę Beskidów, tak urokliwą szczególnie na wiosnę. Przy odrobinie szczęścia zobaczy się także niektóre leśne zwierzęta i tak przykładowo 2 sarny przebiegły nam drogę w trakcie naszej wspinaczki. By znaleźć szczyty, trzeba niestety zboczyć delikatnie z drogi, walczyć z gęstwiną leśną i powalonymi drzewami. Nieopodal Jasieńczyka warto zatrzymać się na dłużej na tamtejszej polanie, bo w tym właśnie miejscu najlepiej widać uroki Beskidu Wyspowego – na pierwszym planie Przysłop, dalej Łyżka, a w oddali Miejska Góra wznosząca się nad Limanową.

Znacznym ułatwieniem byłoby oznakowanie szlaku i szczytów. Trasa po początkowym ostrym wzniesieniu przechodzi następnie w łagodny teren, gdzie zużywając znacznie mniej energii swobodnie można spacerować w kierunku Cisowego Działu podziwiając niesamowite krajobrazy i delektując się pięknem przyrody.


Redakcja Łukowica to My

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Tym razem podzielimy się emocjami, wrażeniami i spostrzeżeniami jakie towarzyszyły nam w wyprawie z centrum Jastrzębia na Jasieńczyk, który wznosi się 866 m n.p.m. Szybkie zakupy w sklepie, zapoznanie się z mapą znajdującą się tuż obok przystanku, rzut okiem na góry i wyruszyliśmy w drogę. Pierwszy nadrzędny cel na naszej trasie to Spleźnia i po stromym podejściu drogą asfaltową docieramy do szczytu, oddalonego kilkadziesiąt metrów od trasy. Właśnie tutaj zaczyna się trudny do opisania kontrast. Z jednej strony hektary poprzewracanych drzew, niemalże ogromne powierzchnie zrębowe, nawet kilkukubikowe jodły poległy pod naporem natury i nieodpowiedniej gospodarki leśnej. Obraz niczym po przejściu…

Review Overview

User Rating: 4.89 ( 7 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress