Nie przegap !
Home / Archiwum / Myślistwo i łowiectwo – fakty i mity

Myślistwo i łowiectwo – fakty i mity No rating results yet

Czym jest myślistwo, a czym łowiectwo?

Terminy podobne do siebie, ale czy oznaczające to samo? Jedno jest pewne – odnoszą się do grupy ponad 116 tys. osób w Polsce (Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego – ZG PZŁ), zajmujących się gospodarowaniem w tzw. obwodach łowieckich. W głównej mierze pojęcia te kojarzą się nam z osobami, które posiadają broń i nałogowo strzelają do zwierząt. Czy łowiectwo i myślistwo wiążą się tylko z tym? Na to pytanie i inne kwestie związane z niniejszymi terminami postaram się odpowiedzieć w tym tekście. Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu, że przeciwnicy polowań nie staną się ich wielbicielami. Postaram się jednak przedstawić inny obraz łowiectwa i myślistwa. Przede wszystkim dlatego, że sprawy związane z tymi dziedzinami życia i nauki są często wynaturzane w mediach, a przeciętny Kowalski będący obserwatorem tego, nie wie, jak w rzeczywistości mają się rzeczy z nimi związane. Wiem, że tekst przedstawiony poniżej nie jest pełną prezentacją kwestii związanych z łowiectwem i myślistwem. Dlatego osoby zainteresowane odsyłam do fachowej literatury i Internetu w celu zgłębienia tematu.
Zacznijmy od definicji. Łowiectwo określane przez niektórych jako dyscyplina sportowa stanowi całokształt spraw związanych z gospodarką zwierzyną, ich biologią, kynologią łowiecką, sokolnictwem, strzelectwem myśliwskim, gwarą, etyką, a także historią czy tradycją łowiecką.
W skład łowiectwa wchodzi również myślistwo zajmujące się pozyskiwaniem zwierzyny (wpisanej na zatwierdzoną przez ministra do spraw środowiska listę zwierząt łownych) zgodnie z prawem i etyką łowiecką. Sądzę, że łowiectwo i myślistwo są dziedzinami życia i gospodarki, z którymi każdy z nas miał lub będzie miał kiedyś coś wspólnego lub otrze się o nie. Dla jednych, to co z nimi związane, stanowi sposób na życie, dla innych jest wręcz nie do zaakceptowania.
Skoro już wiemy co jest czym, zastanówmy się nad istotą łowiectwa. Coraz częściej w mediach można spotkać się z niepochlebnymi poglądami na jego temat, a głównie na temat myśliwych. Według środków masowego przekazu osoby polujące to bezwzględni mordercy wyżywający się po pracy na bezbronnej zwierzynie. Trzeba przecież jakoś odreagować! Mówi się, że urządzają sobie nieprzerwanie krwawe imprezy, na ogół pijani. Prawnicy, lekarze, księża, prezesi – jednym słowem elity. Ludzie bez sumienia i serca dla przyrody, dla których liczy się tylko strzelanie do wszystkiego co się rusza i ma nogi niczym w grach komputerowych. Osoby bez wiedzy na temat biologii zwierząt, mordujący i wypychający każde żywe zwierzę bez względy na fakt, czy ma i wychowuje młode, czy jest w okresie pierzenia i nie może latać. Przecież myśliwi to grupa uprzywilejowanych ludzi, którym zabijanie sprawia przyjemność, a posiadanie broni jest sposobem na dodanie sobie męstwa
i podratowaniem swojego ego. A na dodatek posiadają specjalnie tresowane psy rozrywające dzikie zwierzęta w pół i to jednym szarpnięciem paszczy. Etc., etc., etc.
Po tak przejaskrawionym wstępie chciałbym Państwa uspokoić i rozwiać wątpliwości co do wszystkich zarzutów przedstawionych powyżej oraz przedstawić argumenty popierające działalność myśliwych. Wszystkie te zarzuty są głoszone i rozpowszechniane przez ugrupowania zaliczane do kręgów „zielonych”, a raczej pseudozielonych. Osoby zrzeszone w tych organizacjach, w moim odczuciu, nie mają pojęcia o ochronie przyrody i racjonalnej gospodarce zwierzyną. Bez wątpienia frakcje te można zaliczyć do pewnego rodzaju zrzeszeń, a nawet sekt, które nie przyjmują do wiadomości faktów odnoszących się do ochrony zwierząt i środowiska, stanu gospodarki, czy prościej rzecz ujmując, problemów dotyczących zwykłych ludzi.
Zacznijmy od początku. Każdy z nas miał kiedyś w rodzinie myśliwego i to jest niezaprzeczalny fakt. Wynika to z historii człowieka na Ziemi. Prastare plemiona polowały na dzikie zwierzęta w celu zdobywania pożywienia i skór. Często wędrowały one za stadami dzikich zwierząt prowadząc w ten sposób koczowniczy tryb życia. Z czasem z tych grup ludzkich zajmujących się zbieractwem i myślistwem wyewoluowały plemiona zajmujące się rolnictwem, prowadzące osiadły tryb życia, dla których polowanie stało się dodatkowym źródłem żywności. W miarę upływu lat człowiek jako istota nadrzędna w świecie istot żywych zmieniał i dostosowywał środowisko do swoich potrzeb. Skutkiem tego była ingerencją człowieka praktycznie w każdą możliwą dziedzinę życia. Dotyczy to również gospodarowania dziką zwierzyną. Dziś o kontynencie europejskim – bo do tego obszaru zamierzam się odnieść – nie można powiedzieć, że istnieje możliwość bezkolizyjnej egzystencji człowieka i dzikich zwierząt. Oczywiście zaraz pojawią się głosy, że skoro tyle lat dzika zwierzyna dawało sobie radę bez człowieka i teraz dawałaby sobie radę. Otóż nie! Kiedyś ludzi było mniej, a co z tym się wiąże, była również słabsza urbanizacja i ekspansja człowieka na środowisko. Brak było dużych miast, nie wspominając o drogach i autostradach oraz poruszających się na nich pojazdach. Człowiek jako istota zaborcza podporządkowywał sobie otoczenie i zmieniał je myśląc przede wszystkim o sobie. Dziś sytuacja zmienia się na lepsze i zaczynamy dostrzegać błędy, jakie my ludzie popełniliśmy w przeszłości.

B.J.J

foto: Szczepan Borecki

kolejna część felietonu już wkrótce…

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Czym jest myślistwo, a czym łowiectwo? Terminy podobne do siebie, ale czy oznaczające to samo? Jedno jest pewne - odnoszą się do grupy ponad 116 tys. osób w Polsce (Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego – ZG PZŁ), zajmujących się gospodarowaniem w tzw. obwodach łowieckich. W głównej mierze pojęcia te kojarzą się nam z osobami, które posiadają broń i nałogowo strzelają do zwierząt. Czy łowiectwo i myślistwo wiążą się tylko z tym? Na to pytanie i inne kwestie związane z niniejszymi terminami postaram się odpowiedzieć w tym tekście. Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu, że przeciwnicy polowań nie staną się ich…

Review Overview

User Rating: 4.86 ( 5 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress