Home / Archiwum / “Mięso żegnaj”

“Mięso żegnaj” No rating results yet

Nadszedł długo wyczekiwany przez wiele osób karnawał! Rozpoczął się w noc sylwestrową lub jak uważają inni w święto Objawienia Pańskiego (6.01) czyli tzw. Trzech Króli. Potrwa do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Po miesięcznej przerwie związanej z adwentowym „postem” i świętach spędzonych w domach z rodzinami przychodzi czas na odrobinę szaleństwa.

Słowo karnawał pochodzi od włoskiego określenia carnevale, czyli pożegnanie mięsa przed zbliżającym się Wielkim Postem. Za kolebkę okresu tańca i zabawy uważa się Włochy. Mieszkańcy tego państwa wyprawiali bardzo bogate bale i uczty z dużą ilością mięsa i alkoholu. Od tych zwyczajów wywodzi się staropolska nazwa karnawału – mięsopust lub zapusty (czas bez postów). W Polsce zapusty zaczęto obchodzić od XVII wieku. Towarzyszyły im polowania, tańce
i swawole. Najpierw ucztowano w miastach, później moda ta przyszła na wieś.

„Mięso żegnaj”

Z opowieści starszego pokolenia wiem, że w naszych okolicach podczas zapustów spotykano się najczęściej w domach. Zabawy urządzano u najbogatszych chłopów lub takich, którzy mieli jeszcze wiele niezamężnych córek. Była to okazja dla dziewcząt do zaprezentowania się przed kawalerami od jak najlepszej strony. Celem było oczywiście zamążpójście. Niestety chłopcom często nie w głowie były zaloty, a jedynie dobra zabawa przy obficie zastawionych stołach.
Modnym wiejskim zwyczajem karnawałowym były też kuligi. Początkowo stanowiły one rozrywkę zarezerwowaną jedynie dla szlachty. Jeździła ona wówczas od dworu do dworu na wystawne bale trwające nawet dwa lub trzy tygodnie w zależności od gościnności gospodarzy. Z upływem czasu stało się to tak popularne, że kuligi zaczęli organizować także chłopi. Podążali oni saniami do sąsiadów lub bliskich, z którymi bawili się nierzadko do rana przy muzyce lokalnych grajków.

Obecnie bale i imprezy karnawałowe nie są tak huczne jak dawniej. W przeszłości starano się zjeść, wypić i wytańczyć tak bardzo, by nie brakowało tego w Wielkim Poście. Dzisiaj możemy bawić się w każdym okresie roku. Jest na to społeczne przyzwolenie, którego nie było w dawnych czasach. Busolą dla naszych przodków była religia (jak jest dzisiaj – niech odpowie na to pytanie każdy z nas). Dlatego z czasem zwyczaje wyprawiania biesiad, ale także przestrzeganie wstrzemięźliwości w okresie postu przestało być kultywowane. Zabawą, z którą chyba każdemu kojarzy się karnawał, są tzw. ostatki. Rozpoczynają się one tłustym czwartkiem. W tym dniu obowiązkowo jemy pączki i faworki. W niektórych miastach organizuje się nawet konkursy w jedzeniu tych smakołyków. Po zjedzeniu słodkości nadchodzi czas na taniec, najlepiej na balu przy akompaniamencie orkiestry. W taki sposób współcześnie żegna się beztroski okres swawoli.

Minęło kilkadziesiąt lat od czasów karnawałowych zabaw na sto fajerek i sytuacja zmieniła się diametralnie. Warto byłoby wskrzesić dawne zwyczaje – karnawałowe, a także te, związane z innymi okresami roku czy świętami. Zaniedbując obyczaje zapominamy o tradycji i kulturze minionych wieków, przyczyniając się tym samym do zamazywania własnej tożsamości narodowej. Tkwi ona przecież w Naszej przeszłości. Obowiązkiem każdego z nas jest kultywowanie tych tradycji, gdyż Naród bez nich jest po prostu martwy.

Agnieszka Kowalczyk

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Nadszedł długo wyczekiwany przez wiele osób karnawał! Rozpoczął się w noc sylwestrową lub jak uważają inni w święto Objawienia Pańskiego (6.01) czyli tzw. Trzech Króli. Potrwa do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Po miesięcznej przerwie związanej z adwentowym „postem” i świętach spędzonych w domach z rodzinami przychodzi czas na odrobinę szaleństwa. Słowo karnawał pochodzi od włoskiego określenia carnevale, czyli pożegnanie mięsa przed zbliżającym się Wielkim Postem. Za kolebkę okresu tańca i zabawy uważa się Włochy. Mieszkańcy tego państwa wyprawiali bardzo bogate bale i uczty z dużą ilością mięsa i alkoholu. Od tych zwyczajów wywodzi się staropolska nazwa karnawału - mięsopust lub…

Review Overview

User Rating: 4.71 ( 8 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress