Home / Kultura i sztuka / KTO TY JESTEŚ? – LASZKA
Traktor 4x4 CUP 2018

KTO TY JESTEŚ? – LASZKA

Wielu mieszkańców gminy Łukowica nie wie, do jakiej grupy etnograficznej należymy.

Czy znamy pojęcia, takie jak: ‘’Lach’’, ‘’Laszka’’?  Znamy swoją wartość kulturową? Czym możemy się pochwalić? Nasza kultura jest bardzo bogata, a na to bogactwo kulturowe zasłużyliśmy sobie gwarą, śpiewem, tańcem,  muzyką, obyczajami oraz religią. To tylko nieliczne elementy naszej kultury. Skupmy jednak uwagę na obrzędach, które nie są znane wśród młodego pokolenia, a na których wychowali się nasi dziadkowie.

  • „OGRABEK” – obrzęd dożynkowy, kiedy to zboże cięto sierpem i kosą. Obrzęd kultywowany do II wojny światowej.

  • Obrzędy weselne, związane ze ślubem i weselem.

  • „SOBÓTKI” – zwyczaj palenia ognisk na górach. Jest okazją do spotkań przy ognisku z rodziną i sąsiadami. Takim spotkaniom często towarzyszy śpiewanie piosenek ludowych.

  • „OBIGROWKA” – zabawa przedweselna u pana młodego. Zachowana do dziś w gminie Łukowica na terenie powiatu limanowskiego oraz na Sądecczyźnie.

  • „PODŁAŹNIKI”- „Podłaźnikiem” nazywany był ten, który odwiedzał domy i składał mieszkańcom „powinszowania”. Jego czynnościami były podłazy, podchody. Zadaniem podłaźników jest wnoszenie do domów życzeń błogosławieństwa i szczęścia.

  • „PO KOLĘDZIE” – zwyczaj związany z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Zadaniem kolędników jest wnoszenie do domów życzeń zdrowia, szczęścia, obfitości „w oborze, komorze i na dworze, co daj Panie Boże”. Kolędnicy do dziś odwiedzają nasze domy śpiewając i grając.

  • „JASEŁKA” – wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem wg staropolskich kantyczek i ludowych pastorałek z powiatu limanowskiego w tym gminy Łukowica.

  • „NA WYGONIE”- w widowisku tym ukazani zostali pasterze, którzy przy ognisku tańczą, śpiewają i grają na instrumentach pasterskich.

  • „NA MUZYCE”- potańcówka organizowana najczęściej u gospodarza, który posiada córki, dla których poszukiwani są mężowie. Na zabawie tej zamawiane są „przodki” u muzyki.

(Mordarski, 2005)

„Znamy pojęcia „Lach”, „Laszka” ? Myślę, że o odpowiedź na to pytanie warto zapytać naszych dziadków. Polski poeta Władysław Bełza pisał ,,Kto ty jesteś? Polak mały’’, śmiało możemy odpowiedzieć sobie Kto Ty jesteś? – Lach (mężczyzna) – Laszka (kobieta).

Warto zapamiętać z artykułu najważniejsze dwa pojęcia – Lach, Laszka. Musimy znać swoją wartość kulturową i to, kim jesteśmy. Na nasze „korzenie’’ pracowali nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Nasze pokolenie będzie przekazywało wiedzę kolejnemu pokoleniu. Jesteśmy bogatsi o tę wiedzę, nikt nam jej nie zabierze.


Iwona Cichoń

Łukowica

Komentarze

komentarzy

Wielu mieszkańców gminy Łukowica nie wie, do jakiej grupy etnograficznej należymy. Czy znamy pojęcia, takie jak: ‘’Lach’’, ‘’Laszka’’?  Znamy swoją wartość kulturową? Czym możemy się pochwalić? Nasza kultura jest bardzo bogata, a na to bogactwo kulturowe zasłużyliśmy sobie gwarą, śpiewem, tańcem,  muzyką, obyczajami oraz religią. To tylko nieliczne elementy naszej kultury. Skupmy jednak uwagę na obrzędach, które nie są znane wśród młodego pokolenia, a na których wychowali się nasi dziadkowie. „OGRABEK” – obrzęd dożynkowy, kiedy to zboże cięto sierpem i kosą. Obrzęd kultywowany do II wojny światowej. Obrzędy weselne, związane ze ślubem…

Review Overview

User Rating: 4.12 ( 6 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Iwona Cichoń

Iwona Cichoń
Młoda, utalentowana artystka, interesuje się sztuką, kulturą ludową oraz muzyką. Ukończyła studia na Instytucie Pedagogicznym w Nowym Sączu o specjalności – kultura i oświata. więcej...

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress