Home / Archiwum / Jak szanują nas pracodawcy ? – mobbing

Jak szanują nas pracodawcy ? – mobbing No rating results yet

Żyjemy w czasach, w których trudno o dobrą pracę. Większość z nas ma przed oczyma widmo końca miesiąca i zmniejszającego się salda na koncie, co jest powodem coraz większej emigracji, szczególnie młodych ludzi. Coraz częściej słyszy się o pracy ludzi w ciężkich warunkach za coraz mniejsze wynagrodzenie. Jeżeli komuś uda się zdobyć pierwszy wakat, to zazwyczaj nie jest to wymarzona posada gwarantująca stabilne zatrudnienia i możliwość rozwoju. Oczywiście, każdy chciałby zarabiać od razu kokosy, jeździć nowym samochodem z salonu i co roku latać na wczasy za granicę. Godzimy się jednak z faktem, że tak nie jest i zakładamy, że następna posada będzie lepsza, a aktualna praca jest tylko przystankiem do lepszego jutra. Pracując, z czasem przyzwyczajamy się do perspektywy, że zatrudnienie na „śmieciówkę” nie jest takie złe. Przecież i tak większość z nas nie dożyje emerytur, a jeżeli tak się stanie, to i tak będziemy musieli pracować, bo emerytura będzie za niska na godne życie. Przyjmujemy to do wiadomości i próbujemy żyć dalej szukając możliwości lepszego zatrudnienia.

Gdy marzenia się spełniają…

Gdy znajdziemy już naszą wymarzoną pracę i czujemy, że bramy raju stoją przed nami otworem, okazuje się, że zaczynamy być ciągle poganiani przez przełożonych czy kąśliwie punktowani przez kolegów z pracy. Bywa, że krytyka zamienia się w szykany i psychiczne znęcanie się. Ile razy spotykamy się z faktem, że nasz współtowarzysz wraca od szefa czy kierownika z płaczem lub obawami przed zwolnieniem. Bluzgany i wyzywany za brak kompetencji, niewyrabianie normy czy po prostu za sam fakt, że jest nowym pracownikiem lub ma inne poglądy. Pracownika trzeba zmobilizować do pracy po godzinach za darmo – oto polityka niektórych firm.
Ile razy słyszy się, że pracownicy, szczególnie młodzi, na niskich stanowiskach wprowadzani są w błąd przez przełożonych, którzy później zrzucają odpowiedzialność na nich za własną niekompetencję lub specjalnie kopią pod nimi dołki. Prezes powie później: „To niemożliwe, w naszej firmie panuje rodzinna atmosfera, każdy jest miły i pomocny”. Ta tzw. rodzinna atmosfera skłania tych bardziej wrażliwych i niedoświadczonych do wykonywania poleceń i poświęcania własnego dobra dla firmy, często wbrew przepisom. Myślą oni: „przecież jesteśmy rodziną, a rodzinie się nie odmawia”, jestem tu od niedawna, więc muszę pracować, żeby nabrać doświadczenia”. Na żale pognębionych niektórzy odpowiedzą – lepsza praca byle jaka, niż żadna.

Czy zmiany są możliwe?

Czy musi tak być? Czy przyzwyczailiśmy się do takiego traktowania? Chyba tak, skoro często słyszy się od innych stereotypowe frazy: „spokojnie, to normalne”, „tak musi być” czy „ i tak tego nie zmienisz – twój przełożony ma plecy, a szef znajomości!”. Słuchamy tego i akceptujemy warunki pracy, siedzimy cicho jak przysłowiowa mysz pod miotłą, bo wiemy, że gdy zaczniemy się buntować, jakaś dobra duszyczka szepnie odpowiednim osobom to i owo na nasz temat, opowie, jaką opinię posiadamy na temat naszych przełożonych.
Strach przed utratą pracy jest zrozumiały, szczególnie gdy posiadamy rodzinę, a w niej nasze najmniejsze pociechy. To skłania nas do ogromu wyrzeczeń i poświęceń. Ale co zrobić, gdy jesteśmy wyzyskiwani lub okradani przez naszego pracodawcę. Czy naprawdę musimy godzić się na poniżenie za ciężką pracę, czy nie należą się nam czasem słowa pochwały, przecież nie tak trudne do wypowiedzenia.
Być może kiedyś sytuacja się zmieni. Kiedy? To zależy wyłącznie od nas. Prezes jest jeden, a pracowników jest wielu…


Anonymous

redakcja@lukowicatomy.pl

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Żyjemy w czasach, w których trudno o dobrą pracę. Większość z nas ma przed oczyma widmo końca miesiąca i zmniejszającego się salda na koncie, co jest powodem coraz większej emigracji, szczególnie młodych ludzi. Coraz częściej słyszy się o pracy ludzi w ciężkich warunkach za coraz mniejsze wynagrodzenie. Jeżeli komuś uda się zdobyć pierwszy wakat, to zazwyczaj nie jest to wymarzona posada gwarantująca stabilne zatrudnienia i możliwość rozwoju. Oczywiście, każdy chciałby zarabiać od razu kokosy, jeździć nowym samochodem z salonu i co roku latać na wczasy za granicę. Godzimy się jednak z faktem, że tak nie jest i zakładamy, że następna…

Review Overview

User Rating: 4.9 ( 5 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress