Home / Archiwum / Historia gry królewskiej

Historia gry królewskiej No rating results yet

Szachy to jedna z najstarszych gier na świecie. Kolebką szachów są Indie.

Pierwsze wzmianki o tej grze pochodzą z VI wieku naszej ery. Z Indii – wraz z kupcami – szachy dotarły do Persji. Gra była znana na dworze szacha Chusrau I Anoszarwana. Nie bez powodu szachy nazywane są grą królewską – z perskiego ‘shah’ znaczy ‘władca’.
Po podbiciu Persji przez Arabów, gra rozprzestrzeniała się do innych krajów, została zmodyfikowana przez arabskich entuzjastów tej królewskiej gry. Kolejne modyfikacje zostały dokonane już po dotarciu szachów do Europy w VIII – IX wieku. Początkowo dotarły do Hiszpanii, Włoch i Francji. Następnie do Niemiec, Anglii i na Półwysep Skandynawski.
Do rozprzestrzeniania szachów przyczynili się głównie rycerze powracający z wypraw krzyżowych.
Na podstawie wzmianek w literaturze, przypuszcza się, że szachy do Polski dotarły w XII wieku, za panowania Bolesława Krzywoustego. Szachy opanowały całą Europę, na dworach książęcych organizowano turnieje nie na polu bitwy a przy szachownicy. Z czasem zaczęto grać w szachy na pieniądze, o czym świadczy fakt, że Kazimierz Wielki wydał specjalne zarządzenie przeciw nadużywania szachów jako gry hazardowej. Miłośnikami szachów byli Królowa Bona, król Anglii Henryk VIII czy caryca Katarzyna.

Historia gry królewskiej Foto-Źródło: Archiwum MP Szkół Budowlanych Toruń 2007)…

Grę królewską opisuje Jan Kochanowski w swoim dziele o jakże wymownym tytule – „Szachy”.
Szczególny rozkwit szachów przypada na XVI wiek. Wzrost zainteresowania spowodowany był zmianą zasad gry zapoczątkowaną przez włoskich szachistów. Zmiana dotyczyła ruchu dwóch figur. Hetman (królowa) z najsłabszej figury poruszającej się tylko o jedno pole na ukos, stał się najsilniejszą figurą, zwiększono również zasięg gońca. Wprowadzono specjalne posunięcie – roszadę – jednoczesny ruch króla i wieży. Te zmiany całkowicie zmieniły sposób rozgrywania partii szachowych.
Pierwszy podręcznik gry w szachy na nowych zasadach opracował Lucena. W Polsce pierwszy podręcznik szachowy opublikowano w 1835 roku. Jego autorem był Kazimierz Krupski.
W 1886 roku rozegrano pierwszą oficjalną partię szachów o tytuł mistrza świata, pomiędzy polskim szachistą Johannesem Zukertortem a zwycięzcą tego pojedynku Wilhelmem Steinitzem.
W 1924 roku powstała Międzynarodowa Federacja Szachowa – FIDE. Od tego właśnie roku
w cyklu dwuletnim rozgrywane są olimpiady szachowe. Pierwsze indywidualne mistrzostwa Polski w szachach odbyły się w 1935 roku. 6 lat wcześniej zorganizowano drużynowe mistrzostwa. Nie wszyscy wiedzą, że w szachy rywalizuje się również drużynowo. Powstały również ligi szachowe, w których aktywny udział bierze drużyna z terenu naszej gminy – GOK Łukowica. Zawodnicy naszego klubu rywalizują również w wielu zawodach indywidualnych.

Aby się dowiedzieć więcej na temat szachów, drużyn szachowych, jak i również o GOK Łukowica, sięgnij po kolejne numery informatora lokalnego Łukowica to My lub pisz na adres bogdan.luczkowski@lukowicatomy.pl


Bogdan Łuczkowski

Foto-Źródło: Archiwum MP Szkół Budowlanych Toruń 2007)…
foto: Adam Matusiak

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Szachy to jedna z najstarszych gier na świecie. Kolebką szachów są Indie. Pierwsze wzmianki o tej grze pochodzą z VI wieku naszej ery. Z Indii – wraz z kupcami – szachy dotarły do Persji. Gra była znana na dworze szacha Chusrau I Anoszarwana. Nie bez powodu szachy nazywane są grą królewską – z perskiego ‘shah’ znaczy ‘władca’. Po podbiciu Persji przez Arabów, gra rozprzestrzeniała się do innych krajów, została zmodyfikowana przez arabskich entuzjastów tej królewskiej gry. Kolejne modyfikacje zostały dokonane już po dotarciu szachów do Europy w VIII – IX wieku. Początkowo dotarły do Hiszpanii, Włoch i Francji. Następnie do…

Review Overview

User Rating: 4.88 ( 2 votes)
0

About

Avatar

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress