Home / Archiwum / Defibrylator

Defibrylator No rating results yet

Defibrylator – co to takiego?

W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowicy znajduje się bardzo ważne urządzenie – defibrylator, o którym pewnie wiele osób nie słyszało. Co to jest, kiedy i po co go używać? Z tymi problemami i wątpliwościami udaliśmy się do prezesa OSP w Łukowicy – pana Józefa Pietrzaka.

  Bogdan Łuczkowski:

   Co to jest defibrylator?

  Józef Pietrzak:

   Automatyczny defibrylator zewnętrzny (w skrócie AED) to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje jego rytm serca i określa, czy poszkodowany wymaga defibrylacji, czyli użycia impulsu prądu elektrycznego, dzięki czemu zostanie mu przywrócony prawidłowy rytm serca. Defibrylator składa się z dwóch elektrod oraz jednostki centralnej (konstrukcja plastikowa z baterią).

  Bogdan Łuczkowski:

   W jakich przypadkach go używamy?

  Józef Pietrzak:

   Stosuje się go wtedy, gdy u poszkodowanego nastąpi zatrzymanie krążenia na skutek migotania komór serca. Serce w tym stanie nie podaje krwi do mózgu, dlatego poszkodowany traci przytomność. Najistotniejszy przy użyciu defibrylatora jest czas. Urządzenie, o którym mowa, należy zastosować w pierwszych pięciu minutach od momentu utraty przytomności przez daną osobę.

  Bogdan Łuczkowski:

   Gdzie jest on zlokalizowany i jak oznaczony?

  Józef Pietrzak:

   Defibrylator znajduje się w garażu remizy, na ścianie bocznej w specjalnej skrzynce. Urządzenie jest oznaczone tabliczką informacyjną zamontowaną na zewnętrznej ścianie remizy, tuż przy włączniku syreny.

  Bogdan Łuczkowski:

   Co trzeba zrobić, by móc z niego skorzystać?

  Józef Pietrzak:

   Należy prawidłowo ocenić sytuację poszkodowanego. Pamiętajmy, możemy go użyć, gdy u danej osoby dojdzie do zatrzymania krążenia, co objawia się najczęściej tym, że dana osoba jest nieprzytomna.
   Aby skorzystać z tego urządzenia najlepiej jest włączyć syrenę alarmową albo zadzwonić na 112 (z tel. komórkowego), 998 (telefon stacjonarny) i poprosić o włączenie syreny lub zadzwonić na nr 503045946, 505912859

Przejdź do kolejnej strony wywiadu

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Defibrylator – co to takiego? W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowicy znajduje się bardzo ważne urządzenie – defibrylator, o którym pewnie wiele osób nie słyszało. Co to jest, kiedy i po co go używać? Z tymi problemami i wątpliwościami udaliśmy się do prezesa OSP w Łukowicy - pana Józefa Pietrzaka. Bogdan Łuczkowski:Co to jest defibrylator? Józef Pietrzak: Automatyczny defibrylator zewnętrzny (w skrócie AED) to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje jego rytm serca i określa, czy poszkodowany wymaga defibrylacji, czyli użycia impulsu prądu elektrycznego, dzięki czemu zostanie mu przywrócony prawidłowy rytm serca. Defibrylator składa się…

Review Overview

User Rating: 4.87 ( 5 votes)
0

About

Avatar

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress