Home / Bez kategorii / Cmentarz łukowicki
Traktor 4x4 CUP 2018

Cmentarz łukowicki

Cmentarz łukowicki znajduje się na wzgórzu wznoszącym się nad kościołem parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. Prowadzą do niego dwie drogi, które ostatecznie zbiegają się przy bramie cmentarnej.
Początkowo teren ten ograniczał się tylko do obszaru położonego przy kaplicy i obecnie nosi nazwę starej części cmentarza. To właśnie w tej zabytkowej kaplicy, liczącej już trzy stulecia, odbywa się nabożeństwo w dniu Wszystkich Świętych. Wraz z przyrostem liczby mieszkańców wsi, a co za tym idzie grona umierających, koniecznym stało się powiększenie ziemi cmentarnej i w ten oto sposób powstała nowa część cmentarza. Z czasem wydzielono także dodatkowe miejsce na pochówki dla noworodków i dzieci.

W dzień i w nocy
Pewne groby na naszym cmentarzu są szczególne i wyróżniają się na tle innych, dlatego warto poświęcić im kilka słów. W starej części możemy odnaleźć najstarsze grobowce, które niestety w wielu wypadkach pozbawione są daty śmierci spoczywającego lub data ta z duchem czasu uległa zatarciu. Wśród nich jest jednak jeden z wyraźnie wybitym rokiem, sięgający aż końca XIX wieku. Wedle napisu widniejącego na kamiennej tablicy, należy on do Andrzeja Pietrzaka zmarłego w 1900 roku.
Kolejnym, wartym wyróżnienia, jest grób mieszczący się w niedalekiej odległości od kaplicy, na którym tabliczka przybita do złotego krzyża podaje  Służąc Bogu i ojczyźnie odeszli do wieczności. Idąc dalej za treścią napisu dowiadujemy się, że należy on m.in. do Jakuba Gądka, poległego na wojnie w Albanii w 1919 roku i Jana Gądka, który zginął w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Pozostali tam spoczywający, dla których uczczenia pamięci ukopano ten grób, to krewni wymienionych walczących.
Nie można zapomnieć także o grobowcu księży, zbudowanym dla tych, którzy służyli w łukowickiej parafii. Obecnie spoczywają w nim dwaj byli proboszczowie – Ks. Leon Łękawa, zmarły w 1929 roku i Ks. Kanonik Andrzej Rapacz, zmarły w 1951 roku.
Na koniec, nie chcę pominąć grobu, który, choć aktualnie znajduje się już na poświęconej ziemi, przez lata, pogardzony, mieścił się poza świętą strefą. Mam tutaj na myśli usypany grób samobójczyni Dulańskiej, niegdyś budzący przestrogę i niosący przesłanie, że dla takich ludzi nie ma miejsca ani na ziemi świętej ani w niebie. Sytuacja samobójców uległa zmianie po wydaniu Instrukcji liturgiczno-duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski o pogrzebie i modlitwach za zmarłych z dnia 5 maja 1978 roku, która skreśla ich z lisy ,,jawnych grzeszników” i  przyznaje prawo do zwyczajnego pogrzebu katolickiego i spoczywania na  poświęconym terenie cmentarnym.
Cmentarz to przestrzeń, w której obowiązują inne normy i zachowania. To jedyne takie miejsce na ziemi, gdzie nie my, żywi jesteśmy najważniejsi, ale ci, których już nie ma …

Agnieszka Gamoń

Komentarze

komentarzy

Cmentarz łukowicki znajduje się na wzgórzu wznoszącym się nad kościołem parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. Prowadzą do niego dwie drogi, które ostatecznie zbiegają się przy bramie cmentarnej. Początkowo teren ten ograniczał się tylko do obszaru położonego przy kaplicy i obecnie nosi nazwę starej części cmentarza. To właśnie w tej zabytkowej kaplicy, liczącej już trzy stulecia, odbywa się nabożeństwo w dniu Wszystkich Świętych. Wraz z przyrostem liczby mieszkańców wsi, a co za tym idzie grona umierających, koniecznym stało się powiększenie ziemi cmentarnej i w ten oto sposób powstała nowa część cmentarza. Z czasem wydzielono także dodatkowe miejsce na pochówki…

Review Overview

User Rating: 4.88 ( 9 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Agnieszka Gamoń

Agnieszka Gamoń
Mimo, że urodziłam się w Limanowej, większość swojego życia spędziłam jednak na Śląsku. W wieku 16 lat przeprowadziłam się do Łukowicy i rozpoczęłam edukację w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu. Uczęszczanie do klasy humanistycznej ... więcej...

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress