Home / Archiwum / Artysta na kasztanowcach

Artysta na kasztanowcach No rating results yet

Chyba każdy z nas, idąc wzdłuż dróg, czy spacerując po parku, zauważył plamy na liściach kasztanowca. Lecz raczej nie wszyscy wiemy, co jest przyczyną powstawania tych plamek. To jeszcze nie oznaka przebarwiania liści oznajmująca nam jesień. Artystą pracującym liściach kasztanowca jest mały motylek wywodzący się z południa Europy – Szrotówek kasztanowiaczek (Cameraria ohridella).
Do Polski dotarł w 1998 roku i od tamtego czasu liście kasztanowców już w czerwcu pokrywane są brązowymi plamkami, które z czasem się powiększają i obejmują całą powierzchnię liścia. Prowadzi to do przedwczesnego opadania liści, nawet już w lipcu.
Bezpośrednim zagrożeniem dla drzew nie są dorosłe osobniki, ale gąsienice, które żerują w liściach. W miejscu żerowania pojawiają się tzw. miny (charakterystyczne plamy). Wraz ze wzrostem larw, miny powiększają się i nabierają ciemniejszej barwy.
Szrotówek przybył do nas z Południowej Europy. Pierwszy raz odkryto go i opisano w Macedonii
w 1985 roku. Od tamtego czasu obserwujemy dynamiczny rozwój i, niestety, brak skutecznego oporu ze strony środowiska, który ograniczyłby jego liczebność. Główną przyczyną inwazji motyla w Europie jest transport samochodowy (przemieszczanie motyli oraz liści z larwami).

Jak wygląda szrotówek?

kasztany Foto: Bogdan Łuczkowski

Jest to drobny motyl o rozpiętości skrzydeł 2,8-3,3 mm, koloru złoto-ochrowego, z poprzecznymi białymi plamami, z wąskim czarnym obrzeżeniem. Głowa z pióropuszem srebrzystych włosków, czułki nitkowate długości skrzydeł. /Źródło: Instytut Ochrony Przyrody/
Poczwarki są brązowe długości 3,5 – 5 mm, umieszczone w jedwabistym kokonie.
Szkodnik zimuje w postaci poczwarek w opadłych liściach pod drzewami. Dlatego jednym
z najlepszych sposobów zwalczania szrotówka jest systematyczne grabienie liści i ich niszczenie. Naturalnym wrogiem szrotówka kasztanowiaczka są sikorki. Potrafią one otworzyć minę, aby wyciągnąć z niej larwę lub poczwarkę. Dlatego też dobrym rozwiązaniem może być także wywieszanie budek lęgowych dla sikorek.


Bogdan Łuczkowski

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Chyba każdy z nas, idąc wzdłuż dróg, czy spacerując po parku, zauważył plamy na liściach kasztanowca. Lecz raczej nie wszyscy wiemy, co jest przyczyną powstawania tych plamek. To jeszcze nie oznaka przebarwiania liści oznajmująca nam jesień. Artystą pracującym liściach kasztanowca jest mały motylek wywodzący się z południa Europy – Szrotówek kasztanowiaczek (Cameraria ohridella). Do Polski dotarł w 1998 roku i od tamtego czasu liście kasztanowców już w czerwcu pokrywane są brązowymi plamkami, które z czasem się powiększają i obejmują całą powierzchnię liścia. Prowadzi to do przedwczesnego opadania liści, nawet już w lipcu. Bezpośrednim zagrożeniem dla drzew nie są dorosłe osobniki,…

Review Overview

User Rating: 4.9 ( 1 votes)
0

About

Avatar

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress