Home / Historia / Zwyczaje pogrzebowe w Łukowicy cz.6
Traktor 4x4 CUP 2018

Zwyczaje pogrzebowe w Łukowicy cz.6

Umieranie (część 1)

W polskiej kulturze tradycyjnej ludzie obcowali ze śmiercią na każdym etapie swojego życia. Powodem tego stanu rzeczy była bieda, nieodpowiednia higiena, brak dostępu do lekarstw i służby medycznej. Pod jednym dachem żyły dwa, trzy pokolenia, tak więc dzieci już od najmłodszych lat uczyły się metod postępowania wobec ludzi starych, chorych i umierających.

Śmierć traktowana była jako kolejne stadium, przez które każdy człowiek, naturalną koleją rzeczy, musi przejść. Dlatego też pomimo lęku przed nią, ludność wiejska starała się jak najlepiej do tego momentu przygotować. Tutaj zaczynać się będzie szereg ciekawych rytuałów jakie winni byli wypełnić umierający i jego rodzina, tak by odszedł on z tego świata w sposób zgodny z panującymi normami i zwyczajami.
O ile uroczystości wyprawiane z okazji naszych narodzin nie zależą od nas, o tyle jesteśmy w stanie przygotować się na swój własny pogrzeb. Z takiego założenia wychodzili także mieszkańcy Łukowicy. Wielu moich rozmówców opowiadało mi, że dawniej starsi odkładali każdy możliwy grosz na ostatnią drogę. Ważnym bowiem było, by godnie pożegnać się z całą wsią ponieważ pogrzeby i ich splendor były i są obok wesel najczęściej komentowanymi wydarzeniami. Częściej może nawet niż odkładanie pieniędzy, których na polskich wsiach przecież ciągle brakowało, gospodarze hodowali krowę przeznaczoną specjalnie na godzinę śmierci. W koniecznym momencie krewni zmarłego sprzedawali zwierzę i za otrzymane fundusze wyprawiali bliskiemu poczciwy pochówek: ,,Kozdy starsy cłowiek to zawsze se krowo trzymoł na ostatnio godzino śmierci … kozdy nie zapisoł gospodarki do końca oni nic, no bo krowo trzymoł, bo za co go pochowajo … i to chołpa w chołpo tak było … downi za krowo to cosi kupił … downi krowa miała wartość”.
Tuż obok godnego pogrzebu ważnym było, aby dobrze zaprezentować się w trumnie. Każdy mieszkaniec przygotowywał więc sobie ubranie, w jakim chciał być pochowany i zawsze był to najlepszy strój jaki posiadano. Swoje życzenie co do tej kwestii przekazywano rodzinie nieraz na długi czas przed śmiercią: ,,Mama jak miała umierać to mi mówiła jaką jej miałam sukienkę ubrać”. Mężczyźni zwykle zachowywali swój garnitur ślubny i dbali o to, by doczekał ich ostatniej godziny: ,,U nos tata to naftelinom ubronie …we walizce mioł zaprawione ze to jes jak bedzie chuwony i w tom był chuwony”. Kobiety zaś miały przygotowane garsonki, sukienki czy też stroje ludowe. W przypadku leciwych staruszek zdarzało się, że trzymały swoje ubranie pogrzebowe w specjalnych pakunkach, owinięte chustą: ,,Stare babcie to se naszykuwały, takie wiozołki robiły… wszystko na śmierć powiedziała babcia zwiuzone jest tu i tu, jak umro to mi mocie ubrać”.
W kolejnym artykule dalsza część tych ciekawych przygotowań do śmierci, zapraszam!

Agnieszka Gamoń

Czytaj również:

Zwyczaje pogrzebowe w Łukowicy cz.5

Komentarze

komentarzy

Umieranie (część 1) W polskiej kulturze tradycyjnej ludzie obcowali ze śmiercią na każdym etapie swojego życia. Powodem tego stanu rzeczy była bieda, nieodpowiednia higiena, brak dostępu do lekarstw i służby medycznej. Pod jednym dachem żyły dwa, trzy pokolenia, tak więc dzieci już od najmłodszych lat uczyły się metod postępowania wobec ludzi starych, chorych i umierających. Śmierć traktowana była jako kolejne stadium, przez które każdy człowiek, naturalną koleją rzeczy, musi przejść. Dlatego też pomimo lęku przed nią, ludność wiejska starała się jak najlepiej do tego momentu przygotować. Tutaj zaczynać się będzie szereg ciekawych rytuałów jakie winni byli wypełnić umierający…

Review Overview

User Rating: 4.84 ( 8 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Agnieszka Gamoń

Agnieszka Gamoń
Mimo, że urodziłam się w Limanowej, większość swojego życia spędziłam jednak na Śląsku. W wieku 16 lat przeprowadziłam się do Łukowicy i rozpoczęłam edukację w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu. Uczęszczanie do klasy humanistycznej ... więcej...

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress