Home / Kultura i sztuka / Zwyczaje pogrzebowe w Łukowicy cz.3
Traktor 4x4 CUP 2018

Zwyczaje pogrzebowe w Łukowicy cz.3

Znaki i zapowiedzi śmierci (część 1)

    Myśl o śmierci, świadomość nieuchronnego końca życia powoduje, że często próbujemy przewidzieć, ile czasu nam pozostało. Przy obecnym stanie postępu medycyny, w przypadku osoby cierpiącej na nieuleczalną chorobę, lekarze są w stanie podać przybliżony czas, jaki pozostał pacjentowi. Oprócz jednak racjonalnych przewidywań, tradycja ludowa wypracowała swój własny wachlarz wróżb, które pozwalają prognozować kiedy i na kogo przyjdzie pora, by odejść z tego świata. Do dziś mieszkańcy Łukowicy wierzą, że śmierć zapowiadają konkretne znaki.

W trakcie wywiadów często słyszałam,
że ,,śmierć daje oznaki”, ,,zaraz powiedziałem, że  to jakaś oznaka”, ,,mówią, że przychodzi, jak ktoś ma umrzeć, że daje znać”.

Moi rozmówcy najczęściej wymieniali psa jako zwierzę, które rzeczywiście potrafi wyczuć zbliżającą się śmierć. A zwiastuje to żałosnym wyciem bez konkretnego powodu, co oznacza, że widzi chodzącą  po wsi ,,kostuchę”. Ponoć we wsiach nowosądeckich wierzy się, że prorocze znaki daje pies wyjący z pyskiem skierowanym ,,do ziemi”.

Szczególne znaczenie wróżebne przypisywano także ptactwu. Uważano bowiem, że ma ono związki ze światem zmarłych. Z tego względu równie często obok psa wyliczano sowę i jej złowieszcze pohukiwania.. Jest to jedna z najstarszych wróżb śmierci istniejących na terenie Europy i już w starożytności odgłosy wydawane przez sowę traktowano jako śmiech samego diabła. Mówiono mi: ,,Jak sowa pohukuje, to woło ,,puć, puć ” za kimś” albo ,,Sowa, jak sie jus darła, to do trzech dni przewożnie ktosik umarł z tej chałpy” .

fot.Adam Matusiak

Pozostając przy ptactwie, tym razem jednak udomowionym, warto wspomnieć, że zgon przepowiada także inne niezwykłe zjawisko – pianie kury (zwykle to kogut pieje, a kury gdaczą ): ,,Jak kura pieje to sie mówi, ze pieje na czyjomś śmierć”.

Jako związany z człowiekiem i jego pracą, także koń ma zdolności do przeczuwania najgorszych wydarzeń. Opowiedziała mi o tym dokładniej jedna z rozmówczyń: ,,Konie przecuwały śmierć osoby, do której wiozły księdza… to ledwo wyciągły księdza z Panem Jezusem i tego furmona… to oznacało, ze ten człowiek umrze … Albo jak ksiądz był w domu, jak koń grzeboł nogom to znacyło, ze kopie grób, ze ta osoba umrze”.

Zamykając temat zwierząt, wymienię jeszcze kreta. Wiara w to, że zapowiada śmierć  jest nadal dosć powszechna w Łukowicy: ,,Jak kret przewraco ziemiom to źle, sie mówi ze kopie mogiły” . Według tradycji ludowej życie podziemne i częściowo nocne kreta wiąże się właśnie ze światem zmarłych.

Paleta oznak zwiastujących śmierć  nie kończy się jednak tylko na zwierzętach. O pozostałych będziecie Państwo mogli przeczytać już w następnym numerze, zapraszam serdecznie do lektury!!

Agnieszka Gamoń

Czytaj więcej artykułów:

Zwyczaje ŁukowickieZwyczaje łukowickie cz.2Zwyczaje pogrzebowe w Łukowicy cz.4

Komentarze

komentarzy

Znaki i zapowiedzi śmierci (część 1) Myśl o śmierci, świadomość nieuchronnego końca życia powoduje, że często próbujemy przewidzieć, ile czasu nam pozostało. Przy obecnym stanie postępu medycyny, w przypadku osoby cierpiącej na nieuleczalną chorobę, lekarze są w stanie podać przybliżony czas, jaki pozostał pacjentowi. Oprócz jednak racjonalnych przewidywań, tradycja ludowa wypracowała swój własny wachlarz wróżb, które pozwalają prognozować kiedy i na kogo przyjdzie pora, by odejść z tego świata. Do dziś mieszkańcy Łukowicy wierzą, że śmierć zapowiadają konkretne znaki. W trakcie wywiadów często słyszałam, że ,,śmierć daje oznaki'', ,,zaraz powiedziałem, że  to jakaś oznaka'', ,,mówią, że przychodzi, jak ktoś ma…

Review Overview

User Rating: 4.86 ( 12 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Agnieszka Gamoń

Agnieszka Gamoń
Mimo, że urodziłam się w Limanowej, większość swojego życia spędziłam jednak na Śląsku. W wieku 16 lat przeprowadziłam się do Łukowicy i rozpoczęłam edukację w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu. Uczęszczanie do klasy humanistycznej ... więcej...

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress