Home / Kultura i sztuka / Zwyczaje łukowickie cz.1
Traktor 4x4 CUP 2018

Zwyczaje łukowickie cz.1

,,Cudze chwalicie, swego nie znacie”

    - początkowe stwierdzenie zaczerpnięte ze Słowa od Redakcji, postanowiłam uczynić także głównym punktem odniesienia podczas swych rozważań o stanie wiedzy na temat zwyczajów występujących na obszarze naszej gminy.

Gdy żyjemy w danej społeczności od urodzenia, przyjmujemy jej zachowania za codzienne i oczywiste, nie zdając sobie sprawy, jakie szczęście posiadamy, że odziedziczyliśmy je po naszych przodkach. Każde bowiem z owych zachowań zostało przez nich stworzone na potrzebę zastanych okoliczności i następnie przekazane potomkom, by służyło im i kolejnym pokoleniom jeszcze przez długi czas. Brak takiej świadomości powoduje, że nie doceniamy otrzymanych w spadku zwyczajów, nie widzimy ich ponadczasowej wartości, a co za tym idzie, przestajemy je pielęgnować i wykonywać.

Utrzymaniu dawnych rytuałów nie sprzyja także powstała moda na dążenie do wzorca miejskiego, uważanego z góry za lepszy. Ileż to razy wielu z nas spotkało się ze stwierdzeniem,
że ,,w miastach już tak się nie robi ”, więc dlaczego my mielibyśmy nadal to kultywować ?
Co więcej, spora część zwyczajów już podporządkowała się postępującemu rozwojowi technologicznemu, który przynosząc wygodniejsze i bardziej ekonomiczne rozwiązania, wygrał bezkonkurencyjnie z przestarzałymi obrządkami.

Dodatkowo, na nasz sposób myślenia, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, wpływa wszechobecna globalizacja, a więc skłonność do zacierania się różnic kulturowych. Powoduje to powstanie jednego wypracowanego wzorca postępowania dla wszystkich społeczności i przynosi kres tym z mniejszych wspólnot, które nie są w stanie obronić się przed trendami światowymi.

Co zatem możemy zrobić, aby zachować zwyczaje typowe dla „naszej ziemi”? Jak sami z własnego doświadczenia możemy się przekonać, niektórych z nich nie da się już uratować. Idąc z duchem czasu, straciły one całkowicie swą funkcjonalność. Inne jednak warto utrzymać ze względu na ich unikalność oraz wyjątkową wartość, jaką posiadają.
Tym bardziej, Drodzy Czytelnicy, że nasza gmina leży w bardzo ciekawym położeniu – jako jedyni mieszkańcy Ziemi Limanowskiej jesteśmy zaliczani do grupy etnograficznej Lachów Sądeckich, z drugiej zaś strony sąsiedztwo z szeregiem gmin Lachów Limanowskich i z Białymi Góralami pozwala domniemywać, że i oni mieli wpływ na łukowickie obrządki.

Jako nierodowita mieszkanka Łukowicy przyglądałam się z boku owym zwyczajom i postanowiłam zrobić coś sama, by przynajmniej część z nich zostało trwalej zachowanych. Przeprowadziłam wywiady z niektórymi tubylcami, by wspomnienia, szczególnie tych najstarszych, nie pozostały jedynie w ich pamięci, ale i w naszej. O tym, jak wyglądała moja praca oraz jakie były jej rezultaty będziecie, Drodzy Państwo, mogli przeczytać już w następnych numerach.

Agnieszka Gamoń

Czytaj więcej artykułów:

Zwyczaje łukowickie cz.2Zwyczaje pogrzebowe w Łukowicy cz.3Zwyczaje pogrzebowe w Łukowicy cz.4

Komentarze

komentarzy

,,Cudze chwalicie, swego nie znacie'' - początkowe stwierdzenie zaczerpnięte ze Słowa od Redakcji, postanowiłam uczynić także głównym punktem odniesienia podczas swych rozważań o stanie wiedzy na temat zwyczajów występujących na obszarze naszej gminy. Gdy żyjemy w danej społeczności od urodzenia, przyjmujemy jej zachowania za codzienne i oczywiste, nie zdając sobie sprawy, jakie szczęście posiadamy, że odziedziczyliśmy je po naszych przodkach. Każde bowiem z owych zachowań zostało przez nich stworzone na potrzebę zastanych okoliczności i następnie przekazane potomkom, by służyło im i kolejnym pokoleniom jeszcze przez długi czas. Brak takiej świadomości powoduje, że nie doceniamy otrzymanych w spadku zwyczajów, nie widzimy…

Review Overview

User Rating: 4.74 ( 9 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Agnieszka Gamoń

Agnieszka Gamoń
Mimo, że urodziłam się w Limanowej, większość swojego życia spędziłam jednak na Śląsku. W wieku 16 lat przeprowadziłam się do Łukowicy i rozpoczęłam edukację w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu. Uczęszczanie do klasy humanistycznej ... więcej...

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress