Home / Ludzie / Złoto i jego wytwórcy
Traktor 4x4 CUP 2018

Złoto i jego wytwórcy

  Marek Hajduk:
   Gdzie można nabyć takie produkty?

  Paweł Klag:
   Ja polecam zakup bezpośrednio od pszczelarza, najlepiej na obszarze, w którym się mieszka.

  Marek Hajduk:
   Czy to, z jakiego obszaru pochodzą produkty, ma znaczenie?

  Paweł Klag:
   Owszem. Badania naukowe potwierdzają, że stosowanie miodów i pyłku kwiatowego z rejonu zamieszkania (miejscowość, gmina) ma działanie uodparniające na uczulenia wywołane pyleniem roślin.

  Marek Hajduk:
   Jak ocenić jakość produktu, np. miodu?

  Paweł Klag:
   Bez użycia specjalistycznego sprzętu można ocenić barwę, strukturę (gęstość) oraz smak. Miód spadziowy jest ciemny i gęsty, a wielokwiatowy jasny i rzadszy. Polskie normy dopuszczają maksymalną zawartość wody – do 20%, z wyjątkiem miodu wrzosowego – do 23%. Zawartość wody w miodzie bada się za pomocą refraktometru. Coraz więcej pszczelarzy posiada taki sprzęt.

  Marek Hajduk:
   Czy opłaca się hodować pszczoły?

  Paweł Klag:
   Pszczoły wymagają odpowiedniej opieki. Przy większej ilości uli, trzeba praktycznie zajmować się tylko nimi. Trzeba rozróżnić pasieki hobbystyczne i zawodowe. Przy odpowiedniej gospodarce, hodowla pszczół może być opłacalna.

  Marek Hajduk:
   Dziękuję za rozmowę.

Na temat pszczół można rozmawiać godzinami. Etapy życia pszczoły z pewnością zaciekawią każdego człowieka. Nie jest możliwe w jednym artykule zamieścić wszystkich informacji. Mam nadzieję, że ta rozmowa pomogła zrozumieć pewne zachowania pszczół oraz docenić wartość ich i produktów, jakie wytwarzają. Jeśli chcecie, aby jakiś aspekt dotyczący pszczół został głębiej poruszony, proszę o e-mail do redakcji.

Z Pawłem Klagiem Prezesem Koła Pszczelarskiego w Łukowicy rozmawiał:
Marek Hajduk

fot.ŁtM

Komentarze

komentarzy

W naszym rejonie pojawia się coraz więcej uli. Nad każdą pasieką opiekę sprawuje pszczelarz. Do jednego z nich – Pawła Klaga, udałem się z wizytą, aby zasięgnąć informacji o pszczołach i ich opiekunach. Marek Hajduk:Skąd u Pana tak niecodzienna pasja, jaką jest pszczelarstwo? Paweł Klag: Wydaje mi się, że wpłynęło na to kilka czynników. Byłem ciekaw, jak pszczoły pozyskują miód, w jaki sposób żyją i funkcjonują. I tak powoli stało się to moją pasją. Foto: Marek Hajduk Marek Hajduk:Od ilu lat zajmuje się Pan pszczołami? Paweł Klag: Tak na poważnie od 1997 roku. Czyli…

Review Overview

User Rating: 4.83 ( 26 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Marek Hajduk

Marek Hajduk
W roku 2014 zakończyłem naukę w Elitarnej Szkole Służb Ochrony i Biznesu. Zawsze interesowałem się sportem. Aktywność fizyczna odgrywa w moim życiu ważną rolę – regularnie biegam, ćwiczę ... więcej...

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress