Home / Ludzie / Złoto i jego wytwórcy
Traktor 4x4 CUP 2018

Złoto i jego wytwórcy

  Marek Hajduk:
   Imponująca ilość. W jaki sposób funkcjonuje taka rodzina?

  Paweł Klag:
   Każda pszczoła, w zależności od wieku, ma ściśle określone zadania. Robotnica,
   na przykład, w pierwszych dwóch dniach czyści plastry. Przez kilkanaście kolejnych – karmi larwy, następnie pracuje przy przetwarzaniu miodu i pyłku . Po około osiemnastu dniach życia przechodzi na budowę plastrów. Następnie przejmuje funkcje obrony gniazda, staje się strażniczką. Przez ostatnie tygodnie życia pracuje jako zbieraczka, zbierając pyłek, nektar, spadź. Oprócz robotnic w ulu znajduje się też truteń – samiec pszczeli – oraz królowa. Truteń jest masywniejszy od reszty pszczół, nie posiada żądła. Jego jedynym zadaniem jest zapłodnienie królowej. Na czas zimy pszczoły wypędzają trutnie z ula. Królowa to jedyna samica, która składa jaja. Każda matka kopuluje tylko raz w życiu, podczas lotu godowego.

Paweł Klag - wywiad Foto: Marek Hajduk

  Marek Hajduk:
   Skąd się bierze pszczela matka?

  Paweł Klag:
   Matka powstaje z tego samego jaja, co robotnica, tylko że jest inaczej karmiona
   i wychowywana w innego rodzaju komórkach. Larwy robotnic tylko przez kilka dni są karmione mleczkiem pszczelim, matki natomiast przez całe życie.

  Marek Hajduk:
   Czy wśród pszczół występują jakieś choroby?

  Paweł Klag:
   Tak. Pszczoły, tak jak i inne organizmy, borykają się z infekcjami i wirusami. Leczy się je za pomocą środków farmakologicznych. Powszechnie znaną chorobą jest warroza. Wywołuje ją pasożyt Varroa destructor pasożytujący na czerwiu i dorosłych osobnikach. W naszym Kole stosuje się zabiegi profilaktyczne, które ograniczają rozwój pasożyta.

Przejdź do kolejnej strony wywiadu

Komentarze

komentarzy

W naszym rejonie pojawia się coraz więcej uli. Nad każdą pasieką opiekę sprawuje pszczelarz. Do jednego z nich – Pawła Klaga, udałem się z wizytą, aby zasięgnąć informacji o pszczołach i ich opiekunach. Marek Hajduk:Skąd u Pana tak niecodzienna pasja, jaką jest pszczelarstwo? Paweł Klag: Wydaje mi się, że wpłynęło na to kilka czynników. Byłem ciekaw, jak pszczoły pozyskują miód, w jaki sposób żyją i funkcjonują. I tak powoli stało się to moją pasją. Foto: Marek Hajduk Marek Hajduk:Od ilu lat zajmuje się Pan pszczołami? Paweł Klag: Tak na poważnie od 1997 roku. Czyli…

Review Overview

User Rating: 4.83 ( 26 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Marek Hajduk

Marek Hajduk
W roku 2014 zakończyłem naukę w Elitarnej Szkole Służb Ochrony i Biznesu. Zawsze interesowałem się sportem. Aktywność fizyczna odgrywa w moim życiu ważną rolę – regularnie biegam, ćwiczę ... więcej...

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress