Home / Ludzie / Złoto i jego wytwórcy
Traktor 4x4 CUP 2018

Złoto i jego wytwórcy

  Marek Hajduk:
   Dlaczego o tej porze tak często można zobaczyć osiadłe roje pszczół na drzewach? I to nawet w centrum miejscowości?

  Paweł Klag:
   Przede wszystkim od literatury. Najpierw trzeba zapoznać się z wiedzą teoretyczną. Rój to naturalny sposób rozmnażania się rodzin pszczelich. Jeszcze kilka lat temu był to główny sposób na poszerzanie pasieki. Teraz stosowane są już inne metody. Zjawisko rójki nie jest pożądane w dzisiejszej gospodarce pasiecznej. Pszczelarze starają się zapobiec nastrojowi rojowemu, który niezwalczony, kończy się wyjściem roju z ula. Przyczynami powstawania nastrojów rojowych mogą być następujące czynniki: nadmierna ilość pszczół w ulu, a co się z tym wiąże brak miejsca, zbyt ciasno ułożone gniazdo. Pszczoły nie mają miejsca na gromadzenie pokarmu, a królowa nie ma miejsca na składanie jaj. Również uwarunkowania genetyczne wywołują skłonność do rojenia się. Wiele czynników na to wpływa. Rójka po opuszczeniu ula najczęściej osiada w miejscu nieosłoniętym, np. na konarach drzew, tworząc kłąb. Pozostają tak, dopóki pszczoły wywiadowcze nie odnajdą odpowiedniego miejsca na osiedlenie.

Paweł Klag - wywiad Foto: Marek Hajduk

  Marek Hajduk:
   Jak ma postępować osoba, która zauważy taki rój, na przykład na swojej działce?

  Paweł Klag:
   Na pewno nie wolno próbować ich przegonić (takie sytuacje zdarzały się). Zazwyczaj rój „niesie” ze sobą pożywienie, pszczoły nie są skłonne do ataku, chyba że będą prowokowane. Najlepiej jest powiadomić najbliższego pszczelarza, a on na pewno będzie wiedział, jak sobie z tym poradzić.

  Marek Hajduk:
   Ile osobników liczy przeciętna pszczela rodzina?

  Paweł Klag:
   Trudno dokładnie określić. W ulu następuje ciągła rotacja. W sezonie pszczoła żyje średnio 35 dni. Oprócz dorosłych pszczół w plastrach znajdują się larwy. Królowa składa jaja, gdy ma zapewnione odpowiednie warunki. W miesiącach dynamicznego rozwoju (kwiecień, maj, czerwiec) królowa składa od 1500 do nawet 2000 jaj na dobę. By mniej więcej wyrazić wielkość w liczbach, mogę powiedzieć, że w średniej rodzinie pszczelej, samych dorosłych pszczół (nie licząc komórek z larwami) jest 60-90 tyś.

Przejdź do kolejnej strony wywiadu

Komentarze

komentarzy

W naszym rejonie pojawia się coraz więcej uli. Nad każdą pasieką opiekę sprawuje pszczelarz. Do jednego z nich – Pawła Klaga, udałem się z wizytą, aby zasięgnąć informacji o pszczołach i ich opiekunach. Marek Hajduk:Skąd u Pana tak niecodzienna pasja, jaką jest pszczelarstwo? Paweł Klag: Wydaje mi się, że wpłynęło na to kilka czynników. Byłem ciekaw, jak pszczoły pozyskują miód, w jaki sposób żyją i funkcjonują. I tak powoli stało się to moją pasją. Foto: Marek Hajduk Marek Hajduk:Od ilu lat zajmuje się Pan pszczołami? Paweł Klag: Tak na poważnie od 1997 roku. Czyli…

Review Overview

User Rating: 4.83 ( 26 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Marek Hajduk

Marek Hajduk
W roku 2014 zakończyłem naukę w Elitarnej Szkole Służb Ochrony i Biznesu. Zawsze interesowałem się sportem. Aktywność fizyczna odgrywa w moim życiu ważną rolę – regularnie biegam, ćwiczę ... więcej...

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress