Home / Archiwum / Zimowe ślady

Zimowe śladyNo rating results yet

Kiedy za oknem pojawia się śnieżny puch, nadarza się okazja do poznania śladów zwierząt leśnych. Wystarczy odrobina chęci, ciepłe odzienie, linijka w kieszeni i przewodnik do oznaczania śladów pod pachą, ewentualnie aparat fotograficzny. Ci, którzy tuż po ponowie (świeży śnieg) wybiorą się do lasu, spotkają z pewnością mnóstwo znaków należących do mieszkańców leśnej przestrzeni. Warto w czasie spaceru patrzeć pod nogi, gdyż zwierzęta podobnie jak my chadzają najczęściej ścieżkami.

Jak rozpoznać zwierzę, którego ślad napotkamy?

Z pewnością początki nie będą łatwe. Nie należy się jednak zniechęcać. Ćwiczenie czyni mistrza. Kiedy zobaczymy ślad, załóżmy, że będzie to trop (odciśnięta „łapa/racica zwierzęcia) powinniśmy zwrócić uwagę na jego:

  • wielkość – w tym pomoże nam linijka
  • układ – tropy mogą ciągnąć się jeden za drugim. Tak chodzi np. lis lub wilk w czasie węszenia.
    Fachowcy określają ten chód sznurowaniem.
  • odległość między tropami – to pozwoli określić wielkość zwierzęcia,
  • kształt tropu – np. trop lisa, wilka, rysia jest zbliżony kształtem do okręgu, natomiast tropy sarny,jelenia przypominają raczej trójkąt,
  • miejsce, w którym znaleźliśmy trop.

W lesie zobaczymy także inne ślady obecności zwierząt. Pełnią one bardzo ważną rolę w komunikacji między różnymi gatunkami. Pozwalają zwierzętom oznaczyć swój rewir – za pomocą wydzielin z gruczołów odbytowych lub moczu. Bywa i tak, że dany osobnik oznacza granicę swego terytorium za pomocą latryn.
W czasie zimowego spaceru możemy spotkać w lesie ślady zwierzęcych zębów na wywrotach (drzewo wywrócone z korzeniami) sosnowych lub czubach sosnowych pozostawionych na zrębach. Czyje to zęby? Zapewne jeleni, dla których cienka kora sosnowa jest przysmakiem. Ci przedstawiciele zwierzyny płowej chętnie zdzierają korę z młodych, rosnących sosen, wyrządzając tym samym znaczne szkody. Ten temat zostanie podjęty w następnym artykule.
Zimowy spacer po lesie pozwoli dostrzec nam na śniegu to, co w innych porach roku jest niemal niezauważalne.


J.J.

redakcja@lukowicatomy.pl
Foto: Katarzyna Szyjka

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Kiedy za oknem pojawia się śnieżny puch, nadarza się okazja do poznania śladów zwierząt leśnych. Wystarczy odrobina chęci, ciepłe odzienie, linijka w kieszeni i przewodnik do oznaczania śladów pod pachą, ewentualnie aparat fotograficzny. Ci, którzy tuż po ponowie (świeży śnieg) wybiorą się do lasu, spotkają z pewnością mnóstwo znaków należących do mieszkańców leśnej przestrzeni. Warto w czasie spaceru patrzeć pod nogi, gdyż zwierzęta podobnie jak my chadzają najczęściej ścieżkami. Jak rozpoznać zwierzę, którego ślad napotkamy? Z pewnością początki nie będą łatwe. Nie należy się jednak zniechęcać. Ćwiczenie czyni mistrza. Kiedy zobaczymy ślad, załóżmy, że będzie to trop (odciśnięta „łapa/racica zwierzęcia)…

Review Overview

User Rating: 4.88 ( 8 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress