Home / Przyroda / Fauna / Zimowe ślady
Traktor 4x4 CUP 2018
Zimowe ślady

Zimowe ślady

Kiedy za oknem pojawia się śnieżny puch, nadarza się okazja do poznania śladów zwierząt leśnych. Wystarczy odrobina chęci, ciepłe odzienie, linijka w kieszeni i przewodnik do oznaczania śladów pod pachą, ewentualnie aparat fotograficzny. Ci, którzy tuż po ponowie (świeży śnieg) wybiorą się do lasu, spotkają z pewnością mnóstwo znaków należących do mieszkańców leśnej przestrzeni. Warto w czasie spaceru patrzeć pod nogi, gdyż zwierzęta podobnie jak my chadzają najczęściej ścieżkami.

Jak rozpoznać zwierzę, którego ślad napotkamy?

Z pewnością początki nie będą łatwe. Nie należy się jednak zniechęcać. Ćwiczenie czyni mistrza. Kiedy zobaczymy ślad, załóżmy, że będzie to trop (odciśnięta „łapa/racica zwierzęcia) powinniśmy zwrócić uwagę na jego:

  • wielkość – w tym pomoże nam linijka
  • układ – tropy mogą ciągnąć się jeden za drugim. Tak chodzi np. lis lub wilk w czasie węszenia.
    Fachowcy określają ten chód sznurowaniem.
  • odległość między tropami – to pozwoli określić wielkość zwierzęcia,
  • kształt tropu – np. trop lisa, wilka, rysia jest zbliżony kształtem do okręgu, natomiast tropy sarny,jelenia przypominają raczej trójkąt,
  • miejsce, w którym znaleźliśmy trop.

W lesie zobaczymy także inne ślady obecności zwierząt. Pełnią one bardzo ważną rolę w komunikacji między różnymi gatunkami. Pozwalają zwierzętom oznaczyć swój rewir – za pomocą wydzielin z gruczołów odbytowych lub moczu. Bywa i tak, że dany osobnik oznacza granicę swego terytorium za pomocą latryn.
W czasie zimowego spaceru możemy spotkać w lesie ślady zwierzęcych zębów na wywrotach (drzewo wywrócone z korzeniami) sosnowych lub czubach sosnowych pozostawionych na zrębach. Czyje to zęby? Zapewne jeleni, dla których cienka kora sosnowa jest przysmakiem. Ci przedstawiciele zwierzyny płowej chętnie zdzierają korę z młodych, rosnących sosen, wyrządzając tym samym znaczne szkody. Ten temat zostanie podjęty w następnym artykule.
Zimowy spacer po lesie pozwoli dostrzec nam na śniegu to, co w innych porach roku jest niemal niezauważalne.


J.J.

redakcja@lukowicatomy.pl
Foto: Katarzyna Szyjka

Komentarze

komentarzy

Kiedy za oknem pojawia się śnieżny puch, nadarza się okazja do poznania śladów zwierząt leśnych. Wystarczy odrobina chęci, ciepłe odzienie, linijka w kieszeni i przewodnik do oznaczania śladów pod pachą, ewentualnie aparat fotograficzny. Ci, którzy tuż po ponowie (świeży śnieg) wybiorą się do lasu, spotkają z pewnością mnóstwo znaków należących do mieszkańców leśnej przestrzeni. Warto w czasie spaceru patrzeć pod nogi, gdyż zwierzęta podobnie jak my chadzają najczęściej ścieżkami. Jak rozpoznać zwierzę, którego ślad napotkamy? Z pewnością początki nie będą łatwe. Nie należy się jednak zniechęcać. Ćwiczenie czyni mistrza. Kiedy zobaczymy ślad, załóżmy, że będzie to trop (odciśnięta „łapa/racica zwierzęcia)…

Review Overview

User Rating: 4.88 ( 8 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress