Home / Kultura i sztuka / ZAGROJZE MI MUZYCKO…
Traktor 4x4 CUP 2018

ZAGROJZE MI MUZYCKO…

Oprócz różnorodnych zwyczajów i obrzędów, mieszkańcy Łukowicy posiadali charakterystyczne stroje, które cechowały grupę etnograficzną tzw. Lachów.

muzycko

Na ubiór męski składają się niebieskie lub granatowe spodnie, na których często wyszyty jest ozdobny szew. Na białą koszulę z wąskim kołnierzem zdobioną haftami wkładano kaftan. Kaftan bez rękawów jest koloru granatowego lub niebieskiego. Głowę zdobi kapelusz z dużym rondem, podobny do kapelusza góralskiego. Na nogi zakładano buty z cholewami.

Strój kobiecy składa się ze spódnicy z płótna lnianego, która barwiona była na kolor granatowy lub siwy. Spódnice z przodu zakrywa biały haftowany fartuch, tzw. „zapaska”. Dziewczęta niezamężne natomiast paradowały w kwiecistej spódnicy, podobnej do spódnicy góralskiej. Ubiór składa się również z  lnianej białej koszuli, z ozdobami na kołnierzu, rękawach i wzdłuż  rozcięcia na klatce piersiowej. Na koszulę zakłada się gorset z aksamitu lub brokatu, zdobiony w przeróżne wzory. Mężatki na głowy zakładają lniane lub tiulowe chusty, natomiast dziewczęta plotą warkocze, na koniec których zakładana jest czerwona kokarda. Na nogi zakłada się buty z cholewkami bądź kierpce.

Zimą, zarówno mężczyźni jak i kobiety, zakładają kożuchy zwane „serdakami”.

Melodie i tańce  ludowe, które występowały w gminie Łukowica

Do jednych z najpopularniejszych melodii ludowych należą tzw. „krakowiaki”.

Krakowiaki to odmiana melodii ludowych z okolic Krakowa. Tutaj jednak grane są w nieco wolniejszym tempie . Melodie za każdym razem grane są inaczej, właśnie w tych odmianach tkwi wielkie bogactwo i piękno ludowego folkloru muzycznego. A oto kilka tytułów krakowiaków, z którymi na pewno można było się spotkać na terenie Łukowicy:

 • „Przyśli my tu zaźryć”
 • „Idomy, idomy”
 • „Krakowiaka śpiywom”
 • „Ja se Łukowiacek”

Polki w metrum 2/4, bardzo żywiołowe i dynamiczne były odzwierciedleniem temperamentu mieszkańców Łukowicy. Polki te tańczone były w różnych składach osobowych np. sześć par. Czasami zdarzało się tak, że przy podziale na mniejsze grupy, mężczyźni w celu lepszego zaprezentowania się przed muzyką prezentują przeróżne figury, obroty. Wyróżnia się rodzaje polek takie jak:

 • „Cięta”- tańczona przez kilka par.
 • „Raśka”- tańczona przez wybrane pary, w szczególności przez młode dziewczyny i chłopców. Taniec bardzo żywiołowy, wymagający dużej kondycji.
 • „Suwana”- tańczona przez kilka par, charakterystyczne jest tutaj suwanie stopami podczas tańca.
 • „Na jedna nogę”- taniec pochodzący z okolic Limanowej.
 • „Z przytupem”- taniec żywiołowy, wymagający dużej sprawności fizycznej, tańczony zazwyczaj przez młode osoby.
 • „Z nogi”- polka tańczona przez wybrane pary, składająca się z kilku figur.

W wymienionych tańcach zawiera się bogactwo motywów tanecznych, w których możliwe są do zaobserwowania przeplatanie obrotów, różnych akcentów, jak również zmiany kierunku przesuwania się po obwodzie koła.

Oprócz krakowiaków i  polek tańczone były tańce takie jak:

 • „Chodzony” – taniec zbiorowy.
 • „Kowol”- taniec przypominający prace kowala.
 • „Szewc”- taniec przedstawiający czynności wykonywane przez szewca.
 • „Krzyżak”- taniec wykonywany przez cztery pary.
 • „Kosiorz”- taniec przedstawiający prace kosiarza.
 • „Siupany”- taniec wykonywany przez 4 chłopców, jest to taniec pasterski.

Organizowane były wspólne zabawy, w czasie których tworzone  koło z par oraz jednej osoby, która nie posiada partnerki, partnera. Tańcząc wkoło, śpiewają piosenkę „Mam chusteczkę haftowaną”. W środku koła znajduje się osoba, która trzyma chustkę, a pod koniec zwrotki kładzie chusteczkę pod nogi wybranej osobie. Mężczyzna kładzie pod nogi chusteczkę kobiecie, a kobieta mężczyźnie. Osoba, przed którą była położona chusteczka, klęka na chustce i całuje się z tą osobą, która była w środku. Ta zabawa po dzień dzisiejszy występuje np. na weselach.

Podobne tańce zbiorowe wykonywane są przez dzieci np. „Nie chcę cię, nie chcę cię znać”, „Uciekaj myszko do dziury”.

Wiele rodzajów tańców wykorzystujemy w dzisiejszych czasach nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Większość z nas uwielbia tańczyć i ta tradycja tańczenia w parach nigdy nie zaginie.


Iwona Cichoń

Łukowica

Komentarze

komentarzy

Oprócz różnorodnych zwyczajów i obrzędów, mieszkańcy Łukowicy posiadali charakterystyczne stroje, które cechowały grupę etnograficzną tzw. Lachów. Na ubiór męski składają się niebieskie lub granatowe spodnie, na których często wyszyty jest ozdobny szew. Na białą koszulę z wąskim kołnierzem zdobioną haftami wkładano kaftan. Kaftan bez rękawów jest koloru granatowego lub niebieskiego. Głowę zdobi kapelusz z dużym rondem, podobny do kapelusza góralskiego. Na nogi zakładano buty z cholewami. Strój kobiecy składa się ze spódnicy z płótna lnianego, która barwiona była na kolor granatowy lub siwy. Spódnice z przodu zakrywa biały haftowany fartuch, tzw. „zapaska”. Dziewczęta niezamężne natomiast…

Review Overview

User Rating: 3.46 ( 7 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Iwona Cichoń

Iwona Cichoń
Młoda, utalentowana artystka, interesuje się sztuką, kulturą ludową oraz muzyką. Ukończyła studia na Instytucie Pedagogicznym w Nowym Sączu o specjalności – kultura i oświata. więcej...

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress