Home / Archiwum / Wśród jabłoni

Wśród jabłoni

  Bogdan Łuczkowski:
   Czy u nas są jakieś rodowite odmiany, charakterystyczne tylko dla naszych terenów?

  Sadownik:
   Tak. Jedną z takich odmian jest na pewno “szara reneta”, którą sadzę do tej pory w młodych kwaterach w moim gospodarstwie. Jest to odmiana, którą właśnie mój dziadek sadził w swoich sadach.

  Bogdan Łuczkowski:
   Czy na początku miał Pan spory problem z rozróżnianiem odmian? Jakich by Pan udzielił porad, aby jak najszybciej nauczyć się je rozróżniać?

  Sadownik:
   Nigdy nie sprawiało mi to większego kłopotu. Sposoby rozróżniana są dwa: smak i wygląd. Przy okazji zachęcam do jedzenia jabłek, szczególnie tych pochodzących z naszego terenu, ponieważ ta sama odmiana produkowana u nas i w innej części naszego kraju różni się smakiem i wyglądem.

  Bogdan Łuczkowski:
   Czy istnieje możliwość rozróżniania odmian po kwiatach?

  Sadownik:
   Tak, ale nie jest to tak łatwe jak po owocach lub ogólnym wyglądzie drzewa.

  Bogdan Łuczkowski:
   Czy występują znaczące różnice w urodzaju w ostatnich latach?

  Sadownik:
   Tak. W dużym stopniu związane jest to z przebiegiem warunków atmosferycznych, trudnych w ostatnich latach do przewidzenia tj. przymrozki wiosenne, susze, gradobicia itp.

Przejdź do kolejnej strony wywiadu

Komentarze

komentarzy

Gmina Łukowica jest przez wielu nazywana stolicą limanowskich sadów. Gatunkami dominującymi są: wiśnie, czereśnie, grusze, śliwy i przede wszystkim jabłonie. To one, wznoszące się na tutejszych terenach, podkreślają również urok naszej Gminy, głównie gdy przypada okres kwitnienia. Jakie odmiany skrywają w sobie łukowickie sady i czy już teraz możemy powiedzieć, jakie jabłko wyrośnie z poszczególnych kwiatów? Te i inne wątpliwości pomoże nam rozwikłać rodowity sadownik z Łukowicy. Bogdan Łuczkowski:Jak wyglądały początki sadownictwa w Pańskiej rodzinie? Ile lat, ilu pokoleń sięgają tradycje rodzinne? Sadownik: Jestem trzecim pokoleniem. Mój dziadek z babcią w latach 40-tych XX wieku zaczynali zakładać sady. Dawne sady…

Review Overview

User Rating: 3.99 ( 7 votes)
0

About

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress