Home / Archiwum / Wśród jabłoni

Wśród jabłoniNo rating results yet

  Bogdan Łuczkowski:

   Czy u nas są jakieś rodowite odmiany, charakterystyczne tylko dla naszych terenów?

  Sadownik:

   Tak. Jedną z takich odmian jest na pewno “szara reneta”, którą sadzę do tej pory w młodych kwaterach w moim gospodarstwie. Jest to odmiana, którą właśnie mój dziadek sadził w swoich sadach.

  Bogdan Łuczkowski:

   Czy na początku miał Pan spory problem z rozróżnianiem odmian? Jakich by Pan udzielił porad, aby jak najszybciej nauczyć się je rozróżniać?

  Sadownik:

   Nigdy nie sprawiało mi to większego kłopotu. Sposoby rozróżniana są dwa: smak i wygląd. Przy okazji zachęcam do jedzenia jabłek, szczególnie tych pochodzących z naszego terenu, ponieważ ta sama odmiana produkowana u nas i w innej części naszego kraju różni się smakiem i wyglądem.

  Bogdan Łuczkowski:

   Czy istnieje możliwość rozróżniania odmian po kwiatach?

  Sadownik:

   Tak, ale nie jest to tak łatwe jak po owocach lub ogólnym wyglądzie drzewa.

  Bogdan Łuczkowski:

   Czy występują znaczące różnice w urodzaju w ostatnich latach?

  Sadownik:

   Tak. W dużym stopniu związane jest to z przebiegiem warunków atmosferycznych, trudnych w ostatnich latach do przewidzenia tj. przymrozki wiosenne, susze, gradobicia itp.

Przejdź do kolejnej strony wywiadu

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Gmina Łukowica jest przez wielu nazywana stolicą limanowskich sadów. Gatunkami dominującymi są: wiśnie, czereśnie, grusze, śliwy i przede wszystkim jabłonie. To one, wznoszące się na tutejszych terenach, podkreślają również urok naszej Gminy, głównie gdy przypada okres kwitnienia. Jakie odmiany skrywają w sobie łukowickie sady i czy już teraz możemy powiedzieć, jakie jabłko wyrośnie z poszczególnych kwiatów? Te i inne wątpliwości pomoże nam rozwikłać rodowity sadownik z Łukowicy. Bogdan Łuczkowski:Jak wyglądały początki sadownictwa w Pańskiej rodzinie? Ile lat, ilu pokoleń sięgają tradycje rodzinne? Sadownik: Jestem trzecim pokoleniem. Mój dziadek z babcią w latach 40-tych XX wieku zaczynali zakładać sady. Dawne sady…

Review Overview

User Rating: 3.99 ( 7 votes)
0

About

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress