Home / Archiwum / Wiosna w Ugandzie

Wiosna w Ugandzie No rating results yet

W ostatnich dniach Polskę nawiedziły fale upałów – można powiedzieć afrykańskich upałów. Żeby więc łatwiej było nam znosić wysoką temperaturę prezentujemy relację o. Adama, misjonarza z Ugandy.

Pokój i dobro! Przesyłamy serdeczne pozdrowienia z Ugandy, z naszej franciszkańskiej misji. Chcemy podzielić się z Wami kilkoma informacjami o naszej pracy i wydarzeniach ważnych dla miejscowych wiernych i dla nas – franciszkanów.

Czuwajcie i módlcie się

Jednym z takich właśnie wydarzeń ostatniego czasu ważnych szczególnie dla franciszkanów były rekolekcje zakonne dla zakonników ze wschodniej Afryki. Odbyły się one w Namugongo (Uganda), w ośrodku rekolekcyjnym sióstr Kombonianek. Przewodnikiem duchowym był ks. dr Silverio Twinomugisha, wikariusz generalny diecezji Kabale z południowej Ugandy. Oprócz nas na rekolekcje przybyli też bracia z Kenii i Tanzanii, i mieli okazje odwiedzić nasze domy w Kakooge i Matugga. Pięknym zakończeniem ćwiczeń duchowych był nasz udział w uroczystościach ku czci męczenników ugandyjskich: świętych Karola Lwangi i towarzyszy. W odpuście tym bierze udział ok. miliona pielgrzymów z Ugandy i sąsiednich państw. Niektórzy pielgrzymują pieszo nawet dwa miesiące. Wydaje się, że jest to największe zgromadzenie religijne w Afryce.

Rodzina Bogiem silna

W jedną z majowych niedziel odbyło się spotkanie małżeństw z naszej parafii, żyjących w związkach sakramentalnych. Małżonkowie uczestniczyli w Eucharystii, po której wysłuchali kilku konferencji tematycznych odnoszących się do ich życia oraz dzielili się swoją wiara i doświadczeniem życiowym. Warto wspomnieć, że w maju gościliśmy w naszym domu ks. Christophe Blin wraz z małżeństwem z Francji, którzy są członkami ruchu Chemin Neuf (Nowa Droga) i należą do wspólnoty Kana w Lyonie. Ruch ten kładzie szczególny nacisk na formacje chrześcijańską małżeństw. Dlatego powoli rozpoczynamy w parafii Matugga spotkania małżeństw wg. zasad formacji ruchu Chemin Neuf.

fot. o. Adam Klag

Children`s Day

Dzień Dziecka w parafii Matugga obchodziliśmy w uroczystość św. Antoniego z Padwy. Spotkanie odbyło się w Kabunzie, przy jednej z kaplic dojazdowych, ze względu na wystarczającą ilość miejsca. Każda z dziewięciu szkół podstawowych przygotowała program artystyczny. Oczywiście nie obyło się bez śpiewów i tańców, bo bez nich żadna impreza w Afryce nie może się odbyć. Punktem kulminacyjnym kończącym antoniański Dzień Dziecka była Eucharystia sprawowana przez proboszcza, o. Szymona.

Zagrody nasze widzieć przychodzi

W Ugandzie uroczystość Bożego Ciała obchodziliśmy w niedzielę. Był to równocześnie dzień pierwszej komunii św. dla 166 – ciu dzieci naszej parafii. Również tutaj odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem po dzielnicy, gdzie znajduje się nasz klasztor. Widać było wielkie zaangażowanie wszystkich uczestników modlitwy a zarazem publiczne wyznanie wiary, gdyż większość rodzin, które zamieszkują Matuggę wyznaje inną religię lub należy do innych wspólnot chrześcijańskich.

Come Holy Spirit and fill this Place

Nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego w naszej parafii głosił Amerykanin Fr. Herald Brock, należący do Wspólnoty Franciszkanów Braci Odnowy z Nowego Yorku, w Polsce znanych jako „Bracia z Bronxu”. Przyjechał do Ugandy, wraz z jednym animatorem muzycznym, na zaproszenie Wspólnoty Charyzmatycznej i głosił Słowo Boże w różnych miejscach, m.in. w więzieniu. Przy okazji przygotował naszych parafian do tego ważnego święta.

fot. o. Adam Klag

Młodzież w akcji

Co miesiąc młodzież naszej parafii organizuje różnego rodzaju aktywności. Są to np. dzień skupienia, warsztaty o tematyce modlitewnej lub relacji międzyludzkich albo dzień sportu. Właśnie taki dzień sportu odbył się w ostatnią niedzielę czerwca . Konkurencji do współzawodnictwa było bardzo dużo. W przeciąganiu liny i biegach na krótkim dystansie o. Wojtek nie miał sobie równych. Oby tak dalej!

Owoce „adopcji serca”

Pewnego dnia, kilka lat temu, do jednego ze sklepów w Matugga przyszła matka z gromadką małych dzieci. I zapytała wprost właścicieli sklepu czy wezmą jej dziecko do swojego domu, bo sama nie jest w stanie wszystkich wyżywić. Nie zastanawiając się długo wyrazili zgodę i przygarnęli dziewczynkę do swojej rodziny. Dzisiaj chodzi już do średniej szkoły, jednej z lepszych, prywatnych szkół w Matugga, udziela się w chórze i grypie młodzieżowej oraz jest objęta „adopcją serca” przez nasz klasztor. Właścicielami sklepu są nasi parafianie, którzy prawie codziennie są na Mszy św. Pomimo tego, że Kościół w Ugandzie ma zaledwie 130 lat, to w wielu wypadkach można się tutaj od ludzi wiele nauczyć, szczególnie zaufania Bogu i Jego opatrzności.

Jeszcze raz pozdrawiamy !
Franciszkanie z Ugandy
o. Adam Klag, Uganda – Matugga.

o. Adam Klag

fot. o. Adam Klag

Komentarze

komentarzy

Please rate this

W ostatnich dniach Polskę nawiedziły fale upałów - można powiedzieć afrykańskich upałów. Żeby więc łatwiej było nam znosić wysoką temperaturę prezentujemy relację o. Adama, misjonarza z Ugandy. Pokój i dobro! Przesyłamy serdeczne pozdrowienia z Ugandy, z naszej franciszkańskiej misji. Chcemy podzielić się z Wami kilkoma informacjami o naszej pracy i wydarzeniach ważnych dla miejscowych wiernych i dla nas - franciszkanów. Czuwajcie i módlcie się Jednym z takich właśnie wydarzeń ostatniego czasu ważnych szczególnie dla franciszkanów były rekolekcje zakonne dla zakonników ze wschodniej Afryki. Odbyły się one w Namugongo (Uganda), w ośrodku rekolekcyjnym sióstr Kombonianek. Przewodnikiem duchowym był ks. dr Silverio…

Review Overview

User Rating: 4.89 ( 6 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress