Home / Archiwum / Twardy jak…

Twardy jak…No rating results yet

Wędrując po lesie, obserwuję rozgrzebaną ściółkę. Są to ślady żerowania dzików, tzw. buchtowania. Przegrzebują przeszukują liście w poszukiwaniu nasion buka- bukwi, oraz dębu- żołędzi. O tych ostatnich, a właściwie ostatnim drzewie chciałbym dzisiaj opowiedzieć.

Dąb (Quercus sp.) jest wszystkim dobrze znanym gatunkiem drzewa. W Polsce występują jego dwa, a właściwie trzy gatunki: szypułkowy, bezszypułkowy i omszony (bardzo rzadki, na pojedynczych stanowiskach). Liście, jak i żołędzie ma bardzo charakterystyczne. Opad tych ostatnich przypada na miesiące jesienne (wrzesień, październik).
W medycynie naturalnej wykorzystywano napary z kory, które to miały właściwości dezynfekujące, przeciwkrwotoczne i przeciwbiegunkowe. Żołędzie wykorzystywano jako paszę dla bydła domowego. Z nasion można było uzyskać substytut kawy- w dawnych czasach ludzie na wsi raczyli się tym napojem (wykazywał on również właściwości lecznicze).

Drewno dębowe zawsze było ważnym surowcem dla wszelkiego rodzaju drzewnych rzemieślników: cieśli, stolarzy, kołodziejów, bednarzy. Używano go na pecki- kloce wkopane w ziemię pod węgła chałup. Garbniki zawarte w korze były wykorzystywane podczas garbowania skór. Łemkowie stosowali wywar z kory jako naturalny środek do farbowania siwych włosów. Kuliste narośla na liściach (galasy) stosowano do produkcji atramentu.
Dąb zajmuje w wielu kulturach (greckiej, celtyckiej, słowiańskiej) niepoślednie miejsce. Zawsze jest kojarzony z pierwiastkiem męskim, siłą, męstwem witalnością i długowiecznością. W kręgu kultury słowiańskiej drzewo to było poświęcone Perunowi- podobnie jak leszczyna. Posągi bóstwa (były) rzeźbiono właśnie z dębowego drewna. Jednak drzewo to miało bardziej doniosłą symbolikę- było dla Słowian czymś w rodzaju arbor mundi- drzewem centralnym, dzielącym świat na trzy strefy zgodnie ze swoją budowa: prawię (korona drzewa)- świat bóstw, początek istnienia; jawię (pień)- strefa rzeczy widzialnych, zmysłowych, codziennych; nawię (korzeń)- świat duchów, niewytłumaczalnego.
Drzewo to było czczone bardziej na nizinach jak w Karpatach, gdzie większe znaczenie miały buk i jodła.
Pod dębem jako pod drzewem świętym, składano całopalne ofiary oraz budowano przy nim świątynie. Mnóstwo miast i wsi wzięło swoją nazwę od tego drzewa. Na pograniczu łemkowsko-bojkowskim nie sadzono go przy chyżach- prawdopodobnie z powodu skojarzeń z trumnami jak i ściąganiem przez te drzewa piorunów. Wierzono, że dlatego gromy biją w dąb, bo w jego dziurach czają się gady.

Wszystko to sprawiało, że drzewom tym często nadawano imiona.
Dąb zaznacza swą obecność w legendzie o powstaniu Krakowa. Nazwa ma pochodzić od słowa krak- rozłożyste drzewo. Na szczycie kopca Krakusa miał rosnąć wielkich rozmiarów dąb, prawdopodobnie spełniający funkcje sakralne.
Dęby mają dla nas szczególne znaczenie. Są powszechnie lubiane i szanowane. Warto głębiej wejść i poznać jego powiązania z człowiekiem.

Na koniec zadam Wam zagadkę ludową z Podkarpacia, mającą mistyczne powiązanie z tym drzewem. Odpowiedzi wpisujcie w komentarzach pod artykułem.

Stoi dąb na polu, ma 12 konarów, na każdym 4 gniazda, w którym po 7 piskląt. Jak się nazywa?


Łukasz Zdeb

redakcja@lukowicatomy.pl

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Wędrując po lesie, obserwuję rozgrzebaną ściółkę. Są to ślady żerowania dzików, tzw. buchtowania. Przegrzebują przeszukują liście w poszukiwaniu nasion buka- bukwi, oraz dębu- żołędzi. O tych ostatnich, a właściwie ostatnim drzewie chciałbym dzisiaj opowiedzieć. Dąb (Quercus sp.) jest wszystkim dobrze znanym gatunkiem drzewa. W Polsce występują jego dwa, a właściwie trzy gatunki: szypułkowy, bezszypułkowy i omszony (bardzo rzadki, na pojedynczych stanowiskach). Liście, jak i żołędzie ma bardzo charakterystyczne. Opad tych ostatnich przypada na miesiące jesienne (wrzesień, październik). W medycynie naturalnej wykorzystywano napary z kory, które to miały właściwości dezynfekujące, przeciwkrwotoczne i przeciwbiegunkowe. Żołędzie wykorzystywano jako paszę dla bydła domowego. Z…

Review Overview

User Rating: 4.88 ( 6 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress