Home / Bez kategorii / Rosyjskie embargo, a łukowiccy sadownicy
Traktor 4x4 CUP 2018

Rosyjskie embargo, a łukowiccy sadownicy

Niejednokrotnie możemy odnieść wrażenie, że to co słyszymy codziennie w radiu, prasie czy telewizji nie dotyczy nas bezpośrednio. Rzeczy, które są istotne dla kraju i wielkich ośrodków omijają naszą małą społeczność szerokim łukiem. Walki ideologiczne czy wojny nie mają na nasze życie istotnego znaczenia. Tymczasem zaistniał fakt, który odbił się na Gminie Łukowica bardzo wielkim piętnem, chodzi o rosyjskie embargo wprowadzone na początku sierpnia, czyli zakaz eksportu do Rosji owoców i warzyw.
W Polsce co roku produkuje się ponad 3 mln ton jabłek, z czego w 2013 roku do Rosji eksportowaliśmy 677 tysięcy ton, co stanowi 23 % całego eksportu tych owoców. W dodatku na eksport na wschód przeznaczane były głównie jabłka gorszej jakości, które z różnych przyczyn nie spełniały wysokich wymogów Unii Europejskiej.
Każdego sadownika w tym roku przyprawiała o siwe włosy bardzo niska cena jabłek przemysłowych. Przyniosła ona ogromne straty i postawiła pytanie co do sensu uprawy tych owoców. Jeżeli w kolejnych latach cena nie podniesie się, sadownicy będą musieli zrezygnować z uprawy jabłek i konieczne będzie nastawienie się na inne owoce i warzywa.
Śmiesznym faktem dla znawców tematu była akcja przeprowadzana przez media głównego nurtu, celebrytów i artystów pod tytułem ,,Zjedz jabłko, na złość Putinowi”. W akcji namawiano do większego spożycia jabłek w naszym kraju. Tak jak pisałem wcześniej, na eksport do Rosji przeznaczane były głownie owoce gorszej jakości, dlatego jabłka delikatesowe nie zostały dotknięte tak bardzo jak np. przemysłowe od łukowickich producentów. W dodatku, aby wyrównać bilans związany ze stratami, każdy Polak musiałby obowiązkowo jeść tych owoców o 1,5 kg miesięcznie więcej niż do tej pory! Akcja jak szybko się rozpoczęła, tak szybko zakończyła swoją działalność. Czy podobnie jest z obroną przez rządzących interesu polskich sadowników? Wydaje się, że huczne zapowiedzi obrony i rekompensaty za stracone pieniądze to jedynie bicie piany. Polski sadownik pozostanie na końcu łańcucha pokarmowego konfliktu Rosja – UE. Czy istnieje sposób na poprawieniu sytuacji od strony lokalnej?
Na początku wydaje się, że nie. Natomiast przykładem dla łukowickich sadowników mogą być Owoc Łącki lub Olsad działające w pobliskich miejscowościach. Te zakłady producentów owoców i warzyw łączą rolników w spółki przez co łatwiej jest im konkurować na rynku, negocjować lepsze ceny czy szukać nowych klientów. Jednak tutaj rodzi się pytanie czy byłoby miejsce dla trzeciej spółki tego typu na małym obszarze? Na pewno jest to sprawa do dyskusji, którą chcąc nie chcąc należy podjąć ze względu na interes sadowników, a tym samym samych łukowiczan. W innym wypadku naszych rolników czekać będzie przerzucenie się na inny rodzaj upraw lub chowu zwierząt, a może nawet zaprzestanie działalności rolniczej.
Podsumowując, dawno nie było konfliktu politycznego, który tak bardzo dawałby się we znaki mieszkańcom Łukowicy. Wydawać się może, że mało od nas zależy, jednak głośne przedstawianie sprawy i poruszanie jej przez naszych samorządowców i polityków jest rzeczą konieczną. Inaczej pozostaniemy jedynie naiwnymi niewolnikami systemu.

Dziękuje za przeczytanie i zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Marcin Cięciel

Komentarze

komentarzy

Niejednokrotnie możemy odnieść wrażenie, że to co słyszymy codziennie w radiu, prasie czy telewizji nie dotyczy nas bezpośrednio. Rzeczy, które są istotne dla kraju i wielkich ośrodków omijają naszą małą społeczność szerokim łukiem. Walki ideologiczne czy wojny nie mają na nasze życie istotnego znaczenia. Tymczasem zaistniał fakt, który odbił się na Gminie Łukowica bardzo wielkim piętnem, chodzi o rosyjskie embargo wprowadzone na początku sierpnia, czyli zakaz eksportu do Rosji owoców i warzyw. W Polsce co roku produkuje się ponad 3 mln ton jabłek, z czego w 2013 roku do Rosji eksportowaliśmy 677 tysięcy ton, co stanowi 23 % całego eksportu…

Review Overview

User Rating: 4.77 ( 13 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Marcin Cięciel

6 comments

 1. no nie wiem czy w tej kwesti masz rację gdyż w jednym ze sklepów limanowskich widziałem jabłka delikatesowe w cenie 1 zł za 1kg.Natomiast przez ostatnie lata ta cena wahała się w granicy 2-2.50 a był rok żę i po 3zł

 2. Kolec

  @mar323 niby ciężko mniejszym rolnikom konkurować na rynku, jednakże znam przykłady gdzie indywidualni rolnicy właśnie dzięki produkcji soków na własną rękę zyskują klientów.

  @pinokio Olsad o ile mi wiadomo handluje też jabłkami delikatesowymi, a jak zdążyłem zauważyć ceny takich jabłek nie poszły tak ostro w dół jak w wypadku przemysłowych. Cena soków też raczej nie spadnie znacząco, więc Olsad możliwe, że odczuje skutki Embarga, tylko czy aż tak dotkliwie jak szarzy producenci jabłek 2 kategorii?

 3. co prawda nie jestem sadownikiem ale moim zdaniem takie zrzeszenia mają sens jeśli zyski rozdysponowane są między rolnikami.Nie wiem jak to wygląda w Oldsadzie ale patrząc na ilość ludzi pracujących w biurze plus prezes (ewentualny wiceprezes) to zyski idą pewnie na ich wypłaty, a przy tegorocznych cenach jabłek to nie wiem jak wyjdą na swoje

 4. W tym celu powstają grupy rolnicze żeby rolnik posiadający niewielkie gospodarstwo mógł zaistnieć na rynku. Wszyscy wiemy że większość gospodarzy posiada zaledwie kilku hektarowe sady w takich warunkach trudno szukać nowych odbiorców a przetwórnie wykorzystują to zaniżając ceny. Takie grupy jak Olsad czy Owoc Łącki są przykładami że zrzeszenia odnoszą sukcesy.

 5. Kolec

  Oczywiście. Natomiast zdecydowana większość nie ma z Olsadem nic wspólnego.

  Dobrą drogą dla sadowników wydaje się też produkcja soków na własną rękę. Ekologiczne soki znajdują wielu nabywców i jest na nie coraz większy popyt. Szkoda tylko, że wysokie wymagania europejskie i problemy biurokratyczne w prowadzeniu firmy przeszkadzają tym najmniejszym sadownikom w uczestnictwie w rynku.

 6. Z tego co mi wiadomo, to niektórzy sadownicy z Łukowicy należą do Olsadu, a nawet są w jego zarządzie

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress