Home / Bez kategorii / Poradnik pozytywnego myślenia
Traktor 4x4 CUP 2018

Poradnik pozytywnego myślenia

Poradnik pozytywnego myślenia

Reżyseria: David O. Russell
Scenariusz: David O. Russell
Produkcja: USA (2012)
Czas trwania: 122 min (2 h 2 min)
Gatunek: dramat, komedia

Obsada:
Bradley Cooper - Pat Jr. Solitano
Jennifer Lawrence - Tiffany Maxwell
Robert De Niro - Pat Sr. Solitano
Jacki Weaver - Dolores Solitano
Chris Tucker - Danny McDaniels

Dwa lata temu twórca obsypanego nagrodami „Fightera”,
David O. Russell, przeniósł na ekran powieść Matthew Quicka „Poradnik pozytywnego myślenia”.
Wówczas zdobył aż osiem nominacji do Oscara, z czego jedna statuetka ostatecznie przypadła dla Jennifer Lawrence. Film zachwycił krytyków i widzów szalonym tempem akcji, masą zabawnych dialogów oraz burzliwą historią głównego bohatera.
Pat Solitano po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego pragnie wrócić do społeczeństwa, jednak jego powrót utrudnia pamięć o największej miłości, Nikki. Z pomocą rodziny oraz nowo poznanej Tiffany będzie zmuszony zmierzyć się z przeszłością i poukładać sobie życie na nowo.

„Poradnik pozytywnego myślenia” jest świetną mieszanką dramatu i komedii, która z jednej strony porusza problem outsiderów i niezrozumienia, a z drugiej bawi niekonwencjonalną formą filmu.
Świat przedstawiony u Davida O. Russella jest pełen wariatów, zakręconych charakterów i ludzi, którzy nie potrafią sobie poradzić z duchami przeszłości. Jak wskazuje tytuł, filmowi jednak daleko do pesymistycznych wizji rzeczywistości i to, co z pozoru może wydawać się przygnębiające, tutaj niemal doprowadza do łez śmiechu. W nieskomplikowane, ale zabawne dialogi, których głównym składnikiem jest szereg dociekliwych pytań, ujęta jest choćby komiczna pogawędka bohaterów o lekach antydepresyjnych i uspakajających. Najważniejszym punktem fabuły jest jednak relacja Pata i Tiffany, która włącza do filmu wątek miłosny. Obie postaci są do siebie podobne pod względem intensywnych przeżyć z przeszłości i choć początkowo nie pałają do siebie sympatią, wkrótce zaczną dzielić pasję oraz wspólne zajęcia. Zachowanie bohaterów pełne temperamentu i wybuchowości podkreślają szybkie ruchy kamery, aby zbliżyć widza do opowiadanej historii.

Poradnik pozytywnego myślenia

Film zaskakuje wysokim poziomem aktorstwa.
Bradley Cooper, którego bardzo cenię za film „Jestem Bogiem”, pierwszorzędnie oddaje stan obłąkanego
i szalonego z miłości Pata Solitano. Z innej strony pokazała się za to Jennifer Lawrence. Ta rozwrzeszczana histeryczka w ogóle nie przypomina znanej kreacji Katniss z trylogii „Igrzysk śmierci”.
Dzięki tej roli Lawrence zabłysnęła w Hollywood, gdzie później miała okazję po raz kolejny zachwycić grą aktorską w „American Hustle”. W rolę ojca Pata wcielił się Robert De Niro. Kultowy „Taksówkarz” dziś pokazuje się w nieco spokojniejszych produkcjach, ale nadal daje z siebie wszystko na ekranie,
nawet w starszej odsłonie.

„Poradnik pozytywnego myślenia” jest szczerym, nieprzesłodzonym obrazem życia i może dlatego tak prosta historia przypada widzom do gustu. Film doskonale spełnia swoją rolę jako tytułowy poradnik, bo daje duży zastrzyk energii i szansę na uśmiech wszystkim zdemotywowanym. Ponadto ogląda się go z relaksującą przyjemnością w samotności, jak i podczas wieczoru we dwoje. To naprawdę dobre wyjście z sytuacji, gdy kina zalewają masą ckliwych filmów z okazji Walentynek, a widz chce się odrobinę wyłamać z ustalonych ram repertuaru. Trochę humoru, szczypta szaleństwa, dużo miłości i dobre towarzystwo u boku, to mój skrócony przepis na udany wieczór walentynkowy.


Aneta Dynowska

Więcej recenzji znajdziecie pod linkiem:

ŻRÓDŁO: FILMOWY ŚWIAT

Komentarze

komentarzy

Reżyseria: David O. Russell Scenariusz: David O. Russell Produkcja: USA (2012) Czas trwania: 122 min (2 h 2 min) Gatunek: dramat, komedia Obsada: Bradley Cooper - Pat Jr. Solitano Jennifer Lawrence - Tiffany Maxwell Robert De Niro - Pat Sr. Solitano Jacki Weaver - Dolores Solitano Chris Tucker - Danny McDaniels Dwa lata temu twórca obsypanego nagrodami "Fightera", David O. Russell, przeniósł na ekran powieść Matthew Quicka "Poradnik pozytywnego myślenia". Wówczas zdobył aż osiem nominacji do Oscara, z czego jedna statuetka ostatecznie przypadła dla Jennifer Lawrence. Film zachwycił krytyków i widzów szalonym tempem akcji, masą zabawnych dialogów oraz…

Review Overview

User Rating: 4.9 ( 7 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Aneta Dynowska

Aneta Dynowska
Mam na imię Aneta, desperatka jeśli chodzi o oglądanie dramatów i klasyków. Nienawidzę horrorów bo uważam, że w życiu codziennym jest wystarczająco dużo stresów... kontakt: http://filmowy-swiat.blogspot.com/

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress