Home / Bez kategorii / Pomocnicy, ochotnicy
Traktor 4x4 CUP 2018

Pomocnicy, ochotnicy

  ŁtM:
   Czy mieliście wyjazd do jakiejś niecodziennej akcji?

  OSP Jastrzębie:
   Na szczęście u nas nie ma takich przypadków, że wzywają do pomocy ściągnięcia kota z dachu czy innych dziwnych sytuacji, o jakich teraz coraz częściej możemy usłyszeć w telewizji. Również warte podkreślenia jest to, że nie mamy do czynienia z fałszywymi alarmami.

  ŁtM:
   Jak radzicie sobie ze stresem?

  OSP Jastrzębie:
   Teraz już nie stresujemy się tak bardzo jak na pierwszych akcjach. Każdy strażak musi przejść szereg badań, kursów i testów. Na takich spotkaniach ćwiczone są schematy działań . Zasady, jak postępować w ekstremalnych sytuacjach, w jaki sposób radzić sobie ze stresem. Podczas akcji liczy się czas i współpraca. Tworzymy zespół , którego członkowie muszą się wzajemnie uzupełniać. Szkolenia i badania odbywają się cyklicznie. Musimy być cały czas w dobrej formie.

  ŁtM:
   Czy do gaszenia używacie tylko wody?

  OSP Jastrzębie:
   Nie wszystko da się ugasić wodą. Wyróżnia się 5 podstawowych grup pożarów:
   A – Pożary materiałów stałych, zwykle pochodzenia organicznego, których spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli.
   Można do nich zaliczyć między innymi pożary: słomy, drewna, papieru, węgla, tkanin itp.
   B- Pożary cieczy i materiałów stałych topiących się.
   Można do nich zaliczyć między innymi pożary: nafty, benzyny, alkoholi, parafiny itp.
   C- Pożary gazów. Można do nich zaliczyć między innymi pożary: metanu, propanu, wodoru, acetylenu itp.
   D – Pożary metali.
   Można do nich zaliczyć między innymi pożary: sodu, glinu, litu, potasu, rubidu itp.
   F- Pożary produktów żywnościowych (tłuszczów i olejów)
   Do każdych grup dopasowane są środki gaśnicze jakich można użyć: gaśnice wodne, proszkowe, pianowe, tetrowe, halonowe , śniegowe (CO2) W zależności od rodzaju materiału dobieramy środki gaśnicze. To bardzo ważne, by dobrać odpowiedni środek. Stosując nieodpowiedni środek, zamiast ugasić ogień, można go podsycić, spowodować większe straty, odnieść ciężkie obrażenia, a nawet stracić życie.

Przejdź do kolejnej strony wywiadu

Komentarze

komentarzy

Nigdy nie wiemy w którym miejscu i o jakiej porze czyha na nas niebezpieczeństwo. Niestety jak mówi znane przysłowie „wypadki chodzą po ludziach” idealnie pasuje do pracy jaką wykonują nasi bohaterowie. Bardzo często narażając swoje zdrowie a nawet życie pędzą z pomocą potrzebującym. Dzisiaj to jednak My przybyliśmy do OSP Jastrzębie, by spotkać się z zarządem w składzie: Andrzej Koszut – prezes, Tomasz Kamiński – naczelnik, Krzysztof Nowak – sekretarz, Wojciech Potoniec – strażak niosący pomoc już przez kilkadziesiąt lat. ŁtM:Wielu chłopców w dzieciństwie marzyło o tym by zostać strażakiem. Czy spełniło się również wasze marzenie? OSP Jastrzębie: W jakiś…

Review Overview

User Rating: 4.89 ( 8 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Marek Hajduk

Marek Hajduk
W roku 2014 zakończyłem naukę w Elitarnej Szkole Służb Ochrony i Biznesu. Zawsze interesowałem się sportem. Aktywność fizyczna odgrywa w moim życiu ważną rolę – regularnie biegam, ćwiczę ... więcej...

One comment

 1. W ostatnim numerze poruszyliście bardzo ważny temat o defibrylatorze. Jestem zaskoczony, że w Łukowicy znajduje się taki sprzęt, tylko dlaczego: po pierwsze, czemu nikt wcześniej nie informował o tym mieszkańców? po drugie czemu ten sprzęt zlokalizowany jest w remizie OSP i to wewnątrz, skoro w przypadku gdy powinien być on używany liczy się każda sekunda, a tutaj zanim ktoś dojedzie i otworzy remizę to mija bardzo cenny czas!!! Czy nie można tego urządzenia zamontować w bardziej dostępnym miejscu gdzie przez większość czasu znajduje się jakaś osoba? np. komisariat policji, plebania, piekarnia czy stacja benzynowa w Świdniku ?

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress