Home / Bez kategorii / Pomocnicy, ochotnicy
Traktor 4x4 CUP 2018

Pomocnicy, ochotnicy

  ŁtM:
   Czego nauczył Was pobyt w straży pożarnej?

  OSP Jastrzębie:
   Podejmowania bardzo szybkich decyzji, gdyż w akcji ratunkowej każda sekunda jest bardzo cenna. Pracy zespołowej, gdyż musimy się bardzo dobrze nawzajem rozumieć, a nad tym wszystkim czuwa kierujący akcją ratunkową.

  ŁtM:
   Co trzeba zrobić by zostać strażakiem?

  OSP Jastrzębie:
   Trzeba mieć ochotę i chęć niesienia pomocy innym. Człowiek zdrowy , który ukończył 18 lat może zostać członkiem czynnym jednostki ochotniczej straży pożarnej. Aby strażak mógł brać udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych musi odbyć specjalistyczne szkolenie pożarnicze oraz badania lekarskie. Wszelkie informacje na ten temat można zaczerpnąć w każdej jednostce OSP na terenie gminy.

  ŁtM:
   Poza wieloma obowiązkami trzeba poświęcić również czas na inne zajęcia?

  OSP Jastrzębie:
   Oczywiście. Często zdarza się, że bierzemy udział w różnorakich uroczystościach, gdzie naszą OSP reprezentuje delegacja ze sztandarem. Są to np. uroczyste msze święte, święta państwowe, gminne. Również bierzemy aktywny udział w gminnych zawodach strażackich.

  ŁtM:
   Jaka była najcięższa akcja, w której braliście udział?

  OSP Jastrzębie:
   W 1978 roku podczas jednego z pożarów zginęło aż 6 osób. Babcia i jej pięcioro wnucząt – wspomina ze łzą w oku p. Wojciech : „Widok, który mi zostanie prze oczyma do końca życia”. Ciężka akcja miała miejsce w Kiczni kilka lat temu, dzień przed wigilią. Śnieg , brak drogi dojazdowej, brak w pobliżu zbiornika z wodą, wąska zabudowa. Woda była doprowadzana z miejsca odległego o ponad trzysta metrów. W tej akcji brało udział kilka jednostek straży pożarnej.

Przejdź do kolejnej strony wywiadu

Komentarze

komentarzy

Nigdy nie wiemy w którym miejscu i o jakiej porze czyha na nas niebezpieczeństwo. Niestety jak mówi znane przysłowie „wypadki chodzą po ludziach” idealnie pasuje do pracy jaką wykonują nasi bohaterowie. Bardzo często narażając swoje zdrowie a nawet życie pędzą z pomocą potrzebującym. Dzisiaj to jednak My przybyliśmy do OSP Jastrzębie, by spotkać się z zarządem w składzie: Andrzej Koszut – prezes, Tomasz Kamiński – naczelnik, Krzysztof Nowak – sekretarz, Wojciech Potoniec – strażak niosący pomoc już przez kilkadziesiąt lat. ŁtM:Wielu chłopców w dzieciństwie marzyło o tym by zostać strażakiem. Czy spełniło się również wasze marzenie? OSP Jastrzębie: W jakiś…

Review Overview

User Rating: 4.89 ( 8 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Marek Hajduk

Marek Hajduk
W roku 2014 zakończyłem naukę w Elitarnej Szkole Służb Ochrony i Biznesu. Zawsze interesowałem się sportem. Aktywność fizyczna odgrywa w moim życiu ważną rolę – regularnie biegam, ćwiczę ... więcej...

One comment

 1. W ostatnim numerze poruszyliście bardzo ważny temat o defibrylatorze. Jestem zaskoczony, że w Łukowicy znajduje się taki sprzęt, tylko dlaczego: po pierwsze, czemu nikt wcześniej nie informował o tym mieszkańców? po drugie czemu ten sprzęt zlokalizowany jest w remizie OSP i to wewnątrz, skoro w przypadku gdy powinien być on używany liczy się każda sekunda, a tutaj zanim ktoś dojedzie i otworzy remizę to mija bardzo cenny czas!!! Czy nie można tego urządzenia zamontować w bardziej dostępnym miejscu gdzie przez większość czasu znajduje się jakaś osoba? np. komisariat policji, plebania, piekarnia czy stacja benzynowa w Świdniku ?

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress