Home / Historia / Niemi świadkowie historii – kapliczki przydrożne
Traktor 4x4 CUP 2018

Niemi świadkowie historii – kapliczki przydrożne

Na terenie gminy Łukowica znajduje się wiele kaplic, kapliczek przydrożnych, figur i krzyży, porozrzucanych po lasach i polach. Wykonane z drewna: małe skrzynkowe, umocowane w pniu drzewa, bądź murowane : masywne, będące w stanie pomieścić kilka, a nawet kilkanaście osób. Dlaczego i kiedy powstały? Kto je wykonał? I po co?

Ludzie z różnych przyczyn budowali kapliczki, a głównie z dwóch powodów. W podziękowaniu Bogu, za otrzymane łaski, np. cudowne ocalenie czy powrót z wojny. Drugim motywem było wyproszenie u Boga opieki, wstawiennictwa, np. ochronę rodziny przed chorobami, kataklizmami, prośba o szczęśliwy powrót z powstania, wojny. Każda z nich kryje jakąś tajemnicę. Na przestrzeni lat historie o ich powstaniu były przekazywane ustnie, dlatego niejednokrotnie można usłyszeć od starszych mieszkańców gminy kilka wersji na temat powstania jednej budowli. To miejsca kultu religijnego, gdzie w maju spotykają się przy nich okoliczni mieszkańcy, by odprawiać majówki, śpiewać pieśni chwalebne i odmawiać modlitwy.

Na naszym terenie możemy spotkać również kapliczki zaniedbane i opuszczone, o których istnieniu niewiele osób wie. Są „ukryte” w leśnych zaroślach, przysłonięte konarami drzew… Nasi dziadkowie budując je wierzyli, że to miejsce jest miejscem świętym, naznaczonym przez samego Boga. Nie pozwólmy zatem, by te pomniki wiary zostały zapomniane czy wyparte z naszej pamięci.

Na łamach informatora lokalnego ,,Łukowica to My” publikowane będą opisy kapliczek z terenu naszej gminy. Jeśli masz jakieś informacje na ten temat, opowiadał Ci o nich dziadek, babcia lub sam opiekujesz się taką małą świątynią, napisz do nas. Podziel się swoją wiedzą, by ocalić od zapomnienia historie naszych przodków.

Marek Hajduk

fot.AM

Komentarze

komentarzy

Na terenie gminy Łukowica znajduje się wiele kaplic, kapliczek przydrożnych, figur i krzyży, porozrzucanych po lasach i polach. Wykonane z drewna: małe skrzynkowe, umocowane w pniu drzewa, bądź murowane : masywne, będące w stanie pomieścić kilka, a nawet kilkanaście osób. Dlaczego i kiedy powstały? Kto je wykonał? I po co? Ludzie z różnych przyczyn budowali kapliczki, a głównie z dwóch powodów. W podziękowaniu Bogu, za otrzymane łaski, np. cudowne ocalenie czy powrót z wojny. Drugim motywem było wyproszenie u Boga opieki, wstawiennictwa, np. ochronę rodziny przed chorobami, kataklizmami, prośba o szczęśliwy powrót z powstania, wojny. Każda z nich kryje jakąś…

Review Overview

User Rating: 4.86 ( 10 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress