Home / Bez kategorii / Niedziela Palmowa
Traktor 4x4 CUP 2018

Niedziela Palmowa

Wraz z zakończeniem czterdziestodniowego postu rozpoczyna się dla chrześcijan Wielki Tydzień. Pierwszym dniem jednego z najważniejszych tygodni w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym jest Niedziela Palmowa.
Początki procesji z palmami datowane są na IV wiek po Chrystusie. Wierni starali się jak najlepiej odwzorować wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa.
W liturgii wspomina się wtedy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Wydarzenia te miały miejsce bezpośrednio przed męką i śmiercią Zbawiciela.
W Polsce nie łatwo o prawdziwe gałązki z palm cedrowych. Dzięki temu w naszej kulturze powstała tradycja przygotowywania specjalnych palm. Robi się je z gałęzi wierzbowych czyli tzw. bazi, bukszpanu oraz w zależności od upodobań z kwiatów suszonych lub robionych z bibuły.
W naszych okolicach wierni na Niedzielę Palmową przygotowywali wielometrowe, piękne palmy. Nieraz tak duże że dotykały stropów świątyń. Ogromna palma była przedmiotem podziwu wszystkich panien a zazdrości innych kawalerów.
Poświęconą palmę gospodarz wnosił do obory, gładził nią krowy aby były ładne i dawały dużo mleka. Część gałęzi z palm umieszczano w izbach za obrazami świętych. W Wielki Piątek z gałązek palm robiono krzyżyki, strojono je wstążkami i w poniedziałek wielkanocny wbijano w ziemię aby dobrze rodziła. Takie krzyżyki z palm przybijano również nad drzwiami domów i zabudowań gospodarczych. Wierzono że będą one chronić przed złymi ludźmi i klęskami żywiołowymi. Zjedzenie tzw. bazi miały zapewnić zdrowie, przede wszystkim leczyć gardło. Niedziela Palmowa rozpoczynała tydzień ścisłego postu. Umartwiano się na pamiątkę cierpień Chrystusa.

Współcześnie robienie palm dalej cieszy się dużą popularnością. W naszym kościele w Łukowicy największe palmy sięgają sufitu. Każdy kto miał okazję tu być przyzna że zrobienie tak ogromnej palmy to nie lada wyzwanie. W wielu parafiach organizowane są konkursy na najładniejsze lub największe palmy. Popiół ze spalonych palm jest używany w Środę Popielcową do posypywania głów. Bardzo pięknym zwyczajem związanym z Niedzielą Palmową jest organizowane we wszystkich diecezjach na całym świecie spotkanie młodych. Młodzież spotyka się ze swoimi biskupami na głównych placach miast aby wspólnie świętować.
Dziś Niedziela Palmowa jest wstępem do duchowego oczyszczenia, wyciszenia i przygotowania swojej duszy do godnego przeżycia najważniejszego święta chrześcijan – Zmartwychwstania Chrystusa.
Procesja z palmami wyraża pamiątkę tryumfalnego wjazdu naszego Pana do świętego miasta a zarazem obrazuje podążania ludu Bożego ku ofierze uobecnionej we mszy świętej. Przez uczestnictwo w liturgii Niedzieli Palmowej obrazujemy gotowość do wzięcia udziału w tajemnicy paschalnej. Świętując nie zapominajmy o dawnej obrzędowości, naznaczonej pięknymi tradycjami. Przyjdźmy do kościoła z palmami, niech będą one wyrazem naszej wiary, pamiętajmy zarazem o słowach anonima z IX wieku :
A ponieważ palma oznacza zwycięstwo, nieśmy palmy w rękach wtedy, gdy tak Panu śpiewamy pochwały zwycięstwa, że, żyjąc dobrze, staramy się zwyciężać szatana. A to, bracia, powinniście wiedzieć, że na próżno niesie gałąź oliwną ten, kto nie miłuje czynów miłosierdzia. Podobnie, bez żadnego pożytku niesie palmę ten, którego szatan zwyciężył przez oszustwo. Zwróćcie się do waszych sumień i sprawdźcie, czy nastawienie ducha waszego odpowiada temu, co czynicie cieleśnie.

Foto: Agnieszka Kowalczyk

Agnieszka Kowalczyk

Komentarze

komentarzy

Wraz z zakończeniem czterdziestodniowego postu rozpoczyna się dla chrześcijan Wielki Tydzień. Pierwszym dniem jednego z najważniejszych tygodni w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym jest Niedziela Palmowa. Początki procesji z palmami datowane są na IV wiek po Chrystusie. Wierni starali się jak najlepiej odwzorować wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. W liturgii wspomina się wtedy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Wydarzenia te miały miejsce bezpośrednio przed męką i śmiercią Zbawiciela. W Polsce nie łatwo o prawdziwe gałązki z palm cedrowych. Dzięki temu w naszej kulturze powstała tradycja przygotowywania specjalnych palm. Robi się je z gałęzi wierzbowych czyli tzw. bazi, bukszpanu oraz w…

Review Overview

User Rating: 4.89 ( 8 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Agnieszka Kowalczyk

Agnieszka Kowalczyk

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress