Home / Archiwum / Król-ik czy Król-owa w marchwi gustuje

Król-ik czy Król-owa w marchwi gustuje No rating results yet

Wybierając się do pola plewić grządki lub zbierając płody rolne, czasem na liściach znanej nam marchewki rzadziej pietruszki, selera, kopru czy lubczyku możemy dostrzec dziwnego kształtu gąsienice. Mają one piękny wzór na swym ciele w kształcie czarnych przerywanych pasków na seledynowym tle z pomarańczowymi i żółtymi plamami pomiędzy nimi. Dziwiąc się, mijamy ją lub co gorsze rozdeptujemy, aby nie zniszczyła nam plonów. Jednak czy aby gąsienica ta zasługuje na rozdeptanie lub przeoczenie? – Posłuchajcie!

Wiosną, z jajek zniesionych pojedynczo na liściach marchwi lęgną się małe gąsieniczki, które przystępują do intensywnego żerowania. Jednak małą gąsienicę czekają niezliczone niebezpieczeństwa, których owad unika maskując się wśród liści. Przydają się wtedy jej czarne paski. Podczas gdy niezdarna gąsienica zostaje dostrzeżona np. przez ptaka, pomarańczowe wzory ostrzegają intruza o trujących właściwościach niedoszłej ofiary. Posiada ona jeszcze jedną broń. Kiedy ptak ją złapie dziobem, wydziela nieprzyjemną w smaku substancję. Drapieżnik czuje gorycz w dziobie, a gąsienica upada między liście. Udaje martwą, uchodząc cało z opresji. Gdy gąsienica dorośnie, znajduje na pędzie marchwi dogodne miejsce i przeobraża się w zieloną poczwarkę. Potrzeba nie lada wysiłku, aby ją dostrzec. Po kilku tygodniach z poczwarki wychodzą motyle. Są to pazie Królowej Papilio machaon – najpiękniejsze z krajowych motyli dziennych. Będą cieszyły nasze oczy swym wdziękiem i majestatem, siadając na pobliskich kwiatach. I chodź gąsienica je marchew jak król-ik, a dorosły pije nektar jak król-owa, to zapamiętajmy jedno. Królowa ta nie mieszka w pałacu lecz w naszej marchewce i tylko od nas zależy czy będzie tam Paź królował!

Bogdan Łuczkowski

Foto źródła:
Papilio machaon01“. Licencja: CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.
Papilio machaon“. Licencja: CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.
Papilio machaon ” autorstwa Camillo.CPraca własna. Licencja CC BY 3.0
na podstawie Wikimedia Commons.

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Wybierając się do pola plewić grządki lub zbierając płody rolne, czasem na liściach znanej nam marchewki rzadziej pietruszki, selera, kopru czy lubczyku możemy dostrzec dziwnego kształtu gąsienice. Mają one piękny wzór na swym ciele w kształcie czarnych przerywanych pasków na seledynowym tle z pomarańczowymi i żółtymi plamami pomiędzy nimi. Dziwiąc się, mijamy ją lub co gorsze rozdeptujemy, aby nie zniszczyła nam plonów. Jednak czy aby gąsienica ta zasługuje na rozdeptanie lub przeoczenie? – Posłuchajcie! Wiosną, z jajek zniesionych pojedynczo na liściach marchwi lęgną się małe gąsieniczki, które przystępują do intensywnego żerowania. Jednak małą gąsienicę czekają niezliczone…

Review Overview

User Rating: 4.67 ( 3 votes)
0

About

Avatar

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress