Home / Archiwum / Goście w karmniku!

Goście w karmniku!No rating results yet

Nastała zima. O tej porze roku nie możemy zapomnieć o skrzydlatych towarzyszach, którzy postanowili spędzić ją razem z nami. Nie wszystkie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów. Niektóre z nich przylatują do nas z dalekiej północy (np. sikory), by przetrwać u nas ten ciężki dla nich czas. Nie wiemy, czym zaskoczy nas zima w tym roku… Być może opady śniegu będą obfite, temperatury spadną znacznie poniżej zera. Wtedy znalezienie pokarmu będzie dla ptaków trudniejsze. Jak możemy pomóc gościom w karmniku? Oto kilka wskazówek.

foto: Piotr Harasim
1. Czym dokarmiać ptaki?

Przy niskich temperaturach ptaki tracą o wiele szybciej energię i muszą się w jakiś sposób zregenerować. Wtedy warto podać im pokarm zawierający tłuszcz, np. słoninę lub ziarna słonecznika, lnu. Gdy na gałęzi zawiesimy smakowitą słoninę, nie dziwmy się, że wokół niej wybuchnie „wojna”.
Pamiętajmy, że pokarm nie może być solony, (aby nie zaburzył gospodarki wodnej w organizmie ptaków!!!). Do karmnika nie należy wrzucać spleśniałego chleba, niezjedzonego przez gości ciasta czy chleba razowego. Ptaki będą nam z pewnością wdzięczne, jeśli oprócz ziaren słonecznika podamy im zasuszone (głóg, rodzynki, jabłka, jarzębinę) lub świeże owoce (np. jabłka).
Nie zapominajmy również o dostarczeniu ptakom wody.

2. Skąd wziąć pokarm dla ptaków?

Większość produktów możemy kupić w sklepach spożywczych. W dzisiejszych czasach bez problemu kupimy w marketach również specjalnie przygotowany dla ptaków pokarm, np. w postaci pyz, (czyli tłuszczowych kul z ziarnami) lub mieszanek ziaren.

3. Jak często dokarmiać?

Pamiętajmy, jeżeli zaczęliśmy dokarmiać ptaki, powinniśmy to kontynuować aż do nadejścia wiosny. Ptaki to stworzenia przyzwyczajające się do miejsca, w którym dostają pokarm. Dlatego nagły brak strawy w karmniku może doprowadzić naszych skrzydlatych przyjaciół nawet do śmierci. Jeśli więc postanowimy dokarmiać ptaki, starajmy się robić to systematycznie.

4. Gdzie dokarmiać?

Najlepiej w karmniku. Dobrze, gdy jest on przewiewny i zadaszony oraz wyposażony w tacę na pokarm, którą można bez większego trudu wyczyścić. Karmnik powinien być usytuowany w miejscu zacisznym. Może wisieć lub być zainstalowany na kilkumetrowym metalowym słupku. Najlepiej w takim miejscu, które umożliwi ptakom ucieczkę przed ewentualnym drapieżcą.
Warto mieć karmnik w pobliżu okien, (jednak nie zbyt blisko, gdyż ptaki nie widzą szyb. Każdy gwałtowny ruch zza szyby odbierają jako taki, który ma miejsce tuż obok nich.). Sąsiedztwo karmnika pozwala nam bacznie śledzić wydarzenia, które mają w nim miejsce. Takie obserwacje dostarczają nam informacji o gościach w karmniku oraz o tym, kiedy należy uzupełnić pokarm.

foto: Piotr Harasim

5. Jacy goście mogą zawitać do karmnika?

Najczęstszymi gośćmi w karmnikach są wróble i sikory bogatki. Często przylatują do nich inne sikory, np. modraszki, czarnogłówki lub ubogie. Z większych ptaków można wymienić kosa, drozda śpiewaka czy charakterystyczną sójkę, która zazwyczaj przez pojawienie się rozgania inne ptaki. Przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy w karmniku” też dzięcioły. W naszych warunkach najczęściej będzie to dzięcioł duży. Do ptasiej „stołówki zagląda nierzadko wiewiórka. Niestety w pobliżu karmnika możemy dostrzec również domowy koty, które szukają bynajmniej nie jarskiego pożywienia.

Przygotowanie ptasiej „stołówki” może oderwać nas na chwilę od codziennych spraw, dzieci i młodzież często od komputera, po to, by poobserwować ptasie zwyczaje. To naprawdę fascynujące, uwierzcie mi!

Bogdan Łuczkowski

foto: Piotr Harasim

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Nastała zima. O tej porze roku nie możemy zapomnieć o skrzydlatych towarzyszach, którzy postanowili spędzić ją razem z nami. Nie wszystkie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów. Niektóre z nich przylatują do nas z dalekiej północy (np. sikory), by przetrwać u nas ten ciężki dla nich czas. Nie wiemy, czym zaskoczy nas zima w tym roku... Być może opady śniegu będą obfite, temperatury spadną znacznie poniżej zera. Wtedy znalezienie pokarmu będzie dla ptaków trudniejsze. Jak możemy pomóc gościom w karmniku? Oto kilka wskazówek. foto: Piotr Harasim 1. Czym dokarmiać ptaki? Przy niskich temperaturach…

Review Overview

User Rating: 4.86 ( 10 votes)
0

About

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress