Home / Archiwum / Dzisiejszy sens polowań

Dzisiejszy sens polowańNo rating results yet

Człowiek polował od zawsze. Było to uwarunkowane jego chęcią przetrwania. Przez wieki jednak sposób polowania stał się bardziej precyzyjny i pojawiły się inne powody sięgania po broń. W jakim celu polujemy dziś? Spróbujemy znaleźć na to pytanie odpowiedź.

Dla myśliwych i leśników polowanie jest jednym z narzędzi wykorzystywanym w gospodarce łowieckiej. Ci, którzy mają nieco wspólnego z lasem, wiedzą, że zbyt wysoka liczebność zwierzyny nie pozwoli przetrwać żadnej uprawie. Nie tylko leśników szkody od zwierzyny doprowadzają do białej gorączki. Także rolnicy, którzy zamiast oczekiwanego plonu zastają jedynie pobojowisko, nie mają nic przeciwko odstrzałowi nadmiernej ilości zwierzyny.

Kolejnym powodem, dla którego się poluje, jest chęć zdobycia zdrowego i dobrej jakości mięsa. Trudno się temu dziwić, zważywszy na to, że w sklepach można kupić drób szpikowany hormonami lub inne mięso, które z pewnością nie pochodzi od „wyluzowanych” zwierząt. Sądzę, że i ten powód jest racjonalny. Kiedy jednak widzi się myśliwych, którzy podczas jednego polowania zabijają np. pięć dzików i dwie sarny, po czym nawet nie chcą spożytkować z nich mięsa, a interesują ich jedynie trofea, nie wiem jakim cudem stali się myśliwymi. W moim rozumieniu myśliwy to człowiek, który poluje w sposób racjonalny.

W czasie polowania ma na względzie liczebność zwierzyny w łowisku, stara się eliminować osobniki chore, osłabione, posiadające nieodpowiednie cechy genetyczne, a także kieruje się etyka łowiecką. Co znaczy to ostatnie stwierdzenie? Prawdziwy myśliwy wychodzi na polowanie z założeniem, że powinien dać zwierzynie prawo do tego, by się obroniła. Jeśli więc zwierzę wyczuje jego zapach i ucieknie, ono wygrało. Czy myśliwym można nazwać człowieka, który poluje na jelenie byki w czasie rykowiska, kiedy samce otumanione przez buzujące w ich ciele hormony są bardzo łatwym łupem. Czy ktoś, kto upolował dzika z ambony stojącej tuż przy nęcisku (miejscu, w którym wykłada się pokarm dla zwierzyny) powinien być dumny ze swego łupu?

Są wśród polujących i tacy, dla których samo wyjście na polowanie jest przyjemnością. Mogą wówczas pobyć na łonie natury, rozmyślać, na chwilę zapomnieć o codzienności, obserwować zwierzęta. Często jednak z bardziej prozaicznych powodów idą do lasu z bronią – chcą uwolnić się od obowiązków domowych lub spotkać się ze znajomymi. Te powody są również zrozumiałe.

Pisząc o polowaniach, warto podjąć temat zbiorowych polowań dewizowych. Sposób, w jaki są one organizowane w niektórych częściach kraju, jest sprzeczny z etyka łowiecką. Po pierwsze dlatego, że większość myśliwych (zazwyczaj są to obywatele innych państw, np. Niemiec, potocznie nazywani dewizowcami) nie traktuje z szacunkiem zwierząt, na które poluje. Dewizowcy przyjeżdżają na polowanie z założeniem, że muszą koniecznie coś ustrzelić. Niektóre nadleśnictwa lub koła łowieckie, które są gospodarzami na danym terenie, same lansują taki sposób postrzegania polowania. Należało by jednak mówić wprost – w przyrodzie nie można niczego przewidzieć. Polowanie może zakończyć się sukcesem, ale nie musi. W zamian jednak myśliwy może nacieszyć oko widokiem zwierząt na łonie natury, poznać nasze zwyczaje łowieckie, posmakować tutejszych potraw.

W zbiorowych polowaniach, które nierzadko trwają kilka dni, bierze udział cały sztab osób. Wśród nich przewagę mają tzw. naganiacze. Idą przez las, by wypłoszyć zwierzynę. To oni są w największym stopniu narażeni na niebezpieczeństwo ze strony myśliwych. Często zgłaszają oni przypadki oddania strzału przez myśliwego w ich stronę. Za tego typu zachowanie myśliwy powinien być od razu wykluczony z polowania, tymczasem nie zawsze się tak dzieje.

Jak mówi jedno z przysłów, wszystko jest dla ludzi. Polowania również, pod warunkiem, że człowiek daje zwierzynie szansę przechytrzenia go.


J.J.

foto źródła: z lewej: Szczepan Borecki
z prawej: Katarzyna Szyjka

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Człowiek polował od zawsze. Było to uwarunkowane jego chęcią przetrwania. Przez wieki jednak sposób polowania stał się bardziej precyzyjny i pojawiły się inne powody sięgania po broń. W jakim celu polujemy dziś? Spróbujemy znaleźć na to pytanie odpowiedź. Dla myśliwych i leśników polowanie jest jednym z narzędzi wykorzystywanym w gospodarce łowieckiej. Ci, którzy mają nieco wspólnego z lasem, wiedzą, że zbyt wysoka liczebność zwierzyny nie pozwoli przetrwać żadnej uprawie. Nie tylko leśników szkody od zwierzyny doprowadzają do białej gorączki. Także rolnicy, którzy zamiast oczekiwanego plonu zastają jedynie pobojowisko, nie mają nic przeciwko odstrzałowi nadmiernej ilości zwierzyny. Kolejnym powodem, dla którego…

Review Overview

User Rating: 4.88 ( 6 votes)
0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress