Home / Archiwum / Defibrylator

DefibrylatorNo rating results yet

Druga strona wywiadu

  Bogdan Łuczkowski:

   Jakie są etapy defibrylacji?

  Józef Pietrzak:

   Po włączeniu defibrylatora i przyłożeniu elektrod do ciała poszkodowanego, należy postępować zgodnie z poleceniami głosowymi wydawanymi przez to urządzenie.

  Bogdan Łuczkowski:

   Czy jest to urządzenie zamontowane na stałe, czy przenośne?

  Józef Pietrzak:

   est to urządzenie przenośne, lekkie i można je bez trudu transportować.

  Bogdan Łuczkowski:

   Proszę opisać zasadę działania tego urządzenia.

Józef Pietrzak:

  Defibrylator po uruchomieniu podaje komunikaty głosowe, które są bardzo pomocne w czasie udzielania pierwszej pomocy. Jednym słowem instruuje on ratownika, jakie działania ma podjąć.
  Może wskazać wykonanie masażu serca na podstawie analizy pracy serca. Jeżeli wykryje on rytm serca wskazany do defibrylacji, ładuje się i wydaje ostrzeżenie „ nie dotykaj pacjenta, naciśnij przycisk defibrylacji”. Po wysłuchaniu tego komunikatu ratownik naciska przycisk defibrylacji. Dodam, że defibrylator dostosowuje indywidualną dla każdego poszkodowanego wartość impulsu elektrycznego oraz czas trwania tegoż impulsu.

  Bogdan Łuczkowski:

   Jak długo jest on w budynku OSP? Czy często jest używany ?

  Józef Pietrzak:

   Urządzenie zostało zakupione w tym roku i jeszcze nie było używane.

  Bogdan Łuczkowski:

   Czy w pobliżu naszej miejscowości znajduje się inny defibrylator?

  Józef Pietrzak:

   W gminie Łukowica jest tylko jeden – na wyposażeniu naszej jednostki. Najbliższy defibrylator znajdziemy w powiecie limanowskim – w Limanowej (szpital powiatowy, Państwowa Straż Pożarna).

  Bogdan Łuczkowski:

   Czy mógłby Pan przedstawić inne istotne informacje na temat tego urządzenia?

  Józef Pietrzak:

   Ważną informacją jest to, że defibrylator może użyć każdy bez wcześniejszego przeszkolenia. W czasie używania go należy ściśle stosować się do przekazywanych przez niego instrukcji. Pamiętać należy o tym, by poszkodowany znajdował się na suchym podłożu, w przeciwnym razie może ulec on porażeniu prądem.

Z Józefem Pietrzakiem rozmawiał

Bogdan Łuczkowski

Komentarze

komentarzy

Please rate this

Defibrylator – co to takiego? W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowicy znajduje się bardzo ważne urządzenie – defibrylator, o którym pewnie wiele osób nie słyszało. Co to jest, kiedy i po co go używać? Z tymi problemami i wątpliwościami udaliśmy się do prezesa OSP w Łukowicy - pana Józefa Pietrzaka. Bogdan Łuczkowski:Co to jest defibrylator? Józef Pietrzak: Automatyczny defibrylator zewnętrzny (w skrócie AED) to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje jego rytm serca i określa, czy poszkodowany wymaga defibrylacji, czyli użycia impulsu prądu elektrycznego, dzięki czemu zostanie mu przywrócony prawidłowy rytm serca. Defibrylator składa się…

Review Overview

User Rating: 4.87 ( 5 votes)
0

About

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress