Home / Kultura i sztuka / Bramy weselne
Traktor 4x4 CUP 2018
Bramy

Bramy weselne

Bramy weselne są nieodłącznym elementem każdego ślubu. Niestety bramy weselne powoli zanikają, a dlaczego? Młode pokolenie uważa że to „obciach” i przeżytek. Dlatego coraz mniej w Naszym rejonie staropolskich bram. Ale wróćmy do historii jak tworzyła się taka brama weselna, dlaczego i przez kogo. Najcześciej takie bramy tworzone były przez osoby które nie są obecne podczas wesela np. znajomi, sąsiedzi. Pierwotnie brama miała na celu zatrzymanie Panny młodej aby nie wzięła ślubu. Często robili ją kawalerowie którzy byli zakochani w przyszłej Pannie Młodej. Dlatego więc zatrzymywali Pana Młodego który jechał w kierunku domu swojej wybranki bądź już w stronę kościoła. Pan Młody Musiał wykupić swoją wybrankę np. poprzez alkohol. Do dziś przetrwał jedynie cel tworzenia bram weselnych, zmienił się tylko styl na ich tworzenie.

Dzisiejsze bramy weselne

Dzisiejsze bramy wesele nie są już traktowane jak dawniej. Mają na celu rozbawić Parę młodą która jedzie w stronę kościoła. Osoby które tworzą bramę weselną przebierają się i grają role aktorskie, rozbawiając przy tym parę młodą. Często w bramie weselnej biorą udział dzieci. To dla nich właśnie Para Młoda musi przygotować coś słodkiego w ramach podziękowania. Dzieci wręczają kwiaty, często recytują wierszyk czy też śpiewają.

Choć dla wielu z Nas pomysł z tworzeniem bram weselnych wydaje się tandetny to mimo to w Naszej małej społeczności nadal są obrońcy bram weselnych. .


Iwona Cichoń

Komentarze

komentarzy

Bramy weselne są nieodłącznym elementem każdego ślubu. Niestety bramy weselne powoli zanikają, a dlaczego? Młode pokolenie uważa że to „obciach” i przeżytek. Dlatego coraz mniej w Naszym rejonie staropolskich bram. Ale wróćmy do historii jak tworzyła się taka brama weselna, dlaczego i przez kogo. Najcześciej takie bramy tworzone były przez osoby które nie są obecne podczas wesela np. znajomi, sąsiedzi. Pierwotnie brama miała na celu zatrzymanie Panny młodej aby nie wzięła ślubu. Często robili ją kawalerowie którzy byli zakochani w przyszłej Pannie Młodej. Dlatego więc zatrzymywali Pana Młodego który jechał w kierunku domu swojej wybranki bądź już w stronę kościoła.…

Review Overview

User Rating: 4.88 ( 4 votes)
0
Traktor 4x4 CUP 2018

About Iwona Cichoń

Iwona Cichoń
Młoda, utalentowana artystka, interesuje się sztuką, kulturą ludową oraz muzyką. Ukończyła studia na Instytucie Pedagogicznym w Nowym Sączu o specjalności – kultura i oświata. więcej...

Leave a Reply

Traktor 4x4 CUP 2018

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress